Nažehlené uniformy a boj za spravedlnost. Jak se změnili právníci z JAG za 24 let od natáčení?

Bílé nažehlené uniformy, letadlové lodě, ponorky, ale i soudní síně a vojenské právo. Právě těmito slovy by se dala stručně shrnout myšlenka seriálu JAG (akronym pro Judge Advocate General's Corps), americký kriminální seriál z roku 1995, jehož hlavními hrdiny jsou členové prokuratury Námořnictva Spojených států. Jak po letech vypadaní herci, kteří se v soudní síni bili za spravedlnost a čest?

Přidejte svůj názor 5 komentářů

seriál JAG
doporučujeme

Major Harmon Rabb a jeho kolegové z vojenské prokuratury v JAG vyšetřují různě závažné případy na palubách lodí, vojenských ponorek i letadel. V letech 1995 až 2005 bylo natočeno a odvysíláno celkem 10 řad seriálu, obvykle s 22–25 díly. Výjimku tvořila druhá řada s pouhými 15 díly.

Seriál z dílny televizního scénáristy a producenta Donalda Paula Bellisaria měl úspěch nejen v USA, ale třeba také v České republice, kde je pravidelně reprízován. Bellisario navíc stojí i za dalšími oblíbenými seriály, jako je Námořní vyšetřovací služba z roku 2003. Za svou práci získal v roce 2004 hvězdu na hollywoodském chodníku slávy

Protože se seriál natáčel deset sezón, je jasné, že se v něm vystřídala celá řada postav. Tou ústřední ale byl právník JAGu a bývalý námořní pilot Harmon „Harm“ Rabb, Jr. Stejně jako jeho otec se nejprve stal pilotem vojenského námořnictva. Jeho kariéru letce však záhy ukončila havárie při nočním přistání jeho tonketu na letadlové lodi. Poté byl s diagnózou šerosleposti přeložen na úřad vojenské prokuratury.

Rabba ztvárnil herec David James Elliot (původním jménem David William Smith) sice na univerzitě studoval techniku, ale jedním z volitelných předmětů byla i dramatická tvorba - a u té nakonec i zůstal. V roce 1983 získal cenu za nejtalentovanějšího herce za roli krále Leara. V divadle zůstal další dva roky, než byl obsazen do hlavní role kanadského seriálu "Street Legal". Na doporučení svého manažera si změnil jméno na David Elliott podle příjmení jeho matky. Na začátku televizní a filmové kariéry si k uměleckému jménu přidává navíc jméno James.

zdroj: YouTube

Seriál "JAG" přinesl Davidovi celosvětovou popularitu a katapultoval jej mezi neoblíbenější televizní herce. V roce 1996 byl vybrán časopisem "People" jako jeden z padesáti nejhezčích lidí na světě. O čtyři roky později v roce 2000 získal cenu "TV Guide" pro nejoblíbenějšího herce v kategorii drama. U hraní sice zůstal, objevuje se především v televizních filmech a seriálech, Harmon Rabb je ale až dosud jeho životní rolí.

Zpočátku Harm spolupracoval s kolegyní Meg Austinovou (Tracey Needhamová), specialistkou na počítače a zbraně. Ta se ovšem objevila pouze v první řadě. Herečka Tracy Needhamová se po JAGu objevila i v dalších seriálech jako je Veronika Mars, Kriminálka Miami nebo Myšlenky zločince, šlo ale pouze o epizodní role.

img-responsive

seriál JAG - Meg Austinová (Tracey Needhamová) | foto: Instagram

Meg poté nahradila výborná právnička Sarah "Mac" MacKenzieová v podání Cathrine Bellové, která v seriálu zůstala až do konce. Krásná právnička sice byla silná a sebevědomá, měla ale problémy se vztahy s muži a dokonce byla v minulosti závislá na alkoholu, takže ji občas pronásledují démoni z minulosti.

Herečka Cathrine Bellová se nejprve začala věnovat modelingu a pracovala pro různé modelingové společnosti jako jejich ikona. Na nějakou dobu odjela do Japonska, kde se zaměřila na herectví. Poprvé se objevila na filmovém plátně ve filmu Smrt jí sluší (1992). Byl to ale až seriál seriál JAG, který jí hodně pomohl nahoru. V poslední epizodě první řady si zahrála mrtvou Diane. Když producent Bellisario viděl její talent, svěřil jí hlavní ženskou roli.

Po skončení seriálu JAGu jí byla nabídnuta role Denise Sherwoodové, manželky majora, později podplukovníka a nakonec plukovníka americké armády v seriálu Army Wives, který se vysílal sedm let. V roce 2008 natočila film Hodná čarodějka pro stanici Hallmark Channel, na kterém se podílela také jako výkonná producentka. Na něj v následujících letech navázalo dalších šest filmů a po ukončení natáčení Army Wives byl formát změněn na seriál o 10 až 12 epizodách za rok, který na filmy s časovým odstupem navazuje. Objevila se i ve filmech Božský Bruce a Božský Evan.

Zajímavostí je, že Cathrine byla vychována jako římská katolička, při studiu herectví se ale seznámila se scientologií, ke které následně konvertovala.

Další výraznou postavou byl admirál Albert Jethro „AJ“ Chegwidden v podání Johna M. Jacksona. Ten se objevoval v seriálu objevoval od druhé do deváté řady. Chegwidden působí jako velicí důstojník JAGu,který dohlíží na všechny případy. Jako bývalý příslušník Navy SEAL necouvne před žádnou výzvou a často slouží jako mentor Harmovi a Mac.

Herec John M. Jackson se před kamerou poprvé objevil v roce 1981. V roce 1992 se objevil po boku Toma Cruise ve filmu Pár správných chlapů. Svou největší roli ztvárnil právě v JAGu. Objevil se i v seriálu Sběratelé kostí, kde hrál zástupce ředitele FBI Sama Cullena. Vidět jste ho ale mohli i v seriálech Macgyver, Wolker, Texas ranger, Kriminálka Las Vegas, Beze stopy nebo Chirurgové.

Kde by ale byli věhlasní právníci bez svých asistentů? V jejich práci jim pomáhají hlavně Bud Roberts (Patrick Labyorteaux), mladý právník, který často své nadřízené překvapí rozsahem svých znalostí. Je počítačovým expertem a nepřebernou zásobárnou informací všeho druhu, což ho činí nepostradatelnou součástí týmu. Během služby v Afghánistánu byl zraněn a musela mu být amputována noha pod kolenem. I přesto ale zůstal ve službě.

I pro Budova představitele Patricka Labyorteauxe je role v JAGu zatím tou nejvýraznější. Objevil se také ve filmu Yes Man či 20212: Doba ledová. Kromě toho se mihl v seriálech Castle na zabití, American Crime Story, Námořní vyšetřovací služba či Dexter.

Budova manželka a administrativní pracovnice JAGu Harriet Simsová (Karri Turnerová) je také nepostradatelnou součástí týmu. Herečka Karri Turnerová toho nicméně nenatočila tolik jako její kolegové. Objevila se v seriálu Hrdinové či ve filmech Bláznivá střela - Amerika v ohrožení a Dostaňte agenta Smarta.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší strašák důchodců? Nemoc, o které většina z nich neslyšela, z nich…

19.01.2020 22:02 Aktualizováno Choroba zvaná sarkopenie je jedním z největších strašáků seniorů. Ovlivňuje totiž svalovou hmotu a…

V Miss Global zvítězila Češka Karolína Kokešová

19.01.2020 13:20 Nejkrásnější dívkou na mezinárodní soutěži Miss Global se dnes v Mexiku stala Češka Karolína…

Muž v Německu zakašlal. Zničil sedm aut za dva a půl milionu

18.01.2020 08:07 Německý řidič kvůli záchvatu kašle způsobil kuriózní nehodu s řetězcem nešťastných událostí.

Harry a Meghan nejsou v Kanadě vítáni? Vlivný deník napsal drsný komentář

16.01.2020 13:27 Nedávné rozhodnutí britského prince Harryho a jeho manželky Meghan udělat si z Kanady druhý domov…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama