Během týdne vstáváte s budíkem, o víkendu bez? Hrozí vám pásmová choroba

Pokud máte ve zvyku nařizovat si během týdne budík, abyste včas vstali do práce, a o víkendu jej naopak vypínáte, zaděláváte si na vážné zdravotní problémy. Podle lékařů vám hrozí takzvaná pásmová choroba.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Britský deník The Guardian má špatnou zprávu pro všechny, kteří si o víkendu rádi přispí. Hrozí jim totiž komplikace spojené s přibíráním na váze, sníženým duševním výkonem nebo chronickým onemocněním.

Till Roenneberg, profesor chronobiologie z univerzity Ludwiga-Maximiliana v Mnichově, tvrdí, že tyto stavy se u člověka vyskytují, pokud o víkendu chodí spát a vstává později než ve všední dny.

Pásmová choroba je označení pro stav, který vzniká, když je naše tělo nuceno pohybovat se v různých časových pásmech. Stejný vliv má na tělo jiné vstávání během týdne a jiné o víkendu.

Tělu totiž chvíli trvá, než se přizpůsobí novému časovému pásmu, případně novému režimu vstávání. Chronická spánková deprivace je přitom nebezpečná a je spojena s oběma typy cukrovky, řadou srdečních onemocnění, obezitou a depresí. Ovlivňuje mimo jiné naši bdělost, koordinaci rukou a očí, paměť, logické uvažování a emoční stabilitu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajemství lidské krve: Jsou Rh negativní lidé mimozemšťané?

20.04.2019 14:23 Aktualizováno U lidí se objevují čtyři odlišné krevní skupiny. Kromě toho je ale důležitý jako takzvaný Rhesus…

Velikonoční ostrov: Proč dostalo místo opředené legendami tento podivný…

20.04.2019 11:21 Aktualizováno Jeden z nejzáhadnějších a nejizolovanějších ostrovů naší planety se nachází 3500 km od pobřeží…

Síla jarních bylinek: K čemu je dobrý medvědí česnek, petrklíč nebo…

20.04.2019 09:49 Již brzy na jaře můžete sbírat léčivé bylinky, které vám pomohou v případě zdravotních problémů,…

Vitamíny prospívají zdraví, ale i pleti. Těchto sedm potravin dokáže…

20.04.2019 08:00 Zelený čaj, kurkuma, červené ovoce, sušené ovoce, semínka, zvláště ta lněná, celozrnné potraviny a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama