Horší než osud, který potkal dinosaury? Před 250 miliony let Země vymřela

Když hovoříme o vymírání druhů, zřejmě se nám jako první vybaví konec éry dinosaurů, k níž došlo před 65 miliony let. V historii naší Země ale nešlo o největší masové vymírání. To se odehrálo o necelých 200 milionů let dříve.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Před 250 miliony měla Země namále. Vymřela drtivá většina všech živočichů i rostlin a přežila jen malá procenta z nich. Proč? To vědci dlouho nedokázali rozluštit.

S odpovědí přišel až Massachussetský technologický institut, který zjistil, že za největším vymíráním v historii naší planety stojí bakterie. Konkrétně chemické procesy s nimi spojené.

Vědci analyzovali sedimenty pocházející z období mezi permem a triasem staré asi 245 až 250 milionů let. Nejprve předpokládali, že za Permským vymíráním stála sopečná erupce nebo dopad meteoritu. K jejich překvapení to tak ale nebylo.

Hodnoty přítomnosti uhlíku na naší planetě rostly totiž příliš rychle. A podle vědců je proto příčina ukrytá v mikrobiálním procesu. Konkrétně za to mohou mikroby methanosarcina, které jsou zodpovědné za produkci metanu.

Mikrobi produkovali nadměrné množství dusivých plynů, na což ale potřebovaly obrovské množství niklu. A právě jeho výskyt se podle sedimentů zvýšil před 251 miliony let.

Zdrojem tak velkého množství niklu byla pravděpodobně vulkanická aktivita na Sibiři, a tím pádem i sopečná láva. Náhlé množení mikrobů a následná produkce metanu pak spustila proces, který na přelomu prvohor a druhohor narušil rovnováhu v přírodě a změnil klima, což nepřežilo více než 90 procent všech druhů na Zemi. 

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Síla jarních bylinek: K čemu je dobrý medvědí česnek, petrklíč nebo…

20.04.2019 09:49 Již brzy na jaře můžete sbírat léčivé bylinky, které vám pomohou v případě zdravotních problémů,…

Proč dostal záhadný ostrov název Velikonoční?

20.04.2019 08:15 Jeden z nejzáhadnějších a nejizolovanějších ostrovů naší planety se nachází 3500 km od pobřeží…

Vitamíny prospívají zdraví, ale i pleti. Těchto sedm potravin dokáže…

20.04.2019 08:00 Zelený čaj, kurkuma, červené ovoce, sušené ovoce, semínka, zvláště ta lněná, celozrnné potraviny a…

Pravda příliš hrozná, na to aby byla vyslovena. Historička odhalila záhadu…

19.04.2019 22:52 Aktualizováno Během 2. světové války v roce 1942 byla japonskými vojáky zavražděna skupina australských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama