Můžete se alergií nakazit? Lékaři přiznali znepokojivou věc

Někteří lidé trpí alergií od narození, u jiných se rozvine v průběhu života. Většinou jde o nemoc závislou na vnějších podnětech, teprve nedávno ale lékaři zjistili, že alergii lze získat i jinak. A nový případ je značně znepokojil.

Přidejte svůj názor

lékaři
doporučujeme

Lékaři před několika měsíci informovali o případu, kdy 46letý muž po transplantaci kostní dřeně, která proběhla v rámci léčby leukémie, získal alergii na kiwi, kterou má i dárkyně dřeně, jeho sestra.

Ačkoliv již dříve lékaři zaznamenali případy, kdy se u pacientů objevila po transplantaci alergie, jednalo se v tomto případě o první případ, kdy prokazatelně došlo k přenosu alergie z dárce na pacienta.

Lékaři se domnívali, že za alergii mohou kmenové buňky v transplantované dřeni. Nejnovější případ je ale znejistil. Ukázal totiž, že alergii lze přenést i při jiných zákrocích.

V časopise Transplantation Proceedings zveřejnili lékaři případ pacientky, která začala trpět alergií na arašídy po transplantaci plic. Žena ji získala od svého dárce.

"Dva týdny po operaci nastaly u této pacientky respirační problémy poté, co snědla sendvič s arašídovým máslem a džemem. Nikdy předtím takovou alergií netrpěla. Při prvních příznacích jsme se zalekli, protože až do konzumace tohoto jídla byl její stav stabilizovaný," uvedl lékař Mazen Odish.

Vědci a lékaři si nyní nejsou jisti, co vše může alergii přenášet. Kromě transplantací, a jak se zdá, tak všeho druhu, ví, že k přenosu alergie může dojít i při transfuzi. V těchto případech ale příznaky časem odezní, zatímco alergie získaná transplantací je doživotní. Odborníci také neznají přesný počet lidí, kteří díky tomuto zákroku začali trpět novými alergiemi.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ujedl se k smrti: Mladík vážil skoro půl tuny, v dubnu ještě dokázal stát…

16.07.2019 12:18 Ujedl se doslova až k smrti. Argentineci Maximilianu Olivovi se jeho těžko uvěřitelných 495…

Karel Gott drsně sestřelil ty, kteří bojovali proti režimu nebo před ním…

15.07.2019 15:41 Zpěvák Karel Gott, který v neděli oslavil 80. narozeniny, nechápe emigranty, kteří utekli za…

Skotačení v památníku holokaustu? Zpěvačka Pink hájí fotku svých dětí

15.07.2019 13:32 Americká zpěvačka Pink na instagramu zveřejnila fotografii obou svých dětí skotačících v labyrintu…

Češi se zaprodávají velkým korporacím? Ani netuší, co o jejich soukromí…

15.07.2019 12:54 Skrze věrnostní karty a mobilní aplikace jsou dnes o nás soukromé firmy schopné shromáždit obrovská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama