Záhada, která nahrává konspiracím. Proč na Měsíci vlaje vlajka, když tam není vítr?

Přistání Američanů na Měsíci je jednou z oblíbených konspiračních teorií. Mnoho lidí dodnes popírá, že by k němu skutečně došlo, a tvrdí, že se vše natáčelo v ateliéru. Tomu má nasvědčovat i to, že vlajky, které astronauti zapíchli, vlají. Na Měsíci přitom žádný vítr není.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

Nutno dodat, že v ateliérech také vítr nefouká, a lze jen těžko odhadovat, jak by dokázala NASA natočit ve venkovních podmínkách falešné přistání na Měsíci tak, aby vítr rozfoukával vlajku, ale zároveň nezvedal prach ležící na zemi. 

Důvod, proč vlajka na Měsíci "vlaje", je prostý. Je totiž propletená dráty a její tvar bylo možné formovat. Astronauti poté tvar na místě postavili tak, aby to dobře vypadalo. Kdyby tam byla postavena jen tak, byla by svěšená a ani by nebylo poznat, jak vlastně vypadá

Co ale vědce překvapilo je, že všechny vlajky dočista zbělely. Jakýkoliv náznak amerických pruhů nebo hvězd je pryč a jejich plochu pokrývá pouze bílá barva. 

Aby toho nebylo málo, tak se i zbylé vlajky začaly postupně rozpadat. Za několik desítek let z nich nezbyde vůbec nic. Čím je to způsobeno?

Kromě levných materiálů především radiací, která je ve vesmíru všudepřítomná. Ta postupně zklividovala všechny barvy na vlajkách.

Jejich stavu nepomáhají ani teplotní rozdíly. "V noci" panuje na Měsíci teplota až -150 stupňů Celsia, naopak "ve dne" se teploty vyšplhají na zhruba 100 stupňů nad nulou. Díky tomu je s podivem, že vlajky vůbec vydržely takovou dobu.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věštba židovského rabína předpověděla, kde začne třetí světová válka

19.03.2019 20:00 Aktualizováno Rabín Levi Saadia Nahmani před více než 20 lety předpověděl válku mezi USA a Severní Koreou. Tehdy…

Největší tajemství Michaela Jacksona: Opravdu si nechával bělit kůži?

19.03.2019 15:28 Na konci 80. let proletěla světem zpráva o tom, že si fenomenální zpěvák Michael Jackson nechává…

Harry Potter ukrýval velké tajemství. Rowlingová ho prozradila a naštvala…

19.03.2019 09:35 Knižní sága o čarodějnickém učni Harry Potterovi ukrývala nejedno skryté tajemství. Na některá…

"Drsňačka" Michaela Jílková? Hrála v řadě známých seriálů, ale možná jste…

18.03.2019 22:10 Aktualizováno Michaelu Jílkovou si všichni pamatují jako nemilosrdnou kotelnici, která se pravidelně vrhá mezi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama