50 let od pokusu o atentát na Brežněva: Sovětského vůdce chtěl zabít mladý voják

Ruská média si dnes připomněla 50. výročí neúspěšného atentátu na někdejšího sovětského vůdce Leonida Brežněva, k němuž došlo při cestě vládní kolony do Kremlu na setkání se sovětskými kosmonauty. Útok z ledna 1969, jehož strůjcem byl leningradský voják Viktor Iljin, se minul účinkem, protože auto s komunistickým předákem buď změnilo trasu nebo cestovalo na chvostu kolony. Iljin byl označen za nepříčetného a odsouzen na 20 let, z vězení vyšel v roce 1990.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Leonid Iljič Brežněv, byl sovětským politikem, nejvyšším představitelem Sovětského svazu v období let 1964–1982, mj. čtyřnásobným Hrdinou SSSR.
doporučujeme

Dnes jednasedmdesátiletý důchodce žije zapomenut v jednopokojovém bytě v Petrohradě. Svůj útok dvěma pistolemi podle médií provedl z politického přesvědčení, ale jeho jedinou obětí se stal řidič doprovodného vozidla Ilja Žarkov. Policista na motocyklu a kosmonauti Georgij Beregovoj a Andrijan Nikolajev byli zraněni.

Atentát připravoval půl roku, řekl Iljin v rozhovoru pro web listu Komsomolskaja pravda. Od příbuzného si vypůjčil uniformu policejního seržanta, která mu usnadnila pohyb ve střeženém prostoru. Iljin střílel na druhý a třetí vůz v koloně, kde, jak předpokládal, měl sedět Brežněv. Vystřílel 11 nábojů, pět jich zůstalo v zásobníku.

Svého činu ani dnes nelituje, přestože zánik Sovětského svazu ho mrzí, řekl ruskému listu. V zemi v komunistické éře postrádal pluralitní systém, svobodné volby a soukromé podnikání. Dodnes je nicméně obdivovatelem revolucionářů Che Guevary a Fidela Castra. Sympatie prý cítí i vůči bývalému prezidentovi USA Johnu Kennedymu, který se stal obětí atentátu.

Místo Brežněva chtěl ve vedení státu vidět Michaila Suslova, tehdy hlavního ideologa režimu. Za relativně mírný trest prý vděčí tehdejšímu šéfovi obávané tajné policie KGB Juriji Andropovovi, který podle Iljina chápal, že hrdelní proces s atentátníkem na šéfa strany nelze připustit.

Cestu kolony do Kremlu přímým přenosem přenášela televize, která musela vysílání po střelbě spěšně ukončit. V médiích byl incident popisován jako útok na kosmonauty, nikdo ale podle ruských médií tehdy nepochyboval o tom, že terčem měl být Brežněv.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nostradamova věštba na rok 2020: IS rozpoutá třetí světovou, Putina…

23.10.2019 21:59 Aktualizováno Stalo se téměř tradicí, že vykladači slavných věštců přijdou ke konci roku s předpovědí událostí,…

Michael Schumacher: Nové informace o zdravotním stavu

23.10.2019 10:52 Legendární jezdec Michael Schumacher je už pět a půl roku držen stranou od zvídavých očí médií i…

Princové William a Harry na kordy. Kvůli manželkám? V královské rodině je…

21.10.2019 12:31 Po několika měsících spekulací v britských bulvárních médiích princ Harry poprvé přiznal, že v jeho…

Šok pro truchlící. Vtipálek provedl poslední žert na vlastním pohřbu +VIDEO

21.10.2019 07:31 Pohřby patří mezi ty nejsmutnější zážitky, jakými si člověk v životě může projít - pokud se tedy na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama