Pálení žáhy může skončit rakovinou. Kdy vyhledat lékaře?

Lidé, kteří trpí častým pálením žáhy, by nad svými obtížemi neměli jen tak mávnout rukou. Pacientům, kteří se neléčí, se může nemoc rozvinout, v některých případech skončí s rakovinou jícnu.

Přidejte svůj názor

Pálení žáhy vyvolává v puse podobnou pachuť, jako byste žvýkali citron
doporučujeme

Pálení žáhy se projevuje jako pálivý pocit, který stoupá od žaludku nebo spodní části hrudníku směrem ke krku. Je jedním z hlavních příznaků takzvaného gastroezofageálního refluxu.

Při refluxní chorobě jícnu se žaludeční kyseliny a trávicí šťávy vrací zpět do jícnu. Laicky řečeno se de facto jedná o nedokončené zvracení.

Důvodem nemoci je porucha uzávěrového mechanismu v dolní části jícnu. Kvůli nedokonalému těsnění neproniká žaludeční obsah pouze po směru, tedy do dvanáctníku a dalších částí tenkého střeva, ale krátce se vrací i zpět do dolních partií jícnu.

Dlouhodobě přehlížené pálení žáhy může mít za následek vznik takzvaného Barrettova jícnu. Žaludeční kyselina ničí buňky jícnu, namísto nich se zde začnou tvořit buňky žaludeční, které sem však nepatří. Organismus si s tím neví rady, a tak dochází k rakovinnému bujení.

Pokud vás tedy pálí žáha několikrát týdne, měli byste vyhledat lékaře. Potíže s návratem žaludečních šťáv a kyseliny do jícnu lékaři obvykle řeší pomocí léků, které agresivní tekutiny zneutralizují. Nedokonalé těsnění jícnu je také možné odoperovat, avšak děje se tak zejména u mladších pacientů. Podmínkou také je, aby pacient neměl porušenou peristaltiku jícnu. Pokud by člověk s nefunkčním pohybem jícnu podstoupil operaci, hrozilo by, že mu bude váznout jídlo v krku.

Pálení žáhy lidé většinou zahánějí antacidy. Ta sice pomohou, kyselý obsah žaludku ale neutralizují jen na krátkou dobu, proto jsou vhodné pro ty, co tyto problémy sužují nanejvýš příležitostně. Naproti tomu pantoprazol patří mezi látky, které působí přímo na zdroj tvorby kyseliny.

Pacient také musí upravit svůj jídelníček, jíst častější a menší porce. Nevhodné je například polehávání po jídle a jíst v noci. Lidé by také měli snížit tělesnou váhu a nekouřit.

Na pravidelné pálení žáhy si stěžuje 40 procent Evropanů, až u 60 procent z nich se obtíže ozývají v noci. Tento problém přitom může značně ztížit kvalitu života - postižení hůře spí, změn dozná i jejich jídelníček, ze kterého musí vyloučit potraviny, které nepříjemné pocity v oblasti žaludku vyvolávají. Pálení žáhy tak má vliv i na náladu a tím pádem i celkovou pohodu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ujedl se k smrti: Mladík vážil skoro půl tuny, v dubnu ještě dokázal stát…

16.07.2019 12:18 Ujedl se doslova až k smrti. Argentineci Maximilianu Olivovi se jeho těžko uvěřitelných 495…

Karel Gott drsně sestřelil ty, kteří bojovali proti režimu nebo před ním…

15.07.2019 15:41 Zpěvák Karel Gott, který v neděli oslavil 80. narozeniny, nechápe emigranty, kteří utekli za…

Skotačení v památníku holokaustu? Zpěvačka Pink hájí fotku svých dětí

15.07.2019 13:32 Americká zpěvačka Pink na instagramu zveřejnila fotografii obou svých dětí skotačících v labyrintu…

Češi se zaprodávají velkým korporacím? Ani netuší, co o jejich soukromí…

15.07.2019 12:54 Skrze věrnostní karty a mobilní aplikace jsou dnes o nás soukromé firmy schopné shromáždit obrovská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama