Když fakta nestačí. Vědci mají návod, jak přesvědčit lidi o správnosti vašeho názoru

I vědci občas dokáží opravdu překvapit, třeba ve své nové studii, kde konstatují, že názory mají větší váhu, než spolehlivě ověřená fakta. Ale jen v jednom velice konkrétním případě.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

V dnešní polarizované společnosti se často nacházíme uprostřed politické rozepře, která se promění ve spor, kde rozhoduje i víra. Právě náboženské přesvědčení pomáhá předpovídat postoje některých lidí na témata, jako jsou potraty nebo imigrace.

Zdánlivá nesmyslnost rozepře na tato témata může mít kořeny v tom, že někteří lidé nechápou povahu takového přesvědčení. Mnoho lidí totiž k ideologickému sporu přistupuje stejně jako k faktickému sporu. Pokud s někým nesouhlasíte ohledně toho, jak mrzne voda, fakta jsou jasná. U tématu migrace to tak jasné být nemusí.

Podle studie vědců z Kolumbijské univerzity je totiž nutné brát ideologické přesvědčení lidí jako kombinaci faktů a názorů. V rámci výzkumu se tak pokusili rozlišit fakta a náboženská přesvědčení. Za tímto účelem vytvořili databázi o 520 milionech slov z proslovů, médií nebo knih.

Zjistili tak, že náboženská prohlášení běžně předchází fráze „Věřím, že“, nikoliv „Myslím, že“. Názorným příkladem je třeba relativně běžná věta „Věřím, že Ježíš proměnil vodu ve víno“. Naopak větu „Myslím si, že Ježíš proměnil vodu ve víno“ použije jen málokdo.

Výsledky tím pádem potvrdily, že lidi od sebe rozlišují fakta od náboženských a politických výroků. Prokázalo se tak, že lidé neposuzují ideologii pouze na základě faktů, ale rovněž berou za relevantní i názory a domněnky.

Přesto se někteří lidé budou v podobných sporech opírat pouze o fakta. Abyste však druhou osobu přesvědčili, musíte podle vědců mířit i na emoce, protože lidé málokdy mění názory jen proto, že někdo zpochybnil či vyvrátil jejich argumenty. Fakta je prostě lepší nahradit vašimi názory.

„Já si tedy myslím něco docela jiného.“ Právě takové věty slaví podle vědců ve sporech největší úspěch. Sice to možná ještě nebudete vy, kdo osobu opačného názoru definitivně přesvědčí, ale někdo další se stejným přesvědčením už uspěje. Čím častěji jsme totiž vystaveni odlišným názorům, tím jsme náchylnější k jejich přebrání.

Loading...
Témata: Lidé | věda | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vévodkyně Meghan porodí každým dnem. Ve Frogmore Cottage zasahují…

26.04.2019 16:04 U nového sídla britské vévodkyně Meghan a prince Harryho známého jako Frogmore Cottage dnes…

Rapper Snoop Dogg díky komedii Slunce, seno proslavil Česko

26.04.2019 14:04 Slavný americký rapper Snoop Dogg je jedním z nejpopulárnějších hudebníků svého žánru Na Instagramu…

Fosgen. Nejhorší zbraň první světové války má na svědomí drtivou většinu…

26.04.2019 09:28 Dichlorid karbonylu, známější jako fosgen, je prudce jedovatý, dusivý bezbarvý plyn, mnohem…

Zázračné potraviny: Co jíst, abychom ve zdraví déle žili

26.04.2019 07:34 Dieta bohatá na proteiny sice vede ke snížení hmotnosti, ale urychluje stárnutí a vznik s ním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama