Tomuto mýtu jsme věřili dlouhé roky: Co se stane, když spolkneme žvýkačku?

Snad každý už někdy slyšel, že spolknutí žvýkačky je vážná věc, protože se v žaludku nerozloží a v těle zůstává až několik let. Je to ale skutečně pravda? Podle odborníků z univerzity v Ohiu nikoliv.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Žvýkačky
doporučujeme

Ohledně spolknuté žvýkačky panuje mnoho mýtů. Někteří lidé tvrdí, že se nerozloží nikdy, jiní že to trvá několik let. Další se obávají, že se žvýkačka přilepí na žaludeční stěnu nebo že může zneprůchodnit střeva.

To vše jsou ale podle odborníků opravdu jen mýty. Pravdou zůstává, že některé materiály lidské tělo rozložit nedokáže a mezi ně patří i syntetická část zvýkačky.

To však neznamená, že by zůstávala v těle dál. Naopak je podle lékařů z Ohijské univerzity Adama Brandeberryho a Johna A. Vaughna vzácné, když v těle žvýkačka vydrží déle než několik dní.

Poté, co ji spolkneme, totiž žaludek vstřebá ty složky, které dokáže, a následně žvýkačka putuje do tenkého a tlustého střeva a z těla vyjde přirozenou cestou.

To al neznamená, že by lidé měli začít žvýkačky polykat. Pořád totiž platí, že se může přilepit například na stěnu jícnu, kde způsobí vážné komplikace. Stejně tak může pravidelné polykání žvýkaček v trávicím traktu vytvořit hmotu nestravitelného materiálu, která může ucpat střeva.

Pokud se vám ale náhodou stane, že žvýkačku spolknete, můžete být v klidu. Podle lékařů vám nic nehrozí.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letohrádek Hvězda: Jeho stavitel Ferdinand Tyrolský byl rozporuplná…

24.03.2019 20:10 Aktualizováno Letohrádek Hvězda je mnohdy označován za prvotřídní české dílo období renesance. Při pohledu ze…

Velké srovnání fastfoofů: Je zdravější KFC, nebo McDonald‘s?

24.03.2019 19:49 Aktualizováno McDonald‘s a KFC patří mezi jedny z největších firem produkující fast food na světě, včetně České…

Kontroverzní vyšetřovací taktiky: Mohou policisté při výslechu lhát?

24.03.2019 17:56 Policie používá řadu různých vyšetřovacích technik k získání přiznání od podezřelých. Bohužel…

Zavřená okna, vypnutá trouba. Pokud to před odchodem z domu kontroluje,…

24.03.2019 16:57 Opakování činností, vyhýbání se některým věcem a neustálá nervozita a potřeba něco zkontrolovat.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama