Raději ve dne nebo v noci? Pilot odpověděl na otázky o létání, na které se lidé bojí zeptat

Je bezpečnější létat během dne, nebo v noci? Může se letadlo zřítit při turbulenci nebo při poruše motoru? A co dělají piloti během letu, když vše obstarává autopilot? Na to odpověděl Chris Foster, který létá už 17 let.

Přidejte svůj názor

Letadla, ilustrační foto

Pilot pro portál Liverpool Echo vyvrátil nejčastější mýty o létání. Upozornil například, že se prakticky nic nestane, když pasažéři během letu nevypnou své mobilní telefony. Stejně tak vyvrátil praktiku hollywoodských filmů o vyskakování z letadla. Za letu totiž dveře otevřít nejdou.

Dobrou zprávu má i pro ty, kteří se bojí turbulencí. "Šance, že letadlo spadne kvůli turbulencím, je na hony vzdálená. Turbulence jsou něco jako jízda po silnici s dírami, ale nejsou nebezpečné. Letoun je konstruován tak, aby vydržel několikanásobnou sílu."

Stejně tak uklidňuje, že selhání motoru je dnes prakticky vyloučeno. A stroji neublíží ani počasí. "Letadla jsou stavěna na to, aby vydržela zásah bleskem nebo jiný rozmar počasí. Používáme ale jisté prostředky, abychom špatnému počasí se vyhnuli, takže šance trefení bleskem je malá," vysvětlil.

A co dělají piloti během dlouhého letu? Opravdu se neflákají, ačkoliv nedávná studie zjistila, plnému řízení letadla se věnují většinou jen pár minut z celého, i několikahodinového letu. "Když letíte na delší vzdálenosti, je to ve vzduchu více uvolněnější, ale stále musíme monitorovat a kontrolovat. Navíc máme vzdušné kontroly, které vás neustále kontaktují, takže nikdy jen tak nesedíme s iPodem," uvedl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joshua Slocum. Muž, který obeplul svět a vyoperoval si slepé střevo

24.02.2019 07:00 Článek k se věnuje muži jménem Joshua Slocum. Byl námořník a vůbec první člověk, který v…

Žena si 14 let stěžovala na bolesti v zádech. Když ji lékaři prohlédli,…

23.02.2019 18:53 Aktualizováno Bolest zad trápí čas od času každého z nás. Pokud ale problém přetrvává, je na místě vyhledat…

Po světě se šíří nákaza spalničkami. V ohrožení jsou i Češi

23.02.2019 15:02 Epidemie spalniček je dnes aktuálním případem a rozrůstá se po celém světě. I přesto spoustu rodin…

Čeka: První tajná policie SSSR řádila pět let, oběti lze jen těžko spočítat

23.02.2019 09:45 Když se řekne sovětská tajná policie, většina z nás si vybaví nechvalně proslulou KGB. Ta však ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama