Chcete zhubnout a nejde to? Na vině nemusí být jen špatný jídelníček a málo pohybu

Mezi nejčastější předsevzetí do nového roku patří zhubnout. Ať už jde o kila nabraná během svátků, či celého uplynulého roku, ve fitness centrech a nutričních poradců se dveře netrhnou. Vězte ale, že hubnutí je věda, která záleží nejen na tom, kolik čeho sníte a kolik kilometrů uběhnete, ale i na tom, jakou tělesnou konstituci máte.

ženy
doporučujeme

Měli jste někdy pocit, že hubnete pomaleji než vaše vysoká kamarádka či kamarád, i když chodíte cvičit spolu a stravujete se zdravě? Tyto pocity jsou podle vědců oprávněné. Experti totiž nedávno zjistili že menší ženy hubnou obtížnější a pomaleji než ženy vysoké. Jak je to možné?

Vezměme si například dvě ženy, přičemž jedna je malá a druhá vysoká. Kdyby běžely stejnou vzdálenost, ta s méně centimetry musí udělat přibližně dvakrát více kroků, než ta vysoká a tudíž je pro ni běh určitě těžší. Pozorovat to můžete například i u profesionálních sportovců, kde dlouhonohé atletky kralují téměř všem statistikám a žebříčkům.

Podle experta Craiga Primack z Obesity Medicine Association to mají menší ženy co se hubnutí týká mnohem obtížnější. Průměrná žena má základní metabolický příjem cca 1400 kalorií za den. Je to tzv. BMR údaj, což je počet kalorií, které vaše tělo spálí, aniž jste vůbec pohnuli prstem.

Menší ženy to však mají zcela jinak. Kromě toho, že se trápí s problémy spojenými se svou výškou, mají také zpomalený metabolismus. Pokud průměrná žena za den spálí 1400 kalorií, malá žena jejich spálí 1200. Malé ženy navíc mají méně svalové hmoty, což je největší faktor při spalování kalorií. V podstatě je to tak, že čím menší je vaše tělo, tím méně energie potřebuje a tím méně kalorií spálíte.

Samozřejmě, každé tělo je jiné a funguje jinak. Metabolismus se zrychlit dá, jen je třeba změnit stravovací návyky. Přes svátky je těžké odolat všem dobrotám, které jsou na stole. Začátek nového roku je ale pro mnohé skvělý čas dát si předsevzetí a konečně se přiblížit k vytoužené postavě. Půjde to i když nemáte právě 185 centimetrů. Možná to pro vás bude těžší, ale pokud se budete řídit zdravým jídelníčkem a budete se hýbat, výsledky se zcela jistě dostaví.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po návratu z dovolené chceme hned na novou. Jak prolomit začarovaný kruh?

28.09.2020 17:40 Plážové osušky a plavky jsou sotva ve skříni, ale my už plánujeme novou dovolenou. Proč máme touhu…

Smrtící lékořice. Muž zemřel v důsledku nadměrné konzumace cukrovinek

28.09.2020 15:05 „Dobrého pomálu.“ Tohoto přísloví bychom se v případě výrobků s lékořicí měli pevně držet. Zvýšená…

Kdy začaly ženy nosit kalhoty? Revoluci přinesla emancipace

28.09.2020 11:55 Až do 19. století oblékali kalhoty pouze muži. Teprve s nástupem emancipace se tento kousek…

Těhotná žena zachránila manžela před žralokem

25.09.2020 07:26 Těhotná turistka zachránila svého manžela před útočícím žralokem v moři u souostroví Florida Keys,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama