Běžné čisticí přípravky vás mohou zabít. Víte, které látky nikdy nesmíte míchat?

Čas od času všichni sáhneme k silným chemickým čistícím prostředkům. Možná si ale neuvědomujete, že jejich neuváženým používáním můžete ohrozit zdraví celé rodiny. A přitom zcela stačí, pokud budete respektovat návod výrobce, dodržíte všechny bezpečnostní zásady. Na vlastní kůži se o tom přesvědčila jedna rodina z Velké Británie.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Úklid

Při používání chemických čisticích prostředků – stejně jako třeba při zacházení s ohněm - platí, že jsou dobrý sluha, ale špatný pán.  Ignorováním návodu a upozornění o bezpečnostních zásadách, které na těchto produktech uvádí výrobce, můžete vystavit nebezpečí nejen sebe, ale i své okolí

Británii otřásl případ, při kterém matka před několika dny téměř zabila celou vlastní rodinu. Jak? Odpověď je prostá - chlorové výpary. Do boje s ucpanou toaletou totiž vyrazila po svém a namíchala si chemickou směs podle vlastního uvážení.

Už o chvíli později ale museli do akce všichni hasiči z okolí. Rodina této „uklízečky“ musela urychleně opustit dům, který se na několik hodin stal úplně neobyvatelným. Zapáchat přestal až další den.

Tento případ nakonec dopadl relativně dobře – nikomu se nic vážného nestalo. Britská média ale upozorňují, že stačilo málo a došlo k tragédii. Podobné domácí chemické experimenty hospodyněk nemusí vždy skončit šťastně. 

Chlorové výpary uvolňující se ze směsi vytvořené smícháním bělícího prostředku s leštidlem na nábytek, prostředkem na čištění oken a potrubí nebo s jinými prostředky obsahujícími amoniak, mohou zapříčinit nevolnost, kašel, dušnost a pneumonii. Otravu chlórem si můžete přivodit i smícháním bělidla s octem.

Ihned zapomeňte také na kombinaci bělící látky s alkoholem, protože taková sloučenina vytvoří kyselinu chlorovodíkovou a chloroform, který vás spolehlivě uvede do bezvědomí a může být i smrtelný.

Kromě toho vám může kyselina chlorovodíková zanechat na pokožce bolavé popáleniny. Jizvy, které vám po nich zůstanou, vám budou pak vaše chemické experimentování připomínat až do konce života.

Držte se proto jedné rady – vždy čtěte etikety a neberte varování výrobců na lehkou váhu. Používejte speciální čistící prostředky a nikdy nemíchejte své vlastní „utrejchy“.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věštba židovského rabína předpověděla, kde začne třetí světová válka

19.03.2019 20:00 Aktualizováno Rabín Levi Saadia Nahmani před více než 20 lety předpověděl válku mezi USA a Severní Koreou. Tehdy…

Největší tajemství Michaela Jacksona: Opravdu si nechával bělit kůži?

19.03.2019 15:28 Na konci 80. let proletěla světem zpráva o tom, že si fenomenální zpěvák Michael Jackson nechává…

Harry Potter ukrýval velké tajemství. Rowlingová ho prozradila a naštvala…

19.03.2019 09:35 Knižní sága o čarodějnickém učni Harry Potterovi ukrývala nejedno skryté tajemství. Na některá…

"Drsňačka" Michaela Jílková? Hrála v řadě známých seriálů, ale možná jste…

18.03.2019 22:10 Aktualizováno Michaelu Jílkovou si všichni pamatují jako nemilosrdnou kotelnici, která se pravidelně vrhá mezi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama