Tomuto mýtu jsme věřili dlouhé roky: Co se stane, když spolkneme žvýkačku?

Snad každý už někdy slyšel, že spolknutí žvýkačky je vážná věc, protože se v žaludku nerozloží a v těle zůstává až několik let. Je to ale skutečně pravda? Podle odborníků z univerzity v Ohiu nikoliv.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Žvýkačky

Ohledně spolknuté žvýkačky panuje mnoho mýtů. Někteří lidé tvrdí, že se nerozloží nikdy, jiní že to trvá několik let. Další se obávají, že se žvýkačka přilepí na žaludeční stěnu nebo že může zneprůchodnit střeva.

To vše jsou ale podle odborníků opravdu jen mýty. Pravdou zůstává, že některé materiály lidské tělo rozložit nedokáže a mezi ně patří i syntetická část zvýkačky.

To však neznamená, že by zůstávala v těle dál. Naopak je podle lékařů z Ohijské univerzity Adama Brandeberryho a Johna A. Vaughna vzácné, když v těle žvýkačka vydrží déle než několik dní.

Poté, co ji spolkneme, totiž žaludek vstřebá ty složky, které dokáže, a následně žvýkačka putuje do tenkého a tlustého střeva a z těla vyjde přirozenou cestou.

To al neznamená, že by lidé měli začít žvýkačky polykat. Pořád totiž platí, že se může přilepit například na stěnu jícnu, kde způsobí vážné komplikace. Stejně tak může pravidelné polykání žvýkaček v trávicím traktu vytvořit hmotu nestravitelného materiálu, která může ucpat střeva.

Pokud se vám ale náhodou stane, že žvýkačku spolknete, můžete být v klidu. Podle lékařů vám nic nehrozí.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Osudový omyl? NASA zničila originální záznamy z přistání na Měsíci

18.01.2019 17:52 Aktualizováno Americká NASA přemazala původní pásky, na nichž bylo zachyceno přistání Apolla 11 na Měsíci.…

Obránci zapomněli zavřít branku, potom Konstantinopol padla

18.01.2019 16:22 Aktualizováno Pád Konstantinopole představuje jeden z velkých historických milníků. Dobytím města definitivně…

Nejsme první ani poslední. Vědci zjistili, který tvor v budoucnu nahradí…

18.01.2019 14:38 Budou lidé za 50 000 let stále pány tvorstva? Podle vědců to není příliš reálné. Zatímco jedni…

Nová doba, host vyhazuje vrchního. Jak dnes vypadá legendární číšník z…

18.01.2019 11:20 Miloš Černoušek není hercem velkých filmových rolí a na kontě má pouze několik snímků, přesto se do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama