Proč vymřela zvířata z doby ledové? Zabil je fenomén, který dnes lidé milují

Napadlo vás někdy, co se stalo s tvory, kteří naší planetu obývali v průběhu doby ledové? Nešlo ani zdaleka jen o mamuty, i přes zimu sužující velkou část Země neměla příroda o zvěř nouzi. Velká část ale nakonec vyhynula, a navzdory domněnkám nešlo o vliv teplotních změn.

Přidejte svůj názor

Dnes jsou medvědi všežravci, to ale v minulosti neplatilo.
doporučujeme

Například slavní jeskynní medvědi, kteří obývali většinu Evropy během pleistocénu, pravděpodobně vyhynuli kvůli své striktně veganské stravě. Zjistili to vědci, kteří analyzovali kosti jeskynních medvědů nalezené v jeskyni Goyet v Belgii.

Analýza zbytků kolagenu v kostech odhalila, že tito kdysi hojně se vyskytující medvědi byli skoro stejně vybíraví, pokud šlo o stravu, jako je panda velká. Jejich potrava omezená na rostliny byla velmi limitovaná. Naopak medvěd hnědý, obývající v současnosti Evropu i ČR, je všežravec.

A právě strava medvědů vedla k jejich záhubě zhruba před 25.000 lety, kdy začal být nedostatek potravy kvůli poslední době ledové, uvádějí vědci ve studii zveřejněné v časopise Journal of Quaternary Science.

Medvěd jeskynní (Ursus spelaeus) žil v Evropě před asi 400.000 lety. Vyskytoval se od území dnešního severního Španělska po Ural a dorůstal délky až 3,5 metru a výšky 1,7 metru, takže byl větší než jeho současní příbuzní.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ani miliony dolarů nestačily. Vévodkyně Meghan je pořád nespokojená,…

17.06.2019 13:42 Britská královská rodina utratila miliony dolarů za opravu venkovského sídla Frogmore Cottage, do…

Je to blbost, okomentoval seriál Černobyl pamětník ze Slovenska

16.06.2019 23:14 Aktualizováno Seriál Černobyl se stal nejlépe hodnoceným fanoušky na filmové databází IMDB. Kromě řady ocenění a…

McConaughey nebo Culkin? Kariéru předpoví algoritmus

16.06.2019 14:50 Vrchol kariéry Macaulaye Culkina přišel brzy, Jane Lynchová se dostala na výsluní před padesátkou a…

Otoč se dopředu! Harry musel poučovat Meghan

16.06.2019 10:25 Zahraniční média si opět začala všímat Meghan Markle, manželky prince Harryho. Během slavnostní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama