Přežili byste ztroskotání Titaniku? Spočítejte si vaše šance

Nejluxusnější zaoceánskou loď své doby netřeba blíže představovat. Zkáza Titaniku je jedním z nejznámějších katastrofických scénářů a dnes si lze jen těžko představit, jak se muselo zhruba 700 lidí cítit, když v noci ze 14. na 15. dubna 1912 přežili potopení lodi. Byli byste mezi nimi?

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Nejslavnější loď, která nikdy nikam nedoplula
doporučujeme

Díky statistice dnes můžeme docela dobře spočítat, kdo by měl na Titaniku největší šanci přežít, a kdo naopak neměl šanci téměř žádnou. Je známo, že při záchraně měly do člunů přednostní vstup ženy a děti. A právě dětí se zachránilo nejvíce.

Největší skupinu zachráněných tvoří konkrétně děti cestujících z první třídy, těch se zachránilo zhruba 75 procent. O něco menší šanci měly ženy cestující v první třídě. Většina z nich přežila, ale ne všechny.

Na rozdíl od filmového zpracování není úplně pravda, že by ženy a děti měly absolutní přednost. Té se dostalo nejmajetnějším cestujícím, a proto měli muži v první třídě několikanásobně větší šanci přežít, než ženy cestující ve druhé nebo třetí třídě.

Pokud tedy nemáte hluboko do kapsy a jste žena s dítětem, pravděpodobně byste přežili. Pokud spadáte do stejné majetkové kategorie, ale jste muž, měli byste nadpoloviční šanci.

Při záchraně totiž nehrály roli majetkové poměry, ale vzdálenost kajut od člunů. A ty nejluxusnější, tedy ona první třída, byly ke člunům nejblíže. Naopak druhá třída umístěna uprostřed lodi a třetí třída umístěná téměř na spodu měly cestu ke člunům podstatně delší.

Oproti majetným cestujícím ale měli ti chudší jednu výhodu. Nelpěli totiž na svých zavazadlech. To je další faktor, který je třeba vzít v úvahu. Pokud vaše příjmy nejsou nadstandardní, ale nelpíte na hmotném majetku, měli byste větší šanci na přežití, než majetní lidé, kteří neopustí kajutu dříve, než sbalí všechny své cennosti.

Velkou šanci měli také osamělí lidé. Pokud jste byla žena bez dětí nebo muž bez rodiny, po nárazu lodi vás "nezdržovala" péče o rodinu. Z psychického hlediska se takoví lidé dokázali rychleji rozhodovat, byli dříve na palubě a měli větší šanci, že se zachrání.

Největší šance tedy měli děti, majetní lidé bez závislosti na majetku, a svobodní lidé, přičemž s každou další třídou, v níž cestovali, se šance snižovala. Naopak minimální šanci měli muži cestující s rodinou ve třetí třídě. 

Loading...
Témata: Titanic | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krásné kouty Země: 7 nejunikátnějších památek UNESCO, které jsou často…

21.04.2019 20:31 Památky zapsané na Světovém dědictví UNESCO patří mezi ty nejzajímavější a nejpůvabnější na světě.…

Tajemství Ko-Ko-Ko-Kokošky z Šíleně smutné princezny: Koktal i ve…

21.04.2019 18:52 Aktualizováno Koktající Kokoška patří k nezapomenutelným postavám českých pohádek. Málokdo ovšem ví, že herec,…

Tajemství lidské krve: Jsou Rh negativní lidé mimozemšťané?

21.04.2019 09:12 Aktualizováno U lidí se objevují čtyři odlišné krevní skupiny. Kromě toho je ale důležitý jako takzvaný Rhesus…

Sňatky z rozumu? Ne vždy. Habsburk vášnivě miloval českou královnu

21.04.2019 09:12 Aktualizováno V historii byly celkem běžnou záležitostí tzv. sňatky z rozumu. Tato sňatková politika upevňovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama