Během týdne vstáváte s budíkem, o víkendu bez? Hrozí vám pásmová choroba

Pokud máte ve zvyku nařizovat si během týdne budík, abyste včas vstali do práce, a o víkendu jej naopak vypínáte, zaděláváte si na vážné zdravotní problémy. Podle lékařů vám hrozí takzvaná pásmová choroba.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Britský deník The Guardian má špatnou zprávu pro všechny, kteří si o víkendu rádi přispí. Hrozí jim totiž komplikace spojené s přibíráním na váze, sníženým duševním výkonem nebo chronickým onemocněním.

Till Roenneberg, profesor chronobiologie z univerzity Ludwiga-Maximiliana v Mnichově, tvrdí, že tyto stavy se u člověka vyskytují, pokud o víkendu chodí spát a vstává později než ve všední dny.

Pásmová choroba je označení pro stav, který vzniká, když je naše tělo nuceno pohybovat se v různých časových pásmech. Stejný vliv má na tělo jiné vstávání během týdne a jiné o víkendu.

Tělu totiž chvíli trvá, než se přizpůsobí novému časovému pásmu, případně novému režimu vstávání. Chronická spánková deprivace je přitom nebezpečná a je spojena s oběma typy cukrovky, řadou srdečních onemocnění, obezitou a depresí. Ovlivňuje mimo jiné naši bdělost, koordinaci rukou a očí, paměť, logické uvažování a emoční stabilitu.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Michael Jackson mohl být jednou z obětí útoku teroristů 11. září

15.02.2019 09:59 Téměř deset let po smrti krále popu Michaela Jacksona vyplývá na povrch děsivé tajemství. Jeden z…

Masakr na svatého Valentýna. Před 90 lety vstoupil Al Capone do dějin

14.02.2019 22:02 Aktualizováno Masakr na Den svatého Valentýna. Tak se nazývá dodnes nejděsivější akce, za kterou stál mafiánský…

Před 70 lety Zemi naposledy zasáhl obří asteroid. Následky byly devastující

14.02.2019 22:02 Aktualizováno 2. února 1947 spadl v oblasti Sichote-Aliňského pohoří na ruském Dálném východě železný meteorit…

Anglický pot - nejpodivnější a nejhorší nemoc v dějinách děsila více než…

14.02.2019 19:50 Aktualizováno Nikdo neví kde se vzala, nikdo neví proč skončila. Ví se pouze, že decimovala obyvatele Anglie a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama