Začal Suchej únor. Nemůže vám naopak paradoxně uškodit?

Zatímco v Česku připadá kampaň Suchej únor až na právě začínající měsíc, ve Velké Británii už mají podobnou iniciativu za sebou. Suchého ledna se podle odhadů účastnily přes 4 miliony občanů. BBC se pokusila zjistit, jaké jsou opravdové dopady takové kampaně.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Alkohol, ilustrační foto

Hypotéza, že „suchý“ měsíc vede k následnému zvýšení konzumace alkoholu, je potvrzena některými studiemi, především na myších. Hlodavcům byl nejdříve podáván po jistou dobu alkohol. Následovala pauza, po níž myši pili více. U lidí se však nic podobného prokázat nedokázalo.

Třeba američtí vědci zkoušeli to samé u armádních rekrutů, kteří však po jisté pauze pili stejně, ba dokonce i méně než dřív. Krátkodobý nárůst v konzumaci zaznamenali jen u největších pijanů.

„Dlouhodobý dopad Suchého ledna dříve někteří zpochybňovali tím, že měsíc bez alkoholu povede k tomu, že až začne únor, budou všichni pít víc,“ řekla v roce 2014 Emily Robinsonová z charitativní organizace Alcohol Change UK, která kampaň Dry January pořádá. Podle ní se však žádný takový dopad neprokázal.

Podle výsledků studie většinou lidé, kteří se akce účastnili, ještě v srpnu pili méně. Vedoucí výzkumu Richard de Visser konstatuje, že polovina lidí pije po akci stejné množství alkoholu, dalších 40 procent pak méně. Nárůst pozoroval jen u jednoho z deseti lidí. Většinou jde ale o lidi, kteří nakonec nevydrží nepít ani celý měsíc kampaně.

Jistým negativem studie je ale fakt, že z původně přihlášených 2800 lidí se jí nakonec účastnilo jen osm set. Chybí především muži a těžcí alkoholici. Výsledky tak dost možná neodpovídají opravdovému vzorku běžné populace.

„Měsíc bez alkoholu je bezpečný pro drtivou většinu lidí, včetně nejtěžších alkoholiků. U nich je ale problémem, že jsou na alkoholu psychicky závislí, tudíž potřebují mnohem větší podporu, aby jej vysadili,“ říká Maddy Lawsonová z Alcohol Change UK. Někteří experti jinak doporučují nepít pár dní každý týden v roce, nikoliv dávat celý suchý měsíc.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věštba židovského rabína předpověděla, kde začne třetí světová válka

19.03.2019 20:00 Aktualizováno Rabín Levi Saadia Nahmani před více než 20 lety předpověděl válku mezi USA a Severní Koreou. Tehdy…

Největší tajemství Michaela Jacksona: Opravdu si nechával bělit kůži?

19.03.2019 15:28 Na konci 80. let proletěla světem zpráva o tom, že si fenomenální zpěvák Michael Jackson nechává…

Harry Potter ukrýval velké tajemství. Rowlingová ho prozradila a naštvala…

19.03.2019 09:35 Knižní sága o čarodějnickém učni Harry Potterovi ukrývala nejedno skryté tajemství. Na některá…

"Drsňačka" Michaela Jílková? Hrála v řadě známých seriálů, ale možná jste…

18.03.2019 22:10 Aktualizováno Michaelu Jílkovou si všichni pamatují jako nemilosrdnou kotelnici, která se pravidelně vrhá mezi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama