Místo oslav republikového výročí přišla tragédie. V domě na Poříčí našly smrt desítky dělníků

Ruští záchranáři dnes z trosek zříceného obytného domu v Magnitogorsku vytáhli již devětatřicátou oběť. Nejhorší podobná tragédie na území dnešní České republiky si vyžádala ještě o 7 lidských životů víc. Odehrála se v Praze před více než 90 lety.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

9. říjen 1928 byl běžný pracovní den. Na stavbě sedmipodlažního domu pro obchodní společnost Jakesch na rohu ulic Na Poříčí a Biskupská pracovalo toho dne 87 dělníků stavební firmy Tomáše Pražáka a Pavla Moravce z Prahy 12. Novostavba se však zničehonic zřítila.

Do záchranných prací se ihned pustili hasiči, vojáci i kladenští horníci. Ještě druhý den se jim podařilo nalézt několik přeživších, celková čísla byla přesto hrozivá. Smrt našlo pod troskami 46 lidí, dalších 30 se zranilo. Bez zranění vyvázlo z celého incidentu jen 11 dělníků.

Po tragédii začalo vyšetřování, ale rovněž identifikace obětí. Některé zemřelé jejich příbuzní identifikovali už jen pouze oblečení a bot. Ve vestě jednoho z dělníků zase našli stále funkční hodinky.

Závěry šetření označily za příčinu neštěstí přetížení rohových pilířů novostavby. Čile se však spekulovalo i o mizerném cementu použitém na stavbu prvních pater, která pak neudržela hmotnost těch dalších nad sebou.

Osudnou mohla být i snaha dokončit stavbu do konce října. Kdo totiž toho roku předal dokončenou stavbu k desátému výročí vzniku republiky, byl na následujících třicet let osvobozen od daně. I z toho důvodu mělo dojít k nedodržení technologických postupů.

Katastrofa se nakonec dostala i na jednání parlamentu, vyšetřovala ji policie i speciální komise, viníka zřícení se však určit nepodařilo. Pražák s Moravcem tak na stejném místě o dva roky později dokončili hotel Centrum.

Zatímco pro oba zmíněné inženýry zřícený dům žádné důsledky neměl, život na jedné jihočeské vesnici ovlivnil víc než dost. V Besednici nedaleko Českého Krumlova zůstalo po tragédii 11 vdov a 25 sirotků. Řada zesnulých zedníků totiž pocházela právě z jižních Čech.

V Besednici se na jejich počest už 35 let koná vzpomínkové setkání heligonkářů, čtyři z obětí totiž byli muzikanti. V kraji tak tato nepříjemná událost rezonuje i dnes, dlouhých devadesát let poté. Mementem zůstává i film režiséra Jiřího Svobody Dům na Poříčí z roku 1976.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Karel Lagerfeld, jeden z nejvlivnějších módních návrhářů

19.02.2019 16:38 Aktualizováno Ve věku 85 let zemřel dnes v pařížské nemocnici jeden z nejvlivnějších módních návrhářů Karl…

Zemřel námořník ze slavné fotky z Times Square, "Polibek" se stal symbolem…

19.02.2019 16:22 Aktualizováno Ve věku 95 let zemřel námořník George Mendonsa známý ze slavné fotografie, na které líbá zdravotní…

Měli jste chřipku? Vypráním prádla můžete nákazu rozšířit

19.02.2019 09:48 Českou republiku naplno zasáhla chřipková epidemie, která si už vyžádala několik desítek obětí.…

Chřipka, HIV nebo spalničky. Lékaři spočítali šanci na nákazu při kontaktu…

18.02.2019 15:19 Moderní lékařství se snaží co nejvíce zaměřit na léčbu chorob, které ohrožují lidské zdraví nebo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama