Věc, se kterou se denně setkáváme: K čemu slouží díra očku na plechovce?

Nápojová plechovka je tak běžná věc, že se nad ní dnes už nikdo nepozastaví. Málokdo ale ví, že jsou tu s námi už stovky let. Stejně tak jen málo lidí tuší, na co slouží díra v očku, které slouží k otevření plechovky.

Přidejte svůj názor 41 komentářů

K čemu slouží díra v očku?
doporučujeme

Nápojové plechovky se poprvé objevily s koncem prohibice v USA. V roce 1933 se v nich začalo nabízet pivo, tehdy ale vypadaly jinak než dnes. Ve své podstatě jako obyčejné konzervy, k nimž prodejci dávali otvírák, kterým se do víčka prorazil trojúhelníkový otvor.

Plechovky v průběhu let procházely další úpravou jak vzhledu, tak materiálu, ta pravá revoluce ale přišla až v roce 1962, kdy se začaly dělat plechovky tak, že je bylo možné otevřít bez jakýchkoliv dalších potřeb. Jednoduše se víčko odtrhlo.

Tento systém také nebyl zcela vyhovující a postupně ho nahradil ten, který známe dnes, tedy očko, jehož vyloupnutí se prorazí díra do plechovky. V očku však nalezneme díru, nad jejímž účelem si možná mnozí lámou hlavu.

K čemu slouží? Její velikost i tvar napoví. Poté, co otevřeme plechovku, lze očko otočit o 180 stupňů tak, aby díra v něm byla nad samotným otvorem v plechovce. A poté do něj zasunout brčko. K ničemu jinému není.

Loading...
Témata: nápoje | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (41)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajemství lidské krve: Jsou Rh negativní lidé mimozemšťané?

20.04.2019 14:23 Aktualizováno U lidí se objevují čtyři odlišné krevní skupiny. Kromě toho je ale důležitý jako takzvaný Rhesus…

Velikonoční ostrov: Proč dostalo místo opředené legendami tento podivný…

20.04.2019 11:21 Aktualizováno Jeden z nejzáhadnějších a nejizolovanějších ostrovů naší planety se nachází 3500 km od pobřeží…

Síla jarních bylinek: K čemu je dobrý medvědí česnek, petrklíč nebo…

20.04.2019 09:49 Již brzy na jaře můžete sbírat léčivé bylinky, které vám pomohou v případě zdravotních problémů,…

Vitamíny prospívají zdraví, ale i pleti. Těchto sedm potravin dokáže…

20.04.2019 08:00 Zelený čaj, kurkuma, červené ovoce, sušené ovoce, semínka, zvláště ta lněná, celozrnné potraviny a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama