Záhada, která nahrává konspiracím. Proč na Měsíci vlaje vlajka, když tam není vítr?

Přistání Američanů na Měsíci je jednou z oblíbených konspiračních teorií. Mnoho lidí dodnes popírá, že by k němu skutečně došlo, a tvrdí, že se vše natáčelo v ateliéru. Tomu má nasvědčovat i to, že vlajky, které astronauti zapíchli, vlají. Na Měsíci přitom žádný vítr není.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo
doporučujeme

Nutno dodat, že v ateliérech také vítr nefouká, a lze jen těžko odhadovat, jak by dokázala NASA natočit ve venkovních podmínkách falešné přistání na Měsíci tak, aby vítr rozfoukával vlajku, ale zároveň nezvedal prach ležící na zemi. 

Důvod, proč vlajka na Měsíci "vlaje", je prostý. Je totiž propletená dráty a její tvar bylo možné formovat. Astronauti poté tvar na místě postavili tak, aby to dobře vypadalo. Kdyby tam byla postavena jen tak, byla by svěšená a ani by nebylo poznat, jak vlastně vypadá

Co ale vědce překvapilo je, že všechny vlajky dočista zbělely. Jakýkoliv náznak amerických pruhů nebo hvězd je pryč a jejich plochu pokrývá pouze bílá barva. 

Aby toho nebylo málo, tak se i zbylé vlajky začaly postupně rozpadat. Za několik desítek let z nich nezbyde vůbec nic. Čím je to způsobeno?

Kromě levných materiálů především radiací, která je ve vesmíru všudepřítomná. Ta postupně zklividovala všechny barvy na vlajkách.

Jejich stavu nepomáhají ani teplotní rozdíly. "V noci" panuje na Měsíci teplota až -150 stupňů Celsia, naopak "ve dne" se teploty vyšplhají na zhruba 100 stupňů nad nulou. Díky tomu je s podivem, že vlajky vůbec vydržely takovou dobu.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koupání a opalování „nahoře bez“: Za co vás policie může zavřít?

26.06.2019 12:15 Rádi byste holdovali nudismu, ale nevíte, jak se přesně věci mají. Nebojte se, existuje spolehlivý…

Peklo kvůli Karlu Gottovi: Jaromír Jágr poslal fanouška do p*dele

25.06.2019 11:45 Legendární hokejista Jaromír Jágr měl o víkendu na sociální síti pro jubilanta Karla Gotta jen…

Vědci vyšli s pravdou ven. Prozradili trik, jak poznat nevěru u partnera

24.06.2019 22:06 Aktualizováno Většina lidí je téměř bytostně přesvědčena o tom, že jejich partner by jim nikdy nebyl nevěrný.…

Kam se poděli šmejdi? Psycholožka pro EZ vysvětlila podvodné praktiky

24.06.2019 10:59 ROZHOVOR - Psycholožka Romana Mazalová z Univerzity Palackého v Olomouci se zabývá psychologií…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama