Můžeme se z brambor otrávit? Před rizikem už varují i úřady

Zelené, naklíčené brambory a neoloupané brambory bychom v žádném případě jíst neměli, v opačném případě nám hrozí vážné zažívací potíže. Před rizikem, na které vědci upozorňují už mnoho let, nově občany varují i úřady.

Přidejte svůj názor

Zelené a poškozené brambory nejezte, nabádají úřady

Německý spolkový úřad pro hodnocení rizik upozornil občany, že hlízy zelených a poškozených brambory obsahují vyšší množství toxinů a mohou v některých případech vést až k otravě.

V bramborách jsou obsaženy nebezpečné glykoalkaloidy jako solanin a chakonin. Požití většího množství těchto látek, které se nacházejí také v klíčcích a slupkách, může u lidí vést k otravě. 

Prezident spolkového úřadu Andreas Hensel ve zprávě instituce uvedl, že v posledních 100 letech bylo hlášeno a zdokumentováno několik případů otrav způsobených bramborami. "Neměly by se konzumovat zelené a silně naklíčené brambory. aby se předešlo zdravotním komplikacím," dodal.

Jak už se v minulosti ukázalo, tyto případy otrav mohou končit i smrtí. Vědci přitom považovali ještě donedávna za bezpečné brambory s obsahem glykoalkaloidů až do 200 mg/kg. Nyní ale hranici o polovinu snížili.

Poslední velký případ spojený s otravou bramborami Německo eviduje z roku 2015, kdy došlo k otrávení celé rodiny. Mezi prvotní příznaky patří nevolnost, bolest břicha, zvracení, průjmy a horečka. V případě neposkytnutí lékařské pomoci může dojít až ke ztrátě vědomí, problémům s dýcháním a smrti.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ibalgin mění složení. Nově už nebude pro každého

20.02.2019 10:34 Ibalgin je jedním z nejužívanějších léků v Česku, jen málokdo si umí představit, že by růžová…

Zemřel Karel Lagerfeld, jeden z nejvlivnějších módních návrhářů

19.02.2019 16:38 Aktualizováno Ve věku 85 let zemřel dnes v pařížské nemocnici jeden z nejvlivnějších módních návrhářů Karl…

Zemřel námořník ze slavné fotky z Times Square, "Polibek" se stal symbolem…

19.02.2019 16:22 Aktualizováno Ve věku 95 let zemřel námořník George Mendonsa známý ze slavné fotografie, na které líbá zdravotní…

Měli jste chřipku? Vypráním prádla můžete nákazu rozšířit

19.02.2019 09:48 Českou republiku naplno zasáhla chřipková epidemie, která si už vyžádala několik desítek obětí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama