Nečistíte pravidelně váš kávovar? Zaděláváte si na velké problémy, může to odnést vaše zdraví

V naší domácnosti žijí bakterie – nehledě na to, jak čistotní jste a jak často uklízíte, není možné se jich úplně zbavit. Často je najdeme i na místech, kde bychom je zřejmě nečekali.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

domácnosti

Záchodová mísa, podlaha, vypínače. To jsou místa, která jsou bakteriím často vystavena a která zřejmě pravidelně umýváte. Jenže ve vašich domovech existuje řada dalších – skrytých – míst, které jsou doslova rájem pro různé zárodky. Nevěříte? Vědci vás o tom poměrně rychle přesvědčí.

Kávovar

Většina z nás bez si bez šálku plného kofeinu neumí představovat. Jenže kávovar může podle vědců být doslova ideálním místem pro všemožné bakterie a zárodky. Mikrobiolog Roman Golas z univerzity v Loyole, testoval šálky s kávovou sedlinou, nádržky na vodu a nádržku pod kávou. Výsledky jsou alarmující - nalezl na nich všemožné typy bakterií, jako jsou stafylokok, streptokok, bacilus cereus a E. coli.

Psí miska

Máte doma psa? Tak zbystřete. Když americká kontrolní organizace NSF otestovala 30 předmětů z běžné domácnosti, zjistila, že miska pro psy je čtvrtá nejhorší věc – hned po houbičce na nádobí. Studie zjistila, že 67 procent misek obsahovalo bakterie Salmonelly. Byly na nich také nalezeny stopy bakterie E. coli.

Držák na zubní kartáčky

Pokud je váš držák na zubní kartáčky blízko vaší toalety, měli byste jej přemístit. Pokud totiž máte záchod spojený s koupelnou, částice z mísy se často rozstřikují do vzduchu a na zubní kartáček pokaždé, když spláchnete. V podstatě to je stejné, jako byste si zuby vyčistili se stejným kartáčem, který používáte k čištění záchodu. 

Ve studii, kterou provedla Národní sanitární nadace, bylo zjištěno, že 64 procent držáků na zubní kartáčky obsahuje plísně a kvasinky, 27 procent obsahovalo koliformní bakterie, které se běžně vyskytují v trávicím traktu lidí a živočichů, a 14 procent obsahovalo stafylokoky.

Ručník

Jak často perete ručníky? Pokud je neměníte každé dva dny, je to podle vědců špatné. Podle nedávného průzkumu 50 procent lidí používá ručník nejméně pětkrát a až pak ho vypere, což je zřejmě strašné. Mikrobiolog Dr. Gerba varuje, že si tak lidé sami ubližují. „Když si ručníkem používaným více než dva dny vysušíte hlavu, pravděpodobně se na vaše tělo dostane více bakterií E. coli, než kdybyste si hlavu strčili do toaletu a spláchli,“ tvrdí expert.

Kuchyňský dřez

Doktor Gerba také tvrdí, že kuchyňský dřez je druhou nejšpinavější věcí ve vašem domě. Jedna studie dokonce zjistila, že 45% kuchyňských dřezů obsahuje koliformní bakterie a 27% obsahuje plísně. Abyste měli jistotu, že je dřez čistý, měli byste jej dezinfikovat nejméně dvakrát týdně, ne-li častěji.

Rukojeť koupelnové baterie

Ach, ano, umyvadlo v koupelně a kohoutek – i to jsou nebezpečná místa. Když totiž vejdete do koupelny, dotknete se kohoutku špinavými rukama, což znamená, že se na něj přenesou bakterie. Podle nedávné studie bylo zjištěno, že 27 procent rukojetí baterie obsahuje stafylokoky a 9 procent obsahovalo také koliformní bakterie.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Italové se rozloučili s Lagerfeldem. Představili jeho poslední kolekci

21.02.2019 19:52 Italská luxusní módní značka Fendi se dnes na milánském týdnu módy rozloučila se svým dvorním…

Herec Smollett tahal všechny za nos? Napadení si vymyslel, hrozí mu vězení

21.02.2019 15:29 Aktualizováno Americká prokuratura obvinila herce Jussieho Smolletta, že lhal o svém napadení dvěma muži, jehož…

Spermidin: Zázračná látka, která prodlužuje život. Nachází se nejen v…

21.02.2019 14:48 Říká se, že sex zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale jedno společné…

Hitler mohl druhou světovou vyhrát. Udělal chyby, které nás zachránily…

21.02.2019 12:13 Jen málokdo si dokáže představit, jak by dnes vypadal svět, kdyby Adolf Hitler vyhrál druhou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama