Utajená krize Winstona Churchilla: Jeden moment mu málem zničil život i kariéru

Winston Churchill je jednou z nejvýznamnějších osobností britských dějin a svým působením ve druhé světové války se zařadil mezi přední politiky světové historie. Nechybělo ale mnoho a nic z toho by se nikdy nestalo. Za vším totiž stoj jeden moment, který politikovi málem zničil kariéru dříve, než vůbec začala.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Winston Churchill
doporučujeme

Někdejší britský ministerský předseda Winston Churchill měl před nástupem do úřadu, ve 30. letech 20. století, tajný milostný poměr. Ten mu podle historiků později během války málem zničil kariéru.

Archiváři Churchillova internátu Cambridgeské univerzity s odkazem na jeho osobního tajemníka tvrdí, že Churchillovou tajnou láskou byla tehdejší celebrita a oslnivá aristokratka Doris Castlerosseová. Uvedl to britský list The Guardian.

Churchillův tajemník John Colville prozradil, že premiér za zhruba 60 let manželství prakticky nepochybil. Jedinou výjimkou byla právě aféra s Castlerosseovou v jižní Francii v době, kdy s Churchillem nebyla jeho žena Clementine. 

Churchill, který v té době ještě nebyl premiérem, strávil ve 30. letech s Castlerosseovou prázdniny na jihu Francie. V té době namaloval nejméně dva portréty své milenky a pak se s ní setkával i v Londýně.

Rodina aristokratky o tajném vztahu věděla, nikdo další ale nesměl pojmout podezření. Proto ve dny, kdy se u nich měli milenci setkat, dostával personál volno.

O vztahu se nesměl dozvědět ani nikdo zvenčí. Celá věc se musela přísně tajit a záznam o nevěře našli v archivech až profesor historie Richard Toye a historik Warren Dockter.

Churchill nakonec před válkou poměr ukončil a Castlerosseová se přestěhovala do Benátek, kde měla vztah s jednou americkou milionářkou. Později se přestěhovala do USA.

Během války se ale chtěla vrátit do Británie a využila příležitosti, kdy Churchill přijel za americkým prezidentem Theodorem Rooseveltem. Castlerosseová od premiéra úspěšně vymohla, aby jí pomohl zajistit místo v letadle. 

Aféra zůstala utajena až do konce 50. let, kdy se jeden z milostných dopisů adresovaný Churchillovi dostal do rukou jeho ženy. "Trápila se kvůli tomu měsíce," tvrdí historik Toye. Vždy si totiž myslela, že jí byl manžel věrný. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letohrádek Hvězda: Jeho stavitel Ferdinand Tyrolský byl rozporuplná…

24.03.2019 20:10 Aktualizováno Letohrádek Hvězda je mnohdy označován za prvotřídní české dílo období renesance. Při pohledu ze…

Velké srovnání fastfoofů: Je zdravější KFC, nebo McDonald‘s?

24.03.2019 19:49 Aktualizováno McDonald‘s a KFC patří mezi jedny z největších firem produkující fast food na světě, včetně České…

Kontroverzní vyšetřovací taktiky: Mohou policisté při výslechu lhát?

24.03.2019 17:56 Policie používá řadu různých vyšetřovacích technik k získání přiznání od podezřelých. Bohužel…

Zavřená okna, vypnutá trouba. Pokud to před odchodem z domu kontroluje,…

24.03.2019 16:57 Opakování činností, vyhýbání se některým věcem a neustálá nervozita a potřeba něco zkontrolovat.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama