Věc, se kterou se denně setkáváme: K čemu slouží díra očku na plechovce?

Nápojová plechovka je tak běžná věc, že se nad ní dnes už nikdo nepozastaví. Málokdo ale ví, že jsou tu s námi už stovky let. Stejně tak jen málo lidí tuší, na co slouží díra v očku, které slouží k otevření plechovky.

Přidejte svůj názor 41 komentářů

K čemu slouží díra v očku?

Nápojové plechovky se poprvé objevily s koncem prohibice v USA. V roce 1933 se v nich začalo nabízet pivo, tehdy ale vypadaly jinak než dnes. Ve své podstatě jako obyčejné konzervy, k nimž prodejci dávali otvírák, kterým se do víčka prorazil trojúhelníkový otvor.

Plechovky v průběhu let procházely další úpravou jak vzhledu, tak materiálu, ta pravá revoluce ale přišla až v roce 1962, kdy se začaly dělat plechovky tak, že je bylo možné otevřít bez jakýchkoliv dalších potřeb. Jednoduše se víčko odtrhlo.

Tento systém také nebyl zcela vyhovující a postupně ho nahradil ten, který známe dnes, tedy očko, jehož vyloupnutí se prorazí díra do plechovky. V očku však nalezneme díru, nad jejímž účelem si možná mnozí lámou hlavu.

K čemu slouží? Její velikost i tvar napoví. Poté, co otevřeme plechovku, lze očko otočit o 180 stupňů tak, aby díra v něm byla nad samotným otvorem v plechovce. A poté do něj zasunout brčko. K ničemu jinému není.

Témata: nápoje | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (41)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Michael Jackson mohl být jednou z obětí útoku teroristů 11. září

15.02.2019 09:59 Téměř deset let po smrti krále popu Michaela Jacksona vyplývá na povrch děsivé tajemství. Jeden z…

Masakr na svatého Valentýna. Před 90 lety vstoupil Al Capone do dějin

14.02.2019 22:02 Aktualizováno Masakr na Den svatého Valentýna. Tak se nazývá dodnes nejděsivější akce, za kterou stál mafiánský…

Před 70 lety Zemi naposledy zasáhl obří asteroid. Následky byly devastující

14.02.2019 22:02 Aktualizováno 2. února 1947 spadl v oblasti Sichote-Aliňského pohoří na ruském Dálném východě železný meteorit…

Anglický pot - nejpodivnější a nejhorší nemoc v dějinách děsila více než…

14.02.2019 19:50 Aktualizováno Nikdo neví kde se vzala, nikdo neví proč skončila. Ví se pouze, že decimovala obyvatele Anglie a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama