Proč vymřela zvířata z doby ledové? Zabil je fenomén, který dnes lidé milují

Napadlo vás někdy, co se stalo s tvory, kteří naší planetu obývali v průběhu doby ledové? Nešlo ani zdaleka jen o mamuty, i přes zimu sužující velkou část Země neměla příroda o zvěř nouzi. Velká část ale nakonec vyhynula, a navzdory domněnkám nešlo o vliv teplotních změn.

Přidejte svůj názor

Dnes jsou medvědi všežravci, to ale v minulosti neplatilo.

Například slavní jeskynní medvědi, kteří obývali většinu Evropy během pleistocénu, pravděpodobně vyhynuli kvůli své striktně veganské stravě. Zjistili to vědci, kteří analyzovali kosti jeskynních medvědů nalezené v jeskyni Goyet v Belgii.

Analýza zbytků kolagenu v kostech odhalila, že tito kdysi hojně se vyskytující medvědi byli skoro stejně vybíraví, pokud šlo o stravu, jako je panda velká. Jejich potrava omezená na rostliny byla velmi limitovaná. Naopak medvěd hnědý, obývající v současnosti Evropu i ČR, je všežravec.

A právě strava medvědů vedla k jejich záhubě zhruba před 25.000 lety, kdy začal být nedostatek potravy kvůli poslední době ledové, uvádějí vědci ve studii zveřejněné v časopise Journal of Quaternary Science.

Medvěd jeskynní (Ursus spelaeus) žil v Evropě před asi 400.000 lety. Vyskytoval se od území dnešního severního Španělska po Ural a dorůstal délky až 3,5 metru a výšky 1,7 metru, takže byl větší než jeho současní příbuzní.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Génius, či podvodník? Jasnovidec z Čech prý věděl příliš, jeho ostatky…

19.01.2019 14:49 Erik Jan Hanussen byl jednou z nejzáhadnějších postav meziválečné Evropy. Podle jedněch se jednalo…

Ďábel v těle úředníka. Byl pro nacistu Eichmanna holokaust jen banalita?

19.01.2019 08:44 Adolf Eichmann se stal jedním z nemnoha zločinců nacistického režimu odsouzených za rozpoutání…

Osudový omyl? NASA zničila originální záznamy z přistání na Měsíci

18.01.2019 17:52 Aktualizováno Americká NASA přemazala původní pásky, na nichž bylo zachyceno přistání Apolla 11 na Měsíci.…

Obránci zapomněli zavřít branku, potom Konstantinopol padla

18.01.2019 16:22 Aktualizováno Pád Konstantinopole představuje jeden z velkých historických milníků. Dobytím města definitivně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama