Utajená krize Winstona Churchilla: Jeden moment mu málem zničil život i kariéru

Winston Churchill je jednou z nejvýznamnějších osobností britských dějin a svým působením ve druhé světové války se zařadil mezi přední politiky světové historie. Nechybělo ale mnoho a nic z toho by se nikdy nestalo. Za vším totiž stoj jeden moment, který politikovi málem zničil kariéru dříve, než vůbec začala.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Winston Churchill
doporučujeme

Někdejší britský ministerský předseda Winston Churchill měl před nástupem do úřadu, ve 30. letech 20. století, tajný milostný poměr. Ten mu podle historiků později během války málem zničil kariéru.

Archiváři Churchillova internátu Cambridgeské univerzity s odkazem na jeho osobního tajemníka tvrdí, že Churchillovou tajnou láskou byla tehdejší celebrita a oslnivá aristokratka Doris Castlerosseová. Uvedl to britský list The Guardian.

Churchillův tajemník John Colville prozradil, že premiér za zhruba 60 let manželství prakticky nepochybil. Jedinou výjimkou byla právě aféra s Castlerosseovou v jižní Francii v době, kdy s Churchillem nebyla jeho žena Clementine. 

Churchill, který v té době ještě nebyl premiérem, strávil ve 30. letech s Castlerosseovou prázdniny na jihu Francie. V té době namaloval nejméně dva portréty své milenky a pak se s ní setkával i v Londýně.

Rodina aristokratky o tajném vztahu věděla, nikdo další ale nesměl pojmout podezření. Proto ve dny, kdy se u nich měli milenci setkat, dostával personál volno.

O vztahu se nesměl dozvědět ani nikdo zvenčí. Celá věc se musela přísně tajit a záznam o nevěře našli v archivech až profesor historie Richard Toye a historik Warren Dockter.

Churchill nakonec před válkou poměr ukončil a Castlerosseová se přestěhovala do Benátek, kde měla vztah s jednou americkou milionářkou. Později se přestěhovala do USA.

Během války se ale chtěla vrátit do Británie a využila příležitosti, kdy Churchill přijel za americkým prezidentem Theodorem Rooseveltem. Castlerosseová od premiéra úspěšně vymohla, aby jí pomohl zajistit místo v letadle. 

Aféra zůstala utajena až do konce 50. let, kdy se jeden z milostných dopisů adresovaný Churchillovi dostal do rukou jeho ženy. "Trápila se kvůli tomu měsíce," tvrdí historik Toye. Vždy si totiž myslela, že jí byl manžel věrný. 

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ujedl se k smrti: Mladík vážil skoro půl tuny, v dubnu ještě dokázal stát…

16.07.2019 12:18 Ujedl se doslova až k smrti. Argentineci Maximilianu Olivovi se jeho těžko uvěřitelných 495…

Karel Gott drsně sestřelil ty, kteří bojovali proti režimu nebo před ním…

15.07.2019 15:41 Zpěvák Karel Gott, který v neděli oslavil 80. narozeniny, nechápe emigranty, kteří utekli za…

Skotačení v památníku holokaustu? Zpěvačka Pink hájí fotku svých dětí

15.07.2019 13:32 Americká zpěvačka Pink na instagramu zveřejnila fotografii obou svých dětí skotačících v labyrintu…

Češi se zaprodávají velkým korporacím? Ani netuší, co o jejich soukromí…

15.07.2019 12:54 Skrze věrnostní karty a mobilní aplikace jsou dnes o nás soukromé firmy schopné shromáždit obrovská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama