Jak se balzamuje Lenin? Došlo i k pokusu o "posmrtný atentát"

S komunismem na věčné časy. V případě duchovního otce Vladimira Iljiče Lenina to v sovětském Rusku vzali doslovně a rozhodli se slavného revolucionáře zachovat pro budoucí generace. Z Lenina udělali prvotřídní mumii a zbudovali pro ni mauzoleum inspirované egyptskými stavbami. Jenomže Moskva není Egypt, a tak je možné, že Leninova mumie tisíce let nevydrží.

Socha V.I. Lenina

Vladimir Iljič Lenin zemřel po dobrodružném životě, který z velké části strávil v německém exilu. Z něho byl „vypuštěn“ jako diverzní prostředek na carské Rusko v době první světové války, aby zkomplikoval život ruskému carovi. To se mu povedlo lépe, než kdokoli čekal. Socialistická revoluce svrhla nejenom carský režim, ale velmi rychle se rozšířila po celé Evropě, včetně Německa. 

Poslední roky života ovšem Lenina trápilo špatné duševní i fyzické zdraví. Podle všeho největším problémem byla syfilida v pokročilém stádiu. Roku 1922 ho navíc ranila první mozková mrtvice, po ní ale ještě zvládl zastávat vedoucí úlohu ve straně. Patrně tušil, že dlouho na světě už nepobude, a tak sepsal na počátku roku 1923 jakousi politickou závěť ve které varoval před Stalinem. Jak známo, mnozí soudruzi si toto varování nevzali příliš k srdci. Poté, co ho ranila druhá mrtvice už byl celkově indisponovaný. Hlavně přišel o řeč, a to byl jeho politický konec. Smrt ale už nebyla daleko, 21. ledna 1924 totiž Lenin zemřel.

Představitelé sovětského režimu se po jeho smrti shodli na máločem, ale zajedno byli v tom, že tělo otce komunismu se musí zachovat. Vydali proto příkaz k jeho nabalzamování, kterým byl pověřen patolog Alexej Ivanovič Abrikos. Otázkou zůstává, kdy přesně k nabalzamovaní došlo a jak dobře bylo provedeno, protože v současné době už Leninova mumie není v úplně dobré kondici. Jejímu stavu neprospělo, že se několikrát přemisťovala, a to ne za zrovna ideálních podmínek. Na pár dní se „ztratila“ během přestavby sarkofágu v roce 1929.

Před nacistickým vojskem byl Lenin roku 1941 pro jistotu převezen až do Ťumeně na Sibiři. Aby toho nebylo málo, na tento symbol komunismu došlo k opakovanému pokusu o "posmrtný" atentát. Na Leninovu mumii se tak střílelo, byla polita inkoustem, padaly na ni kameny i kladivo. Dokonce proběhly dva pumové útoky. Pro jistotu byl proto sarkofág opatřen neprůstřelným sklem.

Ani údržba unikátní balzamovací metody není bezproblémová. Ročně přijde ruský na stát na 13 milionu rublů, což nejsou zrovna zanedbatelné peníze. Nedávno navíc musela mumie projít dokonce celkovou „omlazovací“ kůrou, aby se zabránilo jejímu dalšímu rozpadu. Vzbuzuje to trochu pochybnosti o oficiálních prohlášení, které tvrdí, že je Leninovo tělo v dobrém stavu. Podle nich totiž v roce 1923 neproběhla klasická mumifikace, ale tělo bylo naloženo do specifického roztoku, ve kterém se musí mumie pravidelně každých deset let balzamovat. Ta poslední omlazovací kůra proběhla těsně před výročím velké socialistické revoluce a zabrala přes dva měsíce.

Celý proces „revitalizace mumie“ provázely četné debaty o tom, jestli je vůbec správné a užitečné Leninovo tělo veřejně vystavovat v mauzoleu. Poměrně velké kontroverze vzbudil tehdejší ministr kultury Vladimir Medinski, který prohlásil, že Lenina je v mauzoleu jen 10 %. Podle průzkumů veřejného mínění by byla většina Rusů proto, aby byl Lenin normálně pohřbeno do země, tak jak si přál sám Lenin. Proti ne úplně důstojnému způsobu pochování se ozvala i ruská pravoslavná církev, které se nelíbí, že mrtvé lidské tělo slouží jako lákadlo na turisty. A mumie tak opravdu funguje, Leninovo mauzoleum ročně přivítá kolem milionu návštěvníků.

Ovšem volání po Leninově pochování rozhodně neznamená úbytek popularity, ta naopak podle průzkumů v posledních letech roste. V roce 2017 Leninovo působení hodnotilo pozitivně 56 % dotázaných. Možná proto mumie stále funguje jako turistická atrakce přímo na Rudém náměstí v centru hlavního ruského města.

ON-LINE 88. den války: Rusové rozmisťují rakety Iskander v Belgorodské…

22.05.2022 11:00 Běloruská armáda zintenzivnila průzkum na hranicích s Ukrajinou, v oblasti Volyně a Polesí,…

Předpověď počasí: Příští víkend se v Česku citelně ochladí

22.05.2022 06:30 Česko si navzdory pátečním bouřkám užívá relativně teplý a místy i sluneční víkend. Ten příští ale…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Rusko se mstí. Zastavilo vývoz plynu do Finska

21.05.2022 07:54 Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zastavila vývoz plynu do Finska. Podle agentury…

Česko je mezi největšími dodavateli zbraní na Ukrajinu. Snaží se na nich…

21.05.2022 08:10 Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Do země bránící se…

Typické ukrajinské pokrmy dobře známe i v Česku

15.05.2022 09:30 Ukrajinská gastronomie je typická používáním běžně dostupných surovin domácí produkce i starých…

Ukrajinci si také vyprávějí pohádky. Známe jejich příběhy i u nás?

01.05.2022 09:30 Každá země má své pohádky a Ukrajina není výjimkou. Některé ukrajinské národní pohádky se nápadně…

Vědci se chystají vysílat nový vzkaz pro mimozemské civilizace

23.04.2022 07:21 Mezinárodní tým vědců sestavil nový vzkaz, který by se měl vysílat do nejvzdálenějších koutů naší…

Ukrajinské Velikonoce. Jak se liší od těch našich?

18.04.2022 09:40 Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, kdy si věřící připomínají zmrtvýchvstání…

Pomlázka, kraslice nebo beránek. Jaký je původ velikonočních symbolů?

17.04.2022 10:30 K velikonočním svátkům bezpochyby patří pomlázka, malovaná vajíčka, sladký beránek nebo mazanec.…

The Guardian: Strašidelná Británie aneb jak se duchové stali národní…

17.04.2022 06:26 Bylo to uprostřed noci v dubnu 2020 a všude byl "naprostý klid", říká Mandy Deanová. Žije sama v…

Před 110 lety se potopil Titanic. K nejznámější námořní tragédii přitom…

15.04.2022 12:00 Od potopení Titanicu uplynulo 110 let. Legendární loď společnosti White Star Line se v noci ze 14.…

Češka Tereza H. zadržená s drogami v Pákistánu se může vrátit

12.04.2022 17:15 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Související:

Právě se děje

reklama