Jak se vraždí na objednávku? Skuteční nájemní vrazi neodpovídají filmovému obrazu

Nájemní zabijáci jsou ve filmech často zobrazováni jako skvěle vycvičení a téměř ležérně působící muži, kteří využívají nejmodernější vybavení a za vykonaný čin inkasují obhromné sumy peněz. Z dostupných informací se však zdá, že tento obraz příliš neodpovídá realitě. Jak dnes vypadá svět vražd na objednávku? A na kolik si vlastně zabijáci přijdou?

Přidejte svůj názor

Vražda, ilustrační foto
doporučujeme

Hned na začátku je třeba upozornit na jednu očividnou, ale poměrně důležitou skutečnost. To, co o fungování nájemných vrahů víme, zjistili policisté a výzkumníci především na základě odhalených případů. Pokud by, teoreticky, existoval nějaký „filmový zabiják“, který dokáže spáchat „dokonalý zločin“ a unikat spravedlnosti, moc bychom toho o něm proto nevěděli.

Udělat si ucelený obrázek o tom, jak byznys s vraždami za peníze funguje, je těžké. V zemích s vysokou kriminalitou nebo nefungující státní správou je situace jiná, než například v západoevropských státech nebo v Severní Americe. Z dostupných studií, které zkoumaly odhalené kriminální případy na Západě, se nicméně zdá, že ve většině států tvoří vraždy na objednávku mezi 2 % a 5 % všech případů vražd.

Studie Australského institutu kriminologie zjistila, že mezi lety 1989 a 2002 byla 2 % všech vražd, nebo pokusů o ně, spáchána „na objednávku“. Ve Skotsku to mezi lety 1993 a 2002 bylo téměř 5 %. Podle týdeníku Washington city Paper, který zkoumal americké vládní statistiky za rok 2010, připadaly na tuto kategorii 3,2 % všech vyšetřených vražd.

V roce 2014 zpracovali vědci z Birminghamské městské univerzity studii, která sledovala tento „fenomén“ v období mezi lety 1974 a 2013 a nalezli 27 případů nájemných vražd. Detailně pak zkoumali jednotlivé případy a pokusili se odhalit, kdo jsou vlastně nájemní vrazi a co je jejich motivací. Došli přitom k pozoruhodným závěrům.

Průměrná cena za jeden takový zločin byla zhruba 15 000 liber. Nejnižší vyplacená částka byla 200 liber, naopak jeden zabiják si přišel na 100 000 liber. K podobným číslům dospěli i v Asutrálii, kde se částky pohybovaly mezi 500 a 100 000 dolary, průměrná „mzda“ pak byla 16 500 dolarů.

Jako nejčastější důvody britská studie uváděla různé obchodní rozepře nebo neshody mezi partnery. V případě australské studie byly vztahové rozepře nebo rozvody motivací v pětině případů. V 16 % byly důvodem peníze. Méně než čtvrtina případů pak měla souvislost s organizovaným zločinem.

Nájemnými zabijáky byli nejčastěji muži mezi 25 a 49 lety. Preferovanou vražednou metodou bylo použití střelné zbraně, většinou pistole. Některé oběti však byly také ubodány, ubity nebo uškrceny. K vraždám většinou docházelo ve veřejném prostoru, například na parkovišti nebo na ulici.

Přestože se v minulosti objevily různé informace o zabijácích, které je možné objednat například prostřednictvím internetu, dochází podle odborníků ke kontaktu nejčastěji skrze různé prostředníky. Organizovaný zločin má samozřejmě své vlastní kontakty. A právě o takových „profesionálních“ zabijácích se toho ví málo.

Výzkumníci v britské studii například zmiňují případ, kdy byl v roce 2000 v Anglii zabit jeden z členů tamního podsvětí, boss Frank McPhee. Do hlavy ho zasáhla jediná kulka. Vrah použil pušku s dalekohledem, případ však nebyl nikdy vyřešen. „Přiznáváme, že náš výzkum pracuje jen s těmi zabijáky, které se podařilo chytit. Samozřejmě je možné, že ti, kterým se podařilo zůstat na svobodě, mohou představovat úplně jiný typ, než jaký jsme popsali.“

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koupání a opalování „nahoře bez“: Za co vás policie může zavřít?

26.06.2019 12:15 Rádi byste holdovali nudismu, ale nevíte, jak se přesně věci mají. Nebojte se, existuje spolehlivý…

Peklo kvůli Karlu Gottovi: Jaromír Jágr poslal fanouška do p*dele

25.06.2019 11:45 Legendární hokejista Jaromír Jágr měl o víkendu na sociální síti pro jubilanta Karla Gotta jen…

Vědci vyšli s pravdou ven. Prozradili trik, jak poznat nevěru u partnera

24.06.2019 22:06 Aktualizováno Většina lidí je téměř bytostně přesvědčena o tom, že jejich partner by jim nikdy nebyl nevěrný.…

Kam se poděli šmejdi? Psycholožka pro EZ vysvětlila podvodné praktiky

24.06.2019 10:59 ROZHOVOR - Psycholožka Romana Mazalová z Univerzity Palackého v Olomouci se zabývá psychologií…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama