Noční můra rodičů zažehnána? Vědci zjistí, jestli dítě zemře, zabránit tomu nedokáží

Přežít své dítě je to nejhorší, co může rodiče potkat. Ne vždy za tím ale mohou stát úrazy nebo nemoci. Jednou z častých příčin je i takzvaná postelová smrt, tedy náhlé úmrtí dítěte během spánku. Lékaři budou v blízké době moci diagnostikovat, nakolik tento syndrom dítěti hrozí.

Přidejte svůj názor

Děti, ilustrační fotgorafie

Syndrom náhlého úmrtí může potkat kohokoliv, nejčastěji se ale objevuje u dětí v prvních šesti měsících jeho života, většinou ve spánku. Jak mu zabránit nikdo neví, ve skutečnosti nikdo nezná příčinu syndromu.

To, že nejde o nemoc, ale syndrom, je dáno tím, že mu nepředchází žádné doprovodné příznaky. Syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS - Sudden infant death syndrome) přichází bez varování. To se ale v blízké době změní.

Vědci totiž potvrdili, že třetina dětských obětí spojovaných se SIDS měla neobvykle vysokou hladinu mozkového serotoninu, který je jedním z neurotransmiterů, přenašečů nervových vzruchů, a ovlivňuje serotonergní systém.

Tento systém ovlivňuje cyklus spánku a bdění, přijímání potravy, ale i projevy temperamentu. Studie potvrdila, že téměř třetina zemřelých kojenců měla zvýšenou hladinu tohoto neurotransmiteru. Odborníci z Národního institutu dětského zdraví a lidského vývoje by proto chtěli vytvořit krevní test, z něhož bude zjistitelné, jestli dítěti teto syndrom hrozí.

Test sice určí, jestli je dítě syndromem ohroženo, i přesto s ním ale nadále nejde pracovat. Nikdo totiž dodnes neví, jak vyndromu zabránit. Podle Americké pediatrické akademie snižuje riziko vzniku SIDS dudlík. Proč? To opět nikdo neví.

Používání dudlíků sice není obecně doporučeno kvůli různým rizikům, které se mohou díky jejich používání vyskytnout, jako je zánět středního ucha nebo infekce trávicího traktu, studie z roku 2005 ale naznačuje, že používání dudlíku snižuje riziko vzniku SIDS až o 90 %.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aspergerův syndrom? Z autistické psychopatie vzniklé v nacistické Vídni se…

21.03.2019 12:18 Proč je Aspergerův syndrom takovou součástí našeho lexikonu? Proč se jeho použití v polovině 90.…

"Královna" Meghan pod palbou. Bizarní video hýbe celou Británií

21.03.2019 11:22 Každoroční udílení cen britské populární hudby BRIT Awards i měsíc po svém skončení hýbe celou…

Masakr spojeneckých letců: Hitler dal zavraždit 50 zajatců, byli mezi nimi…

21.03.2019 07:49 Jednou z nejznámějších epizod druhé světové války je útěk téměř osmi desítek spojeneckých letců ze…

První jarní den: Rovnodennost nastane dnes před půlnocí, příroda je ale…

20.03.2019 13:59 Zima končí a předává žezlo jaru. Dnes asi hodinu před půlnocí nastane jarní rovnodennost. S tímto…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama