Horší než osud, který potkal dinosaury? Před 250 miliony let Země vymřela

Když hovoříme o vymírání druhů, zřejmě se nám jako první vybaví konec éry dinosaurů, k níž došlo před 65 miliony let. V historii naší Země ale nešlo o největší masové vymírání. To se odehrálo o necelých 200 milionů let dříve.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ilustrační foto

Před 250 miliony měla Země namále. Vymřela drtivá většina všech živočichů i rostlin a přežila jen malá procenta z nich. Proč? To vědci dlouho nedokázali rozluštit.

S odpovědí přišel až Massachussetský technologický institut, který zjistil, že za největším vymíráním v historii naší planety stojí bakterie. Konkrétně chemické procesy s nimi spojené.

Vědci analyzovali sedimenty pocházející z období mezi permem a triasem staré asi 245 až 250 milionů let. Nejprve předpokládali, že za Permským vymíráním stála sopečná erupce nebo dopad meteoritu. K jejich překvapení to tak ale nebylo.

Hodnoty přítomnosti uhlíku na naší planetě rostly totiž příliš rychle. A podle vědců je proto příčina ukrytá v mikrobiálním procesu. Konkrétně za to mohou mikroby methanosarcina, které jsou zodpovědné za produkci metanu.

Mikrobi produkovali nadměrné množství dusivých plynů, na což ale potřebovaly obrovské množství niklu. A právě jeho výskyt se podle sedimentů zvýšil před 251 miliony let.

Zdrojem tak velkého množství niklu byla pravděpodobně vulkanická aktivita na Sibiři, a tím pádem i sopečná láva. Náhlé množení mikrobů a následná produkce metanu pak spustila proces, který na přelomu prvohor a druhohor narušil rovnováhu v přírodě a změnil klima, což nepřežilo více než 90 procent všech druhů na Zemi. 

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Karel Lagerfeld, jeden z nejvlivnějších módních návrhářů

19.02.2019 16:38 Aktualizováno Ve věku 85 let zemřel dnes v pařížské nemocnici jeden z nejvlivnějších módních návrhářů Karl…

Zemřel námořník ze slavné fotky z Times Square, "Polibek" se stal symbolem…

19.02.2019 16:22 Aktualizováno Ve věku 95 let zemřel námořník George Mendonsa známý ze slavné fotografie, na které líbá zdravotní…

Měli jste chřipku? Vypráním prádla můžete nákazu rozšířit

19.02.2019 09:48 Českou republiku naplno zasáhla chřipková epidemie, která si už vyžádala několik desítek obětí.…

Chřipka, HIV nebo spalničky. Lékaři spočítali šanci na nákazu při kontaktu…

18.02.2019 15:19 Moderní lékařství se snaží co nejvíce zaměřit na léčbu chorob, které ohrožují lidské zdraví nebo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama