Běžné čisticí přípravky vás mohou zabít. Víte, které látky nikdy nesmíte míchat?

Čas od času všichni sáhneme k silným chemickým čistícím prostředkům. Možná si ale neuvědomujete, že jejich neuváženým používáním můžete ohrozit zdraví celé rodiny. A přitom zcela stačí, pokud budete respektovat návod výrobce, dodržíte všechny bezpečnostní zásady. Na vlastní kůži se o tom přesvědčila jedna rodina z Velké Británie.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Úklid

Při používání chemických čisticích prostředků – stejně jako třeba při zacházení s ohněm - platí, že jsou dobrý sluha, ale špatný pán.  Ignorováním návodu a upozornění o bezpečnostních zásadách, které na těchto produktech uvádí výrobce, můžete vystavit nebezpečí nejen sebe, ale i své okolí

Británii otřásl případ, při kterém matka před několika dny téměř zabila celou vlastní rodinu. Jak? Odpověď je prostá - chlorové výpary. Do boje s ucpanou toaletou totiž vyrazila po svém a namíchala si chemickou směs podle vlastního uvážení.

Už o chvíli později ale museli do akce všichni hasiči z okolí. Rodina této „uklízečky“ musela urychleně opustit dům, který se na několik hodin stal úplně neobyvatelným. Zapáchat přestal až další den.

Tento případ nakonec dopadl relativně dobře – nikomu se nic vážného nestalo. Britská média ale upozorňují, že stačilo málo a došlo k tragédii. Podobné domácí chemické experimenty hospodyněk nemusí vždy skončit šťastně. 

Chlorové výpary uvolňující se ze směsi vytvořené smícháním bělícího prostředku s leštidlem na nábytek, prostředkem na čištění oken a potrubí nebo s jinými prostředky obsahujícími amoniak, mohou zapříčinit nevolnost, kašel, dušnost a pneumonii. Otravu chlórem si můžete přivodit i smícháním bělidla s octem.

Ihned zapomeňte také na kombinaci bělící látky s alkoholem, protože taková sloučenina vytvoří kyselinu chlorovodíkovou a chloroform, který vás spolehlivě uvede do bezvědomí a může být i smrtelný.

Kromě toho vám může kyselina chlorovodíková zanechat na pokožce bolavé popáleniny. Jizvy, které vám po nich zůstanou, vám budou pak vaše chemické experimentování připomínat až do konce života.

Držte se proto jedné rady – vždy čtěte etikety a neberte varování výrobců na lehkou váhu. Používejte speciální čistící prostředky a nikdy nemíchejte své vlastní „utrejchy“.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší přešlap Severní Koreji: Vlastní chybou prolomila propagandu,…

17.01.2019 22:19 Aktualizováno V roce 1989 se Severní Korea dopustila jednoho z největších přešlapů v historii tamní propagandy.…

Svět internetu v číslech: Co vše se stane na sociálních sítích za jednu…

17.01.2019 12:40 V roce 2004 byl spuštěn Facebook. O rok později bylo nahráno první video na YouTube. Kdo tehdy mohl…

Světová soutěž ohňostrojů Ignis Brunensis letos připomene jubilea…

16.01.2019 16:53 Dvaadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé mezinárodní soutěže ohňostrojů Starobrno Ignis…

Tajemství české klasiky: Víte, z čeho se dělá tlačenka?

16.01.2019 16:45 Aktualizováno Tlačenka patří do české kuchyně stejně neodmyslitelně, jako knedlo-vepřo-zelo, špenát nebo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama