Je výhodnější optimismus, či pesimismus? Psychologové rozsekli dilema

Někteří z nás jako by byli předem naprogramováni za všech okolností hledat světlejší stránku věcí, zatímco jiní se soustřeďují především na problémy. Ovšem který pohled na svět je vhodnější - ten optimistický nebo ten pesimistický? A je v našich silách ho změnit?

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto

Jak napsal list The Daily Telegraph, podle mínění některých nás lépe chrání, pokud jsme připraveni na nejhorší. Navzdory tomu by se ale většina lidí raději cítila šťastně než mizerně - i kdyby se věci měly později zvrtnout. A co víc, důkazy naznačují, že optimismus s sebou nese značné zdravotní výhody.

Hanne Rasmussenová z Kansaské univerzity provedla analýzu 83 studií, které se zaměřily na spojení mezi optimismem a fyzickým zdravím. Zjistila, že optimistický postoj je významným indikátorem lepšího výsledku u kardiovaskulárních chorob, rakoviny, funkce imunitního systému, snášení bolesti, problémů spojených s těhotenstvím - a dokonce i celkovým přežitím.

Optimistický postoj může také posílit vztahy. Sanjay Srivastava a jeho kolegové z Oregonské univerzity se dotazovali manželských a partnerských párů. Zjistili, že i v páru, kde je jen jeden optimista, jsou oba se vztahem spokojenější.

Pokud je tomu tak, pak proč jsou optimisty jen někteří z nás? Je to dané geneticky - jako něco, co buď máme nebo nemáme - anebo je to něco, co se můžeme naučit?

Genetika rozhodně hraje svou roli, jak potvrdil například výzkum Elaine Foxové a jejích kolegů z Essexské univerzity, nebo výzkum Shelley Taylorové z Kalifornské univerzity v Los Angeles. Ovšem vědci zapojení do obou studií zdůraznili, že geny jsou za optimismus nebo pesimismus odpovědné jen částečně - a každý, kdo je odhodlaný vidět raději sklenici napůl plnou než prázdnou, se to může naučit.

Jak? Rozšiřte pole možností. Kdykoli se přistihnete, že očekáváte katastrofu, zarazte se. To je jen jedna možnost. Představte si dvě další možnosti, jak všechno může dopadnout - jednu s neutrálním a jednu s pozitivním následkem. Tomu se říká "pozitivní změna rámce".

Procvičujte vnímavost, tedy schopnost záměrně věnovat pozornost tomu, co se děje v přítomném okamžiku, aniž byste řešili minulost nebo se stresovali z budoucnosti.

Richard Davidson a jeho kolegové na Wisconsinské univerzitě nabídli 25 účastníkům osmitýdenní kurz vnímavosti. Pak jim a 16 kontrolním účastníkům dali injekci vakcíny proti chřipce. Ti, kdo prošli kurzem vnímavosti, vykazovali zvýšenou aktivaci v levé přední části mozku, která je spojená s pozitivním efektem. Tato skupina také měla silnější imunitní reakci na vakcínu.

Choďte spát v dobré náladě. To, na co myslíme před usnutím, si s největší pravděpodobností zapamatujeme. A proto si dejte na noční stolek notes a než zhasnete lampičku, zapište si tři nejpříjemnější okamžiky z celého dne - a poznamenejte si taky něco, na co se další den těšíte.

Představujte si své nejlepší já. Yvo Meevissen a jeho kolegové z Maastrichtské univerzity vyzvali účastníky studie, aby si každý večer pět minut před spaním představovali co nejlepší podobu své osobnosti, a další, aby mysleli jednoduše na své každodenní aktivity. Po dvou týdnech hlásili účastníci z první skupiny podstatné zvýšení svého optimismu.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žena si 14 let stěžovala na bolesti v zádech. Když ji lékaři prohlédli,…

23.02.2019 18:53 Aktualizováno Bolest zad trápí čas od času každého z nás. Pokud ale problém přetrvává, je na místě vyhledat…

Po světě se šíří nákaza spalničkami. V ohrožení jsou i Češi

23.02.2019 15:02 Epidemie spalniček je dnes aktuálním případem a rozrůstá se po celém světě. I přesto spoustu rodin…

Čeka: První tajná policie SSSR řádila pět let, oběti lze jen těžko spočítat

23.02.2019 09:45 Když se řekne sovětská tajná policie, většina z nás si vybaví nechvalně proslulou KGB. Ta však ale…

Převratné archeologické nálezy v Brně: Objevy mapují osídlení od pravěku…

23.02.2019 09:03 Archeologické výzkumy jsou v moderní době spojené především se stavební činností, které v poslední…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama