Jste finančně závislí na partnerovi? Můžete mít nečekaný problém

Sociologický výzkum connecticutské univerzity ukazuje, že pokud jste finančně závislí na svém partnerovi, může to ohrozit váš vztah. U mužů, které živí jejich ženy, totiž hrozí větší riziko, že si najdou milenku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační fotografie

„Nezáleží na tom, jestli jde o muže nebo ženu, ale na tom, jestli je na nich partner závislý," shrnuje výsledky výzkumu socioložka Christin Muschová. „Finanční závislost destabilizuje vztahy," říká jasně socioložka pro deník Huffington Post.

Stále více žen se podle výzkumu se stává jedinými živiteli rodiny. Munchová a její kolegové zjistili, že u žen závislých na svých manželech hrozí jen pětiprocentní riziko podvádění, u mužů, které živí manželky, je to až 15 %.

Studie byla zveřejněna v červnovém čísle odborného časopisu American Sociological Review, data vědci sbírali 10 let na vzorku 2750 vdaných a ženatých ve věku od 18 do 32 let.

Muži obecně mají velké problémy s tím, když jsou závislí na svých ženách. Právě u mužů, kteří jsou stoprocentně závislí na svých partnerkách, hrozí podle vědců největší riziko, že budou nevěrní. Podle Munchové to má co dočinění se stereotypy o mužnosti.

Právě představy o muži jako hlavě rodiny a běžné kulturní zvyklosti dělají muže nešťastnými, především pokud jsou závislí na své lepší polovičce. Nevěra je pak způsob, jak si upevnňují své mužství.

Z výzkumu také vyplynulo zajímavé srovnání. Čím více ženy vydělávají, tím menší je pravděpodobnost, že budou podvádět. Právě u žen, které jsou jedinými živitelkami rodiny, je podle vědců nejméně pravděpodobné, že si najdou bokovku.

V případě mužů je to ale naopak. Když plat muže tvoří více než 70 % rodinného rozpočtu, zvyšuje se pravděpodobnost, že bude nevěrný. Podle Munchové je ale šance, že bude muž s vyššími příjmy podvádět stále relativně malá oproti muži, který je na své ženě finančně závislý.

„Nejvíce stabilní jsou manželství, kde oba partneři přispívají na chod domácnosti," dodává Munchová.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Génius, či podvodník? Jasnovidec z Čech prý věděl příliš, jeho ostatky…

19.01.2019 14:49 Erik Jan Hanussen byl jednou z nejzáhadnějších postav meziválečné Evropy. Podle jedněch se jednalo…

Ďábel v těle úředníka. Byl pro nacistu Eichmanna holokaust jen banalita?

19.01.2019 08:44 Adolf Eichmann se stal jedním z nemnoha zločinců nacistického režimu odsouzených za rozpoutání…

Osudový omyl? NASA zničila originální záznamy z přistání na Měsíci

18.01.2019 17:52 Aktualizováno Americká NASA přemazala původní pásky, na nichž bylo zachyceno přistání Apolla 11 na Měsíci.…

Obránci zapomněli zavřít branku, potom Konstantinopol padla

18.01.2019 16:22 Aktualizováno Pád Konstantinopole představuje jeden z velkých historických milníků. Dobytím města definitivně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama