Noční můra rodičů zažehnána? Vědci zjistí, jestli dítě zemře, zabránit tomu nedokáží

Přežít své dítě je to nejhorší, co může rodiče potkat. Ne vždy za tím ale mohou stát úrazy nebo nemoci. Jednou z častých příčin je i takzvaná postelová smrt, tedy náhlé úmrtí dítěte během spánku. Lékaři budou v blízké době moci diagnostikovat, nakolik tento syndrom dítěti hrozí.

Přidejte svůj názor

Děti, ilustrační fotgorafie
doporučujeme

Syndrom náhlého úmrtí může potkat kohokoliv, nejčastěji se ale objevuje u dětí v prvních šesti měsících jeho života, většinou ve spánku. Jak mu zabránit nikdo neví, ve skutečnosti nikdo nezná příčinu syndromu.

To, že nejde o nemoc, ale syndrom, je dáno tím, že mu nepředchází žádné doprovodné příznaky. Syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS - Sudden infant death syndrome) přichází bez varování. To se ale v blízké době změní.

Vědci totiž potvrdili, že třetina dětských obětí spojovaných se SIDS měla neobvykle vysokou hladinu mozkového serotoninu, který je jedním z neurotransmiterů, přenašečů nervových vzruchů, a ovlivňuje serotonergní systém.

Tento systém ovlivňuje cyklus spánku a bdění, přijímání potravy, ale i projevy temperamentu. Studie potvrdila, že téměř třetina zemřelých kojenců měla zvýšenou hladinu tohoto neurotransmiteru. Odborníci z Národního institutu dětského zdraví a lidského vývoje by proto chtěli vytvořit krevní test, z něhož bude zjistitelné, jestli dítěti teto syndrom hrozí.

Test sice určí, jestli je dítě syndromem ohroženo, i přesto s ním ale nadále nejde pracovat. Nikdo totiž dodnes neví, jak vyndromu zabránit. Podle Americké pediatrické akademie snižuje riziko vzniku SIDS dudlík. Proč? To opět nikdo neví.

Používání dudlíků sice není obecně doporučeno kvůli různým rizikům, které se mohou díky jejich používání vyskytnout, jako je zánět středního ucha nebo infekce trávicího traktu, studie z roku 2005 ale naznačuje, že používání dudlíku snižuje riziko vzniku SIDS až o 90 %.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oldřich Kaiser měl infarkt. Je v nemocnici

18.07.2019 12:59 Slavný český herec Oldřich Kaiser měl infarkt. V současnosti leží na jednotce intenzivní péče.…

Nečekaný zvrat. Obvinění herce Spaceyho ze sexuálního obtěžování staženo

18.07.2019 12:50 Aktualizováno Americká prokuratura stáhla obvinění herce Kevina Spaceyho ze sexuálního obtěžování osmnáctiletého…

Magické gesto lásky: V polibku je schováno víc, než si myslíme

17.07.2019 09:41 Nedávno jsme oslavili Světový den polibku: polibek je gesto lásky, z něhož vychází každý milostný…

Ujedl se k smrti: Mladík vážil skoro půl tuny, v dubnu ještě dokázal stát…

16.07.2019 12:18 Ujedl se doslova až k smrti. Argentineci Maximilianu Olivovi se jeho těžko uvěřitelných 495…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama