Ostuda Sovětského svazu? Opilý car ve Washingtonu

Letos uplyne čtvrtstoletí od dnes už notoricky známé eskapády prvního ruského prezidenta. Příběh, o jehož pravdivosti se léta spekulovalo, se objevil i v autobiografii jeho tehdejšího amerického protějšku vydané v roce 2009.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Boris Jelcin a Bill Clinton.
doporučujeme

Bill Clinton a Boris Jelcin měli pozoruhodný vztah. Ruská hlava státu například amerického kolegu obdarovala dvěma hokejovými dres s číslem 96 a jmény Jelcin a Clinton, které poukazovaly na blížící se prezidentské volby, v nichž oba prezidenti obhájili svůj mandát.

Jelcin také dokázal Clintona opravdu hodně rozesmát, když na společné tiskové konferenci označil americká média za „katastrofu“. Dnes slýcháváme podobná slova od současného prezidenta USA Donalda Trumpa.

Svým rozporuplným způsobem jsou zábavné i historky z prvního setkání obou politiků v září 1994. Agenti tajné služby tehdy objevili namol opilého Jelcina na Pennsylvánské avenue ve Washingtonu, jak si pouze ve spodkách snaží přivolat taxi.

„Chtěl jet na pizzu a nakonec ji dostal,“ vzpomínal před deseti lety Clinton. To vše až po krátké hádce s agenty, kteří Jelcina žádali, aby se vrátil do svého apartmá v Blair House, návštěvním domku amerického prezidenta. Nepřekvapí, že opilému ruskému prezidentovi navíc nebylo moc dobře rozumět.

Jelcin se však o den později pokusil svůj výlet zopakovat. Už se mu podařilo uniknout ostraze a po schodech si to šinul dolů, když si jej všiml vrátný, který jej považoval za vetřelce. Na místo se rychle seběhli ruští i britští agenti, čímž se Jelcin nakrátko ocitl v ohrožení života. Všichni jej nakonec včas poznali a nikomu se nic nestalo.

Problémy bývalého ruského prezidenta s alkoholem byly veřejně známy. Novináři z Washington Post tvrdí, že Jelcin byl opilý na dříve zmiňované „katastrofické“ tiskové konferenci a Clinton se tak hlasitě smál, aby strhl pozornost na sebe. Jindy prý zase Clintona žádal o tajnou schůzku na ponorce.

Během jeho osmiletého působení v čele Ruské federace se problémy s alkoholismem prohlubovaly, Jelcin běžně zakopával a padal. Na pozici prezidenta nakonec 31. prosince 1999 předčasně rezignoval a postu se ujala současná hlava státu Vladimir Putin. Když Jelcin v roce 2007 zemřel, německý Spiegel mu věnoval text s titulkem Vzestup a pád opilého cara.

Loading...
Vstupte do diskuze (31)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nudismus: Proč se Němci tak rádi svlékají? Cizinci se nestačí divit

21.09.2019 08:04 Když policista Michael Adamski viděl svou tchýni poprvé nahou, byl z toho trochu na rozpacích. Ale…

Nádor děložního hrdla. Proč je tak záludný? Tyto rady vám mohou zachránit…

20.09.2019 18:07 Zákeřnost zhoubného onemocnění děložního hrdla spočívá především v tom, že se dlouho nijak…

Mladík se osprchoval a oslepl. Lékaři se nestačili divit

20.09.2019 09:59 Britští lékaři museli řešit poměrně neobvyklý případ. Devětadvacetiletý Nick přišel o zrak poté, co…

Co vaše dcera možná neví o antikoncepci. Nejčastější mýty a obavy

19.09.2019 18:22 Antikoncepce je v moderním světě jednoznačně nejspolehlivějším způsobem, jak mohou ženy zodpovědně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama