Cibule překvapuje lékaře. Dokáže toho vyléčit víc, než si mysleli

Podobně jako česnek je i cibule neocenitelnou potravinou všech kuchařů. Uplatnění ale nalezne nejen tam. Víte, co vše dokáže vyléčit?

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Cibule

Cibule obsahuje stejně jako česnek alicin, což je látka, která slouží jako přirozená obrana proti škůdcům. V roce 1944 ale dva výzkumníci zjistili, že má i antibakteriální (antibiotické) a fungicidní (protiplísňové) účinky.

Díky tomu ji lze považovat za přírodní antibiotikum, a proto se doporučuje užívání například cibulového sirupu jako doplňku ke klasickým lékům. Mnohé populární internetové stránky radí sirup používat i jako lék na nachlazení a kašel, tam ale nemá tak velký účinek, protože jde o nemoci virového původu.

Přesto sirup při těchto nemocích uškodit nemůže, stejně jako při rýmě. V těchto případech jsou sice jeho léčivé účinky sporadické a nemají takový účinek jako například v případě jiných nemocí, rozhodně ale neuškodí. Kde se naopak cibule uplatní v plné formě je v léčbě infekcí způsobených zlatým stafylokokem rezistentním na meticilin. Tím se lze nakazit například v nemocnicích.

To ale není jediný prokázaný léčivý účinek cibule. Studie zjistily, že se uplatní i v léčbě aterosklerózy, při snižování ukládání tuků v cévních stěnách, ve vyrovnání hladiny lipoproteinů nebo při snižování krevního tlaku. Dokáže také bojovat s cholesterolem a snížit hladinu krevního cukru u diabetiků.

Cibule se uplatní i v létě, kdy je kolem nás spousta bodavého hmyzu. Pokud vás píchne například včela nebo vás kousne nějaká muška, stačí na místo přiložit rozkrojenou cibuli. Bolest i otok se zmenší.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žena si 14 let stěžovala na bolesti v zádech. Když ji lékaři prohlédli,…

23.02.2019 18:53 Aktualizováno Bolest zad trápí čas od času každého z nás. Pokud ale problém přetrvává, je na místě vyhledat…

Po světě se šíří nákaza spalničkami. V ohrožení jsou i Češi

23.02.2019 15:02 Epidemie spalniček je dnes aktuálním případem a rozrůstá se po celém světě. I přesto spoustu rodin…

Čeka: První tajná policie SSSR řádila pět let, oběti lze jen těžko spočítat

23.02.2019 09:45 Když se řekne sovětská tajná policie, většina z nás si vybaví nechvalně proslulou KGB. Ta však ale…

Převratné archeologické nálezy v Brně: Objevy mapují osídlení od pravěku…

23.02.2019 09:03 Archeologické výzkumy jsou v moderní době spojené především se stavební činností, které v poslední…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama