Ostuda Sovětského svazu? Opilý car ve Washingtonu

Letos uplyne čtvrtstoletí od dnes už notoricky známé eskapády prvního ruského prezidenta. Příběh, o jehož pravdivosti se léta spekulovalo, se objevil i v autobiografii jeho tehdejšího amerického protějšku vydané v roce 2009.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Boris Jelcin a Bill Clinton.

Bill Clinton a Boris Jelcin měli pozoruhodný vztah. Ruská hlava státu například amerického kolegu obdarovala dvěma hokejovými dres s číslem 96 a jmény Jelcin a Clinton, které poukazovaly na blížící se prezidentské volby, v nichž oba prezidenti obhájili svůj mandát.

Jelcin také dokázal Clintona opravdu hodně rozesmát, když na společné tiskové konferenci označil americká média za „katastrofu“. Dnes slýcháváme podobná slova od současného prezidenta USA Donalda Trumpa.

Svým rozporuplným způsobem jsou zábavné i historky z prvního setkání obou politiků v září 1994. Agenti tajné služby tehdy objevili namol opilého Jelcina na Pennsylvánské avenue ve Washingtonu, jak si pouze ve spodkách snaží přivolat taxi.

„Chtěl jet na pizzu a nakonec ji dostal,“ vzpomínal před deseti lety Clinton. To vše až po krátké hádce s agenty, kteří Jelcina žádali, aby se vrátil do svého apartmá v Blair House, návštěvním domku amerického prezidenta. Nepřekvapí, že opilému ruskému prezidentovi navíc nebylo moc dobře rozumět.

Jelcin se však o den později pokusil svůj výlet zopakovat. Už se mu podařilo uniknout ostraze a po schodech si to šinul dolů, když si jej všiml vrátný, který jej považoval za vetřelce. Na místo se rychle seběhli ruští i britští agenti, čímž se Jelcin nakrátko ocitl v ohrožení života. Všichni jej nakonec včas poznali a nikomu se nic nestalo.

Problémy bývalého ruského prezidenta s alkoholem byly veřejně známy. Novináři z Washington Post tvrdí, že Jelcin byl opilý na dříve zmiňované „katastrofické“ tiskové konferenci a Clinton se tak hlasitě smál, aby strhl pozornost na sebe. Jindy prý zase Clintona žádal o tajnou schůzku na ponorce.

Během jeho osmiletého působení v čele Ruské federace se problémy s alkoholismem prohlubovaly, Jelcin běžně zakopával a padal. Na pozici prezidenta nakonec 31. prosince 1999 předčasně rezignoval a postu se ujala současná hlava státu Vladimir Putin. Když Jelcin v roce 2007 zemřel, německý Spiegel mu věnoval text s titulkem Vzestup a pád opilého cara.

Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší přešlap Severní Koreji: Vlastní chybou prolomila propagandu,…

17.01.2019 22:19 Aktualizováno V roce 1989 se Severní Korea dopustila jednoho z největších přešlapů v historii tamní propagandy.…

Svět internetu v číslech: Co vše se stane na sociálních sítích za jednu…

17.01.2019 12:40 V roce 2004 byl spuštěn Facebook. O rok později bylo nahráno první video na YouTube. Kdo tehdy mohl…

Světová soutěž ohňostrojů Ignis Brunensis letos připomene jubilea…

16.01.2019 16:53 Dvaadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé mezinárodní soutěže ohňostrojů Starobrno Ignis…

Tajemství české klasiky: Víte, z čeho se dělá tlačenka?

16.01.2019 16:45 Aktualizováno Tlačenka patří do české kuchyně stejně neodmyslitelně, jako knedlo-vepřo-zelo, špenát nebo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama