Den H. Jak se Švédové za noc naučili jezdit vpravo?

Švédské silnice dnes patří k nejbezpečnějším na celém světě. Svou roli v tom sehrál i melagomanský jednodenní projekt, během kterého Švédi zavedli jízdu vpravo. Učinili tak jako jedni z posledních až v září 1967.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto.
doporučujeme

„Každý o tom mluvil, ale my vůbec netušili, co se bude dít,“ líčí sedmasedmdesátiletý Jan Ramqvist, který se před více než padesáti lety aktivně účastnil nevídané události. 3. září 1967 se Švédsko jako jedna z posledních evropských zemí rozhodlo změnit dopravní pravidla a po vzoru ostatních zavést jízdu vpravo.

Symbolem Dne H, jak se akci přezdívá, je modrá značka se šipkou. Přes 360 tisíc těchto dopravních ukazatelů muselo být během jedné noci vyměněno po celé zemi. „Pracoval jsem opravdu tvrdě celou noc,“ vzpomíná Ramqvist, který měl společně s kolegy na starosti přes 3600 značek v Malmö. Hotovo měli tehdy jako jedni z prvních.

Otázkou však zůstávalo, jak změnu přijmou řidiči. Ráno se však ukázalo, že se tvrdá práce se značením vyplatila. Tehdejší ministr a pozdější premiér Olof Palme označil tento projekt za „velkou změnu v našich každodenních životech“, v přepočtu na dnešek navíc přišel jen na zhruba 300 milionů dolarů.

Když o den později začal pracovní týden, hlášeno bylo 157 dopravních nehod, což představovalo jen lehký nadprůměr. Nikdo při nich navíc nepřišel o život. V roce 1967 zemřelo na švédských silnicích 1077 lidí, o dva roky předtím to přitom bylo o více než dvě stovky víc. Svou roli přitom sehrál i Den H.

Ten je dodnes označován za příkladný projekt veřejné správy, kterým se inspirují i další země. Jeho úspěch potvrzují i dnešní čísla. Švédské silnice patří k nejbezpečnějším na světě, v roce 2016 zde zemřelo jen 270 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Magické gesto lásky: V polibku je schováno víc, než si myslíme

17.07.2019 09:41 Nedávno jsme oslavili Světový den polibku: polibek je gesto lásky, z něhož vychází každý milostný…

Ujedl se k smrti: Mladík vážil skoro půl tuny, v dubnu ještě dokázal stát…

16.07.2019 12:18 Ujedl se doslova až k smrti. Argentineci Maximilianu Olivovi se jeho těžko uvěřitelných 495…

Karel Gott drsně sestřelil ty, kteří bojovali proti režimu nebo před ním…

15.07.2019 15:41 Zpěvák Karel Gott, který v neděli oslavil 80. narozeniny, nechápe emigranty, kteří utekli za…

Skotačení v památníku holokaustu? Zpěvačka Pink hájí fotku svých dětí

15.07.2019 13:32 Americká zpěvačka Pink na instagramu zveřejnila fotografii obou svých dětí skotačících v labyrintu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama