Začal Suchej únor. Nemůže vám naopak paradoxně uškodit?

Zatímco v Česku připadá kampaň Suchej únor až na právě začínající měsíc, ve Velké Británii už mají podobnou iniciativu za sebou. Suchého ledna se podle odhadů účastnily přes 4 miliony občanů. BBC se pokusila zjistit, jaké jsou opravdové dopady takové kampaně.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Alkohol, ilustrační foto
doporučujeme

Hypotéza, že „suchý“ měsíc vede k následnému zvýšení konzumace alkoholu, je potvrzena některými studiemi, především na myších. Hlodavcům byl nejdříve podáván po jistou dobu alkohol. Následovala pauza, po níž myši pili více. U lidí se však nic podobného prokázat nedokázalo.

Třeba američtí vědci zkoušeli to samé u armádních rekrutů, kteří však po jisté pauze pili stejně, ba dokonce i méně než dřív. Krátkodobý nárůst v konzumaci zaznamenali jen u největších pijanů.

„Dlouhodobý dopad Suchého ledna dříve někteří zpochybňovali tím, že měsíc bez alkoholu povede k tomu, že až začne únor, budou všichni pít víc,“ řekla v roce 2014 Emily Robinsonová z charitativní organizace Alcohol Change UK, která kampaň Dry January pořádá. Podle ní se však žádný takový dopad neprokázal.

Podle výsledků studie většinou lidé, kteří se akce účastnili, ještě v srpnu pili méně. Vedoucí výzkumu Richard de Visser konstatuje, že polovina lidí pije po akci stejné množství alkoholu, dalších 40 procent pak méně. Nárůst pozoroval jen u jednoho z deseti lidí. Většinou jde ale o lidi, kteří nakonec nevydrží nepít ani celý měsíc kampaně.

Jistým negativem studie je ale fakt, že z původně přihlášených 2800 lidí se jí nakonec účastnilo jen osm set. Chybí především muži a těžcí alkoholici. Výsledky tak dost možná neodpovídají opravdovému vzorku běžné populace.

„Měsíc bez alkoholu je bezpečný pro drtivou většinu lidí, včetně nejtěžších alkoholiků. U nich je ale problémem, že jsou na alkoholu psychicky závislí, tudíž potřebují mnohem větší podporu, aby jej vysadili,“ říká Maddy Lawsonová z Alcohol Change UK. Někteří experti jinak doporučují nepít pár dní každý týden v roce, nikoliv dávat celý suchý měsíc.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oldřich Kaiser měl infarkt. Je v nemocnici

18.07.2019 12:59 Slavný český herec Oldřich Kaiser měl infarkt. V současnosti leží na jednotce intenzivní péče.…

Nečekaný zvrat. Obvinění herce Spaceyho ze sexuálního obtěžování staženo

18.07.2019 12:50 Aktualizováno Americká prokuratura stáhla obvinění herce Kevina Spaceyho ze sexuálního obtěžování osmnáctiletého…

Magické gesto lásky: V polibku je schováno víc, než si myslíme

17.07.2019 09:41 Nedávno jsme oslavili Světový den polibku: polibek je gesto lásky, z něhož vychází každý milostný…

Ujedl se k smrti: Mladík vážil skoro půl tuny, v dubnu ještě dokázal stát…

16.07.2019 12:18 Ujedl se doslova až k smrti. Argentineci Maximilianu Olivovi se jeho těžko uvěřitelných 495…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama