Záhada lidského stárnutí: Mají ženy mladší mozek než muži?

Mozek samozřejmě stárne, a to sebou přináší stárnutí řadu problémů mezi které patří i řada chorob. Všeobecně nejznámější je Alzheimerova nemoc nebo stařecká demence. Asi jste se také už někdy pozastavili nad tím, jak je možné, že mozek všech lidí nestárne stejně – zatímco někteří profesoři dokáží v osmdesáti ohromovat svými vědomostmi na univerzitních přednášek, mnoho lidí v tomto věku po cestě do obchodu zapomene nejenom to, co chtěli nakoupit, ale kam vůbec šla.

Přidejte svůj názor

mozek

Vědci ze Saint Louis se rozhodli záležitosti stárnutí mozku prozkoumat a zjistili, že ženy mají mozek v průměru o tři roky mladší než muži. Alespoň tedy, co se týče metabolické aktivity, protože to bylo kritérium, které ve svém výzkumu sledovali.

Nejprve pomocí PET změřili průtok kyslíku a glukózy v mozku 200 jedinců, přičemž 121 z nich byly ženy a 84 muži, všichni ve věku mezi 20 a 82 roky. Měřili přitom jak velké množství cukru jednotlivé části mozku spotřebovaly aerobní glykolýzou během metabolických procesů.

Poté sestavili algoritmus strojového učení, jehož cílem bylo najít vztah mezi věkem a metabolismem mozku. Nejprve nechali algoritmus se učit na datech mužů. Výsledný algoritmus poté uplatnili na data od žen a program tyto mozky vyhodnotil jako v průměru o 3,8 roku mladší.

Výsledek vědecký tým zaujal, a tak se rozhodli algoritmus uplatnit znovu, ale vyzkoušeli opačný postup. Do programu vložili data od žen a výsledný algoritmus použili na data od mužů. Mužské mozky vyhodnotil v průměru jako 2,4 roku starší. Nejzajímavějším zjištěním ale bylo, že se tento rozdíl v metabolismu nacházel už u nejmladších jednotlivců. To znamená, že tento rozdíl je přítomný přinejmenším od počátku dospělosti.

Podle všeho se také v průběhu stárnutí příliš nemění, stále je zhruba ony tři roky. Podle výzkumníků by to mohlo poskytnout odpovědi na otázku, proč je u žen pozorován menší úpadek kognitivních schopností ve stáří než u mužů. Dost možná je to právě proto, že je jejich mozek „mladší“. Jenomže takové závěry budou muset být potvrzeny speciálně zaměřenou studií. Každopádně pokud by se zjištění potvrdila, nabízel by se tu nový způsob, jak bojovat proti nemocem staří.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věštba židovského rabína předpověděla, kde začne třetí světová válka

19.03.2019 20:00 Aktualizováno Rabín Levi Saadia Nahmani před více než 20 lety předpověděl válku mezi USA a Severní Koreou. Tehdy…

Největší tajemství Michaela Jacksona: Opravdu si nechával bělit kůži?

19.03.2019 15:28 Na konci 80. let proletěla světem zpráva o tom, že si fenomenální zpěvák Michael Jackson nechává…

Harry Potter ukrýval velké tajemství. Rowlingová ho prozradila a naštvala…

19.03.2019 09:35 Knižní sága o čarodějnickém učni Harry Potterovi ukrývala nejedno skryté tajemství. Na některá…

"Drsňačka" Michaela Jílková? Hrála v řadě známých seriálů, ale možná jste…

18.03.2019 22:10 Aktualizováno Michaelu Jílkovou si všichni pamatují jako nemilosrdnou kotelnici, která se pravidelně vrhá mezi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama