Obránci zapomněli zavřít branku, potom Konstantinopol padla

Pád Konstantinopole představuje jeden z velkých historických milníků. Dobytím města definitivně zanikla Byzantská říše a Osmanská říše se naopak stala velmocí, která po následujících několik století ovládala značnou část Evropy. V souvislosti s bitvou se občas mluví o tom, že za pád hrdého města mohla malá otevřená branka, kterou se Osmané dostali dovnitř. Jak to bylo doopravdy? Realita je samozřejmě o něco komplikovanější.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Dobytí Konstantinopole, ilustrační foto

V roce 1453, kdy došlo k obléhání města, byla Byzantská říše již jen velmi slabým odleskem své dřívější slávy. Císař, který v Konstantinopoli sídlil, v podstatě ovládal jen blízké okolí. O úpadku dobře vypovídá i skutečnost, že rozlehlou metropoli bránilo jen několik tisíc vojáků. Armáda osmanského sultána Mehmeda II. naopak čítala možná až 80 000 bojovníků.

Obléhatelé měli tedy značnou početní převahu a na útok se dobře připravili. Zoufalý byzantský císař doufal v pomoc dalších křesťanských vládců, z italských městských států však připlula jen malá hrstka žoldnéřů, které nicméně vedl zkušený a slavný kapitán Giustiniani. Město se navíc mohlo spolehnout na masivní hradby, které v minulosti již mnohokrát odolaly náporu dobyvatelů.

Zajímavé je, že na obou stranách bojovali i jinověrci. V osmanské armádě byli i křesťanští vojáci z ovládaných území, zatímco Konstantinopol bránili i turečtí vojáci, kteří byli loajální císaři. Obléhání města začalo de facto 2. dubna 1453, kdy se osmanská armáda rozmístila v okolí hradeb. O čtyři dny později začal útok na město.

Dobyvatelé s sebou přitáhli velké množství děl a kanónů různé ráže, kterým vévodil téměř devítimetrový kus. Ten mohl za celý den vystřelit jen sedmkrát, dokázal však pálit půltunové náboje. S jejich pomocí pak začali město ostřelovat.

Osmanům se také podařilo přechytračit obránce, když přetáhli své lodě přes pevninu. Potřebovali se dostat do jinak hlídaného městského přístavu. Vjezd do zátoky, kde se kotviště nacházelo, byl totiž zatarasen mohutnými řetězem, který znemožňoval útočníkům vplutí. Sultánovi se však podařilo dostat zhruba 70 lodí přes pevninskou šíji do zálivu, čímž velmi demoralizoval obránce.

Ani tak se však obléhatelům dlouho nedařilo město zlomit. Obránci statečně odráželi útoky nepřítele, který postupně měnil hradby v trosky. Osmanská armáda se také pokoušela pod hradbami podkopat, i tyto pokusy však konstantinopolští obhájci zmařili. Mehmedovi vojáci se o zdolání hradeb neúspěšně pokoušeli po šest týdnů. Sultán, kterému se mezitím donesly zprávy o povstání v Malé Asii, nabídl císaři Konstantinovi XI., dohodu. Ten ji však odmítl.

To vedlo k finálnímu útoku osmanské armády. Mehmed vyslal do boje postupně tři vlny. Nejdříve útočili křesťanští bojovníci, po nich nepravidelné jednotky a nakonec elitní janičáři. Přes mohutnou přesilu obránci útoky tvrdě odráželi a dobyvatelé se o hradby dlouho rozbíjeli. Potom však došlo ke dvěma osudným momentům.

Nedaleko brány nazývané Kerkoporta se nacházela malá výpadová branka, kterou obránci používali k útokům na nepřítele. Po jedné z takových akcí ji však zapomněli zavřít a nepřátelští vojáci se skrze ní dostali dovnitř, kde vztyčili své vlajky. Ani nyní by však nemuselo být vše ztraceno, nebýt těžkého zranění Giustinianiho. Poté, co byl tento schopný velitel vyřazen z boje, ztratili jeho vojáci morálku. Když navíc uviděli vlát ve městě osmanské zástavy, usoudili, že je boj ztracen a utekli. Tím byla de facto zlomena obrana metropole. Při posledním zoufalém pokusu pak zemřel i císař Konstantin se svými nejvěrnějšími.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Michael Jackson mohl být jednou z obětí útoku teroristů 11. září

15.02.2019 09:59 Téměř deset let po smrti krále popu Michaela Jacksona vyplývá na povrch děsivé tajemství. Jeden z…

Masakr na svatého Valentýna. Před 90 lety vstoupil Al Capone do dějin

14.02.2019 22:02 Aktualizováno Masakr na Den svatého Valentýna. Tak se nazývá dodnes nejděsivější akce, za kterou stál mafiánský…

Před 70 lety Zemi naposledy zasáhl obří asteroid. Následky byly devastující

14.02.2019 22:02 Aktualizováno 2. února 1947 spadl v oblasti Sichote-Aliňského pohoří na ruském Dálném východě železný meteorit…

Anglický pot - nejpodivnější a nejhorší nemoc v dějinách děsila více než…

14.02.2019 19:50 Aktualizováno Nikdo neví kde se vzala, nikdo neví proč skončila. Ví se pouze, že decimovala obyvatele Anglie a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama