Pálení žáhy může skončit rakovinou. Kdy vyhledat lékaře?

Lidé, kteří trpí častým pálením žáhy, by nad svými obtížemi neměli jen tak mávnout rukou. Pacientům, kteří se neléčí, se může nemoc rozvinout, v některých případech skončí s rakovinou jícnu.

Přidejte svůj názor

Pálení žáhy vyvolává v puse podobnou pachuť, jako byste žvýkali citron
doporučujeme

Pálení žáhy se projevuje jako pálivý pocit, který stoupá od žaludku nebo spodní části hrudníku směrem ke krku. Je jedním z hlavních příznaků takzvaného gastroezofageálního refluxu.

Při refluxní chorobě jícnu se žaludeční kyseliny a trávicí šťávy vrací zpět do jícnu. Laicky řečeno se de facto jedná o nedokončené zvracení.

Důvodem nemoci je porucha uzávěrového mechanismu v dolní části jícnu. Kvůli nedokonalému těsnění neproniká žaludeční obsah pouze po směru, tedy do dvanáctníku a dalších částí tenkého střeva, ale krátce se vrací i zpět do dolních partií jícnu.

Dlouhodobě přehlížené pálení žáhy může mít za následek vznik takzvaného Barrettova jícnu. Žaludeční kyselina ničí buňky jícnu, namísto nich se zde začnou tvořit buňky žaludeční, které sem však nepatří. Organismus si s tím neví rady, a tak dochází k rakovinnému bujení.

Pokud vás tedy pálí žáha několikrát týdne, měli byste vyhledat lékaře. Potíže s návratem žaludečních šťáv a kyseliny do jícnu lékaři obvykle řeší pomocí léků, které agresivní tekutiny zneutralizují. Nedokonalé těsnění jícnu je také možné odoperovat, avšak děje se tak zejména u mladších pacientů. Podmínkou také je, aby pacient neměl porušenou peristaltiku jícnu. Pokud by člověk s nefunkčním pohybem jícnu podstoupil operaci, hrozilo by, že mu bude váznout jídlo v krku.

Pálení žáhy lidé většinou zahánějí antacidy. Ta sice pomohou, kyselý obsah žaludku ale neutralizují jen na krátkou dobu, proto jsou vhodné pro ty, co tyto problémy sužují nanejvýš příležitostně. Naproti tomu pantoprazol patří mezi látky, které působí přímo na zdroj tvorby kyseliny.

Pacient také musí upravit svůj jídelníček, jíst častější a menší porce. Nevhodné je například polehávání po jídle a jíst v noci. Lidé by také měli snížit tělesnou váhu a nekouřit.

Na pravidelné pálení žáhy si stěžuje 40 procent Evropanů, až u 60 procent z nich se obtíže ozývají v noci. Tento problém přitom může značně ztížit kvalitu života - postižení hůře spí, změn dozná i jejich jídelníček, ze kterého musí vyloučit potraviny, které nepříjemné pocity v oblasti žaludku vyvolávají. Pálení žáhy tak má vliv i na náladu a tím pádem i celkovou pohodu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facka Goebbelsovi, vítězství na dosah. Poslední žena v Hitlerově bunkru…

25.03.2019 10:24 Johanna Rufová je poslední žijící žena, která na vlastní oči viděla pád nacismu. Ve své knize…

Horký čaj a káva mohou podle lékařů způsobit rakovinu

25.03.2019 09:15 Horké nápoje mohou přijít vhod zejména v zimních měsících, někdo si je ale neodpustí celoročně.…

Uchovávání čokolády v lednici je to nejhorší, co vás může napadnout

25.03.2019 08:44 Čokoláda skladovaná v lednici. Někteří lidé to dělají, pokud jste mezi nimi i vy, měli byste…

Letohrádek Hvězda: Jeho stavitel Ferdinand Tyrolský byl rozporuplná…

24.03.2019 20:10 Aktualizováno Letohrádek Hvězda je mnohdy označován za prvotřídní české dílo období renesance. Při pohledu ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama