Den H. Jak se Švédové za noc naučili jezdit vpravo?

Švédské silnice dnes patří k nejbezpečnějším na celém světě. Svou roli v tom sehrál i melagomanský jednodenní projekt, během kterého Švédi zavedli jízdu vpravo. Učinili tak jako jedni z posledních až v září 1967.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto.

„Každý o tom mluvil, ale my vůbec netušili, co se bude dít,“ líčí sedmasedmdesátiletý Jan Ramqvist, který se před více než padesáti lety aktivně účastnil nevídané události. 3. září 1967 se Švédsko jako jedna z posledních evropských zemí rozhodlo změnit dopravní pravidla a po vzoru ostatních zavést jízdu vpravo.

Symbolem Dne H, jak se akci přezdívá, je modrá značka se šipkou. Přes 360 tisíc těchto dopravních ukazatelů muselo být během jedné noci vyměněno po celé zemi. „Pracoval jsem opravdu tvrdě celou noc,“ vzpomíná Ramqvist, který měl společně s kolegy na starosti přes 3600 značek v Malmö. Hotovo měli tehdy jako jedni z prvních.

Otázkou však zůstávalo, jak změnu přijmou řidiči. Ráno se však ukázalo, že se tvrdá práce se značením vyplatila. Tehdejší ministr a pozdější premiér Olof Palme označil tento projekt za „velkou změnu v našich každodenních životech“, v přepočtu na dnešek navíc přišel jen na zhruba 300 milionů dolarů.

Když o den později začal pracovní týden, hlášeno bylo 157 dopravních nehod, což představovalo jen lehký nadprůměr. Nikdo při nich navíc nepřišel o život. V roce 1967 zemřelo na švédských silnicích 1077 lidí, o dva roky předtím to přitom bylo o více než dvě stovky víc. Svou roli přitom sehrál i Den H.

Ten je dodnes označován za příkladný projekt veřejné správy, kterým se inspirují i další země. Jeho úspěch potvrzují i dnešní čísla. Švédské silnice patří k nejbezpečnějším na světě, v roce 2016 zde zemřelo jen 270 lidí.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Světová soutěž ohňostrojů Ignis Brunensis letos připomene jubilea…

16.01.2019 16:53 Dvaadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé mezinárodní soutěže ohňostrojů Starobrno Ignis…

Tajemství české klasiky: Víte, z čeho se dělá tlačenka?

16.01.2019 16:45 Aktualizováno Tlačenka patří do české kuchyně stejně neodmyslitelně, jako knedlo-vepřo-zelo, špenát nebo…

Muslimská divize SS byla založena samotným Himmlerem. Nacisté měli s…

16.01.2019 14:40 Nacistické rasové teorie přisuzovali jiným národům než těm „árijským“ velmi nízké postavení. Němci…

Můžeme se z brambor otrávit? Před rizikem už varují i úřady

16.01.2019 14:08 Zelené, naklíčené brambory a neoloupané brambory bychom v žádném případě jíst neměli, v opačném…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama