Ostuda Sovětského svazu? Opilý car ve Washingtonu

Letos uplyne čtvrtstoletí od dnes už notoricky známé eskapády prvního ruského prezidenta. Příběh, o jehož pravdivosti se léta spekulovalo, se objevil i v autobiografii jeho tehdejšího amerického protějšku vydané v roce 2009.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Boris Jelcin a Bill Clinton.

Bill Clinton a Boris Jelcin měli pozoruhodný vztah. Ruská hlava státu například amerického kolegu obdarovala dvěma hokejovými dres s číslem 96 a jmény Jelcin a Clinton, které poukazovaly na blížící se prezidentské volby, v nichž oba prezidenti obhájili svůj mandát.

Jelcin také dokázal Clintona opravdu hodně rozesmát, když na společné tiskové konferenci označil americká média za „katastrofu“. Dnes slýcháváme podobná slova od současného prezidenta USA Donalda Trumpa.

Svým rozporuplným způsobem jsou zábavné i historky z prvního setkání obou politiků v září 1994. Agenti tajné služby tehdy objevili namol opilého Jelcina na Pennsylvánské avenue ve Washingtonu, jak si pouze ve spodkách snaží přivolat taxi.

„Chtěl jet na pizzu a nakonec ji dostal,“ vzpomínal před deseti lety Clinton. To vše až po krátké hádce s agenty, kteří Jelcina žádali, aby se vrátil do svého apartmá v Blair House, návštěvním domku amerického prezidenta. Nepřekvapí, že opilému ruskému prezidentovi navíc nebylo moc dobře rozumět.

Jelcin se však o den později pokusil svůj výlet zopakovat. Už se mu podařilo uniknout ostraze a po schodech si to šinul dolů, když si jej všiml vrátný, který jej považoval za vetřelce. Na místo se rychle seběhli ruští i britští agenti, čímž se Jelcin nakrátko ocitl v ohrožení života. Všichni jej nakonec včas poznali a nikomu se nic nestalo.

Problémy bývalého ruského prezidenta s alkoholem byly veřejně známy. Novináři z Washington Post tvrdí, že Jelcin byl opilý na dříve zmiňované „katastrofické“ tiskové konferenci a Clinton se tak hlasitě smál, aby strhl pozornost na sebe. Jindy prý zase Clintona žádal o tajnou schůzku na ponorce.

Během jeho osmiletého působení v čele Ruské federace se problémy s alkoholismem prohlubovaly, Jelcin běžně zakopával a padal. Na pozici prezidenta nakonec 31. prosince 1999 předčasně rezignoval a postu se ujala současná hlava státu Vladimir Putin. Když Jelcin v roce 2007 zemřel, německý Spiegel mu věnoval text s titulkem Vzestup a pád opilého cara.

Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masakr spojeneckých letců: Hitler dal zavraždit 50 zajatců, byli mezi nimi…

21.03.2019 07:49 Jednou z nejznámějších epizod druhé světové války je útěk téměř osmi desítek spojeneckých letců ze…

První jarní den: Rovnodennost nastane dnes před půlnocí, příroda je ale…

20.03.2019 13:59 Zima končí a předává žezlo jaru. Dnes asi hodinu před půlnocí nastane jarní rovnodennost. S tímto…

Věštba židovského rabína předpověděla, kde začne třetí světová válka

19.03.2019 20:00 Aktualizováno Rabín Levi Saadia Nahmani před více než 20 lety předpověděl válku mezi USA a Severní Koreou. Tehdy…

Největší tajemství Michaela Jacksona: Opravdu si nechával bělit kůži?

19.03.2019 15:28 Na konci 80. let proletěla světem zpráva o tom, že si fenomenální zpěvák Michael Jackson nechává…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama