Věčné dilema: Je zdravější máslo, nebo margarín?

Co používáte a jíte častěji? Máslo, nebo margarín? Ze všech stran na nás útočí různé zprávy a studie o tom, co je zdravé a co ne. A to není jen případ másla, ale třeba i sádla nebo vajec. Abyste se lépe zorientovali, podívali jsme se na studie z poslední doby.

Přidejte svůj názor 1 komentář

máslo
doporučujeme

Je zdravější máslo nebo margarín? 

V první řadě je dobré zmínit, že margaríny jsou průmyslově připravovanými náhradami másla, která se začala vyrábět v době války, kdy byl másla nedostatek. Nabízí se tedy otázka, proč jíst náhradu, kdy dnes nedostatkem másla netrpíme. Margaríny byly po mnoho let doporučovány potravinářským průmyslem i celou řadou lékařů jako zdravá náhrada živočišných tuků, jenže dnes se tento pohled výrazně mění.

Máslo je plné nasycených tuků, zatímco margarín obsahuje mono a polynenasycené tuky, které jsou pro zdraví člověka tou horší variantou. Mají negativní dopad zejména na kardiovaskulární systém a cholesterol. Důležité je ale zmínit to, že nepříliš kvalitní margaríny v sobě obsahuje i tzv. trans-tuky, které jsou pro zdraví ještě nebezpečnější. Přidávají se kvůli ztužování, jenže významně zvyšují riziko onemocnění rakovinou nebo třeba infarktu.

Přestože některé margaríny neobsahují trans tuky, stále jde o průmyslově poškozené rostlinné oleje s celou řadou potenciálních rizik, varují někteří experti. Podle jiných margarín představuje méně kalorickou alternativu.

Nevýhodou levnějších margarínů je vysoký obsah omega 6 mastných kyselin, kterých má většina obyvatel vyspělých zemí ve stravě nadbytek. Jejich nadbytečný příjem vede k silnému narušení rovnováhy mezi obsahem omega 3 a omega 6 mastných kyselin, která je kvůli prozánětlivému prostředí v organismu spojována s řadou zdravotních problémů.

Studie také nedávno prokázal, že vyšší konzumace nasycených tuků nezvyšuje riziko srdečních chorob. Pokud tedy preferujete máslo, jste absolutně v bezpečí. A pokud máte rádi margarín, dobře se podívejte na jeho složení a rozhodně nekupujte ty nejlevnější. 

Hlavní zásadou je používat zdravý rozum. Při rozhodování, zda na pečivo namazat máslo nebo margarín, do hry vstupuje také zásadní faktor a tím jsou chuťové preference každého z nás. Obecně platí, že pokud budeme tuky přijímat ve stravě v optimálním množství a vyhneme-li se tran- mastných kyselinám ( to jsou ty, které zvyšují hladinu špatného cholesterolu), nemůžeme pro zdraví udělat lépe.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Princové William a Harry na kordy. Kvůli manželkám? V královské rodině je…

21.10.2019 12:31 Po několika měsících spekulací v britských bulvárních médiích princ Harry poprvé přiznal, že v jeho…

Šok pro truchlící. Vtipálek provedl poslední žert na vlastním pohřbu +VIDEO

21.10.2019 07:31 Pohřby patří mezi ty nejsmutnější zážitky, jakými si člověk v životě může projít - pokud se tedy na…

Proč s přibývajícími lety tloustneme? Vědci našli odpověď

20.10.2019 21:56 Aktualizováno Fyzička už není to, co bývala. A tak se kromě vrásek a bílých vlasů s přibývajícími lety téměř…

Jak obnovit důvěru v manželství po nevěře. Odborníci mají těchto sedm rad

20.10.2019 15:30 Náhodně objevená textová zpráva na mobilu, mail, který jsme nikdy neměli číst... a vše se náhle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama