Zápach z úst, únava, bolest hlavy. Lékaři odhalují, co s tělem dělá konzumace masa

Celosvětová spotřeba masa rok od roku stoupá. Mnoho lidí si bez konzumace masa ani nedokáže představit den. A to je špatně. Nadměrná konzumace masa s sebou přináší zdravotní rizika, ale také škodí životnímu prostředí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Hovězí maso
doporučujeme

Problémy se zažíváním

Nadměrný přísun bílkovin (tedy nadměrná konzumace masa) a naopak nedostatek vlákniny v jídelníčku vyústí v problémy se zažíváním. Objevit se může zácpa, ale také třeba průjem či nepříjemné bolesti břicha.

Poškození jater

Nadměrná konzumace masa zatěžuje játra, a může je také nevratně poškodit. Velká spotřeba masa úzce souvisí se vznikem nadváhy a obezity, a tyto problémy se pak pojí s tzv. ztučněním jater, což je jakýsi předstupeň cirhózy. Řešení této zdravotní komplikace spočívá v úpravě jídelníčku.

Poškození ledvin

Dlouhodobý nadměrný přísun bílkovin může mít negativní vliv i na stav ledvin. Ledviny jsou pak podobně jako játra zatěžovány odbouráváním škodlivých látek, což v dlouhodobém horizontu může vést až k selhání těchto orgánů. Velké množství bílkovin v organismu navíc způsobuje nadměrné vylučování vápníku. A to se projeví třeba vznikem ledvinových kamenů.

Zápach z úst

Nepříjemný zápach z úst je dalším důsledkem nadměrné konzumace masa. Tento problém vzniká kvůli nadměrnému přísunu tuků a odpadních látek z masa.

Bolest hlavy

Pokud člověk konzumuje hodně masa, mohou ho postihnout nepříjemné bolesti hlavy. Jak se tomu vyhnout? Stačí snížit spotřebu masa a zařadit do svého jídelníčku také ovoce a zeleninu. Základem je také dodržování pitného režimu.

Únava a slabost

Únava, malátnost a celková slabost je poměrně častým následkem nadměrného přísunu bílkovin. Trávení masa je totiž pro lidské tělo velmi náročné, až vyčerpávající. Objevit se může také nepříjemné motání hlavy nebo poruchy soustředění. Není nic snadnějšího, než konzumaci masa omezit.

Rakovina

Spojitost mezi nadměrnou konzumací masa (zejména toho červeného) s rozvojem rakoviny prokázalo už několik vědeckých studií. Červené maso je sice bohaté na železo, bílkoviny, zinek nebo vitamín B12, ovšem pokud je dlouhodobě tepelně upravováno za velmi vysoké teploty, začnou se v něm tvořit některé karcinogenní látky. Je dokázáno, že nadměrná konzumace červeného masa úzce souvisí se vznikem rakoviny tlustého střeva a konečníku. Pokud navíc člověk trpí nadváhou či obezitou, riziko rozvoje tohoto onemocnění ještě roste. Nejhorší vliv na zdravotní stav člověka má pak maso uzené a smažené, proto je vhodné omezit konzumaci takto upraveného masa na minimum.

Kardiovaskulární onemocnění

Srdečně cévní choroby, infarkt nebo mozková mrtvice – to jsou další možné následky nadměrného zastoupení masa a masných výrobků v jídelníčku. Riziko rozvoje těchto chorob se zvyšuje s absencí pohybu, nadváhou a obezitou, kouřením nebo nadměrnou konzumací alkoholu. Problémem je v tomto případě pak zejména konzumace tučného masa, protože nadměrný přísun tuků má právě za následek rozvoj kardiovaskulárních chorob.

Dopad na životní prostředí

Kromě toho, že je nadměrná konzumace masa nezdravá, je také neekologická. Spotřeba masa je podle statistik celosvětově rok od roku vyšší, což má negativní dopad na životní prostředí.

Živočišná produkce je velmi energeticky náročná. Navíc chov dobytka má na svědomí masivní zvýšení emisí oxidu uhličitého, oxidu dusného a metanu, a způsobuje tedy znečištění ovzduší. Dalším důsledkem nadměrné konzumace masa je třeba omezení biodiverzity.

Loading...
Témata: Maso | zdraví | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ani miliony dolarů nestačily. Vévodkyně Meghan je pořád nespokojená,…

17.06.2019 13:42 Britská královská rodina utratila miliony dolarů za opravu venkovského sídla Frogmore Cottage, do…

Je to blbost, okomentoval seriál Černobyl pamětník ze Slovenska

16.06.2019 23:14 Aktualizováno Seriál Černobyl se stal nejlépe hodnoceným fanoušky na filmové databází IMDB. Kromě řady ocenění a…

McConaughey nebo Culkin? Kariéru předpoví algoritmus

16.06.2019 14:50 Vrchol kariéry Macaulaye Culkina přišel brzy, Jane Lynchová se dostala na výsluní před padesátkou a…

Otoč se dopředu! Harry musel poučovat Meghan

16.06.2019 10:25 Zahraniční média si opět začala všímat Meghan Markle, manželky prince Harryho. Během slavnostní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama