Můžeme se z brambor otrávit? Před rizikem už varují i úřady

Zelené, naklíčené brambory a neoloupané brambory bychom v žádném případě jíst neměli, v opačném případě nám hrozí vážné zažívací potíže. Před rizikem, na které vědci upozorňují už mnoho let, nově občany varují i úřady.

Přidejte svůj názor

Zelené a poškozené brambory nejezte, nabádají úřady
doporučujeme

Německý spolkový úřad pro hodnocení rizik upozornil občany, že hlízy zelených a poškozených brambory obsahují vyšší množství toxinů a mohou v některých případech vést až k otravě.

V bramborách jsou obsaženy nebezpečné glykoalkaloidy jako solanin a chakonin. Požití většího množství těchto látek, které se nacházejí také v klíčcích a slupkách, může u lidí vést k otravě. 

Prezident spolkového úřadu Andreas Hensel ve zprávě instituce uvedl, že v posledních 100 letech bylo hlášeno a zdokumentováno několik případů otrav způsobených bramborami. "Neměly by se konzumovat zelené a silně naklíčené brambory. aby se předešlo zdravotním komplikacím," dodal.

Jak už se v minulosti ukázalo, tyto případy otrav mohou končit i smrtí. Vědci přitom považovali ještě donedávna za bezpečné brambory s obsahem glykoalkaloidů až do 200 mg/kg. Nyní ale hranici o polovinu snížili.

Poslední velký případ spojený s otravou bramborami Německo eviduje z roku 2015, kdy došlo k otrávení celé rodiny. Mezi prvotní příznaky patří nevolnost, bolest břicha, zvracení, průjmy a horečka. V případě neposkytnutí lékařské pomoci může dojít až ke ztrátě vědomí, problémům s dýcháním a smrti.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se důchodci vyhnou nemocem stáří? Vědci poradili malý trik

15.09.2019 09:11 Lidé se dožívají stále vyššího věku. Řadu seniorů, a nejen jich, však ohrožují neurodegenerativní…

Velký střet muslimů s křesťany: Obléhání Evropy skončilo pohromou

14.09.2019 12:12 Osmanská říše byla v historii úhlavním nepřítelem křesťanské Evropy. Vídeň však nebyla jediným…

Jak se zaručeně nakazit? Stačí se dotknout této části těla

14.09.2019 10:15 Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama