Můžete se alergií nakazit? Lékaři přiznali znepokojivou věc

Někteří lidé trpí alergií od narození, u jiných se rozvine v průběhu života. Většinou jde o nemoc závislou na vnějších podnětech, teprve nedávno ale lékaři zjistili, že alergii lze získat i jinak. A nový případ je značně znepokojil.

Přidejte svůj názor

lékaři
doporučujeme

Lékaři před několika měsíci informovali o případu, kdy 46letý muž po transplantaci kostní dřeně, která proběhla v rámci léčby leukémie, získal alergii na kiwi, kterou má i dárkyně dřeně, jeho sestra.

Ačkoliv již dříve lékaři zaznamenali případy, kdy se u pacientů objevila po transplantaci alergie, jednalo se v tomto případě o první případ, kdy prokazatelně došlo k přenosu alergie z dárce na pacienta.

Lékaři se domnívali, že za alergii mohou kmenové buňky v transplantované dřeni. Nejnovější případ je ale znejistil. Ukázal totiž, že alergii lze přenést i při jiných zákrocích.

V časopise Transplantation Proceedings zveřejnili lékaři případ pacientky, která začala trpět alergií na arašídy po transplantaci plic. Žena ji získala od svého dárce.

"Dva týdny po operaci nastaly u této pacientky respirační problémy poté, co snědla sendvič s arašídovým máslem a džemem. Nikdy předtím takovou alergií netrpěla. Při prvních příznacích jsme se zalekli, protože až do konzumace tohoto jídla byl její stav stabilizovaný," uvedl lékař Mazen Odish.

Vědci a lékaři si nyní nejsou jisti, co vše může alergii přenášet. Kromě transplantací, a jak se zdá, tak všeho druhu, ví, že k přenosu alergie může dojít i při transfuzi. V těchto případech ale příznaky časem odezní, zatímco alergie získaná transplantací je doživotní. Odborníci také neznají přesný počet lidí, kteří díky tomuto zákroku začali trpět novými alergiemi.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velké srovnání fastfoofů: Je zdravější KFC, nebo McDonald‘s?

24.03.2019 12:22 McDonald‘s a KFC patří mezi jedny z největších firem produkující fast food na světě, včetně České…

Letohrádek Hvězda: Jeho stavitel Ferdinand Tyrolský byl rozporuplná…

24.03.2019 09:59 Letohrádek Hvězda je mnohdy označován za prvotřídní české dílo období renesance. Při pohledu ze…

Konec výmluv. Jak překovat lenost a začít sportovat? Zkuste tyto triky

24.03.2019 07:55 Pravidelné sportování prospívá našemu zdraví, srdci a mozku, ale také dodává sebevědomí. Často se…

Jak a proč se postili naši předci? V Čechách se půst zprvu moc nedodržoval

24.03.2019 07:30 Popeleční středou začalo období předvelikonočního půstu. V minulosti si však naši předci neodříkali…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama