Hladomor, války, sopky. Záhadná historie jedné z největších říší světa dodnes mate vědce

Dlouhá staletí vědci a historici nedokázali přijít na to, co stálo za pádem starověké egyptské říše. Tým odborníků z Trinity College v Dublinu ale zjistil, že za koncem jedné z nejmocnějších civilizací své doby mohla stát intenzivní sopečná činnost.

Přidejte svůj názor

Egypt, ilustrační foto
doporučujeme

Podle odborníků sopečné erupce omezily monzunové deště a hladina životodárné řeky Nil klesla natolik, že neúroda a hlad zažehly vzpoury a výrazně urychlily pád impéria. Poslední představitelka Ptolemaiovců Kleopatra VII. spáchala po dobytí Římem v roce 30 n.l. sebevraždu, čímž ukončila ságu slavné dynastie.

Tým vědců pod vedením klimatického historika Francise Ludlowa potvrdil, že prosperitu země určovala řeka Nil. Pokles její hladiny zapříčiněný nedostatečnými monzunovými dešti byl zřejmě důvodem, proč v zemi nastal hlad a rozpoutaly se nepokoje, což výrazně oslabilo obranyschopnost armády.

Egypt byl sice sužován invazí Říma, ale krajinu likvidovala opakovaná vulkanická erupce a přetrvávající sucho. Nastal hladomor, občanská válka a Egypt nebyl schopen bránit se invazi zvenčí. Vše tak pravděpodobně spustila sopečná erupce a sopečný popel ovlivnil a zejména oslabil sílu monzunového proudu a tím i hladinu řeky, což urychlilo pád říše. Nil totiž nebyl schopen v tomto období zásobovat zemi vodou.

Podle vědců ale prakticky nelze dokázat a přesně popsat sílu a intenzitu dávných ekologických katastrof. Neexistuje totiž žádná přesná metoda, jak zjistit původ minulých erupcí, a často se tak vědci opírají o kombinaci mnoha metod z více disciplín.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facka Goebbelsovi, vítězství na dosah. Poslední žena v Hitlerově bunkru…

25.03.2019 10:24 Johanna Rufová je poslední žijící žena, která na vlastní oči viděla pád nacismu. Ve své knize…

Horký čaj a káva mohou podle lékařů způsobit rakovinu

25.03.2019 09:15 Horké nápoje mohou přijít vhod zejména v zimních měsících, někdo si je ale neodpustí celoročně.…

Uchovávání čokolády v lednici je to nejhorší, co vás může napadnout

25.03.2019 08:44 Čokoláda skladovaná v lednici. Někteří lidé to dělají, pokud jste mezi nimi i vy, měli byste…

Letohrádek Hvězda: Jeho stavitel Ferdinand Tyrolský byl rozporuplná…

24.03.2019 20:10 Aktualizováno Letohrádek Hvězda je mnohdy označován za prvotřídní české dílo období renesance. Při pohledu ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama