Zápach z úst, únava, bolest hlavy. Lékaři odhalují, co s tělem dělá konzumace masa

Celosvětová spotřeba masa rok od roku stoupá. Mnoho lidí si bez konzumace masa ani nedokáže představit den. A to je špatně. Nadměrná konzumace masa s sebou přináší zdravotní rizika, ale také škodí životnímu prostředí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Hovězí maso

Problémy se zažíváním

Nadměrný přísun bílkovin (tedy nadměrná konzumace masa) a naopak nedostatek vlákniny v jídelníčku vyústí v problémy se zažíváním. Objevit se může zácpa, ale také třeba průjem či nepříjemné bolesti břicha.

Poškození jater

Nadměrná konzumace masa zatěžuje játra, a může je také nevratně poškodit. Velká spotřeba masa úzce souvisí se vznikem nadváhy a obezity, a tyto problémy se pak pojí s tzv. ztučněním jater, což je jakýsi předstupeň cirhózy. Řešení této zdravotní komplikace spočívá v úpravě jídelníčku.

Poškození ledvin

Dlouhodobý nadměrný přísun bílkovin může mít negativní vliv i na stav ledvin. Ledviny jsou pak podobně jako játra zatěžovány odbouráváním škodlivých látek, což v dlouhodobém horizontu může vést až k selhání těchto orgánů. Velké množství bílkovin v organismu navíc způsobuje nadměrné vylučování vápníku. A to se projeví třeba vznikem ledvinových kamenů.

Zápach z úst

Nepříjemný zápach z úst je dalším důsledkem nadměrné konzumace masa. Tento problém vzniká kvůli nadměrnému přísunu tuků a odpadních látek z masa.

Bolest hlavy

Pokud člověk konzumuje hodně masa, mohou ho postihnout nepříjemné bolesti hlavy. Jak se tomu vyhnout? Stačí snížit spotřebu masa a zařadit do svého jídelníčku také ovoce a zeleninu. Základem je také dodržování pitného režimu.

Únava a slabost

Únava, malátnost a celková slabost je poměrně častým následkem nadměrného přísunu bílkovin. Trávení masa je totiž pro lidské tělo velmi náročné, až vyčerpávající. Objevit se může také nepříjemné motání hlavy nebo poruchy soustředění. Není nic snadnějšího, než konzumaci masa omezit.

Rakovina

Spojitost mezi nadměrnou konzumací masa (zejména toho červeného) s rozvojem rakoviny prokázalo už několik vědeckých studií. Červené maso je sice bohaté na železo, bílkoviny, zinek nebo vitamín B12, ovšem pokud je dlouhodobě tepelně upravováno za velmi vysoké teploty, začnou se v něm tvořit některé karcinogenní látky. Je dokázáno, že nadměrná konzumace červeného masa úzce souvisí se vznikem rakoviny tlustého střeva a konečníku. Pokud navíc člověk trpí nadváhou či obezitou, riziko rozvoje tohoto onemocnění ještě roste. Nejhorší vliv na zdravotní stav člověka má pak maso uzené a smažené, proto je vhodné omezit konzumaci takto upraveného masa na minimum.

Kardiovaskulární onemocnění

Srdečně cévní choroby, infarkt nebo mozková mrtvice – to jsou další možné následky nadměrného zastoupení masa a masných výrobků v jídelníčku. Riziko rozvoje těchto chorob se zvyšuje s absencí pohybu, nadváhou a obezitou, kouřením nebo nadměrnou konzumací alkoholu. Problémem je v tomto případě pak zejména konzumace tučného masa, protože nadměrný přísun tuků má právě za následek rozvoj kardiovaskulárních chorob.

Dopad na životní prostředí

Kromě toho, že je nadměrná konzumace masa nezdravá, je také neekologická. Spotřeba masa je podle statistik celosvětově rok od roku vyšší, což má negativní dopad na životní prostředí.

Živočišná produkce je velmi energeticky náročná. Navíc chov dobytka má na svědomí masivní zvýšení emisí oxidu uhličitého, oxidu dusného a metanu, a způsobuje tedy znečištění ovzduší. Dalším důsledkem nadměrné konzumace masa je třeba omezení biodiverzity.

Témata: Maso | zdraví | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věštba židovského rabína předpověděla, kde začne třetí světová válka

19.03.2019 20:00 Aktualizováno Rabín Levi Saadia Nahmani před více než 20 lety předpověděl válku mezi USA a Severní Koreou. Tehdy…

Největší tajemství Michaela Jacksona: Opravdu si nechával bělit kůži?

19.03.2019 15:28 Na konci 80. let proletěla světem zpráva o tom, že si fenomenální zpěvák Michael Jackson nechává…

Harry Potter ukrýval velké tajemství. Rowlingová ho prozradila a naštvala…

19.03.2019 09:35 Knižní sága o čarodějnickém učni Harry Potterovi ukrývala nejedno skryté tajemství. Na některá…

"Drsňačka" Michaela Jílková? Hrála v řadě známých seriálů, ale možná jste…

18.03.2019 22:10 Aktualizováno Michaelu Jílkovou si všichni pamatují jako nemilosrdnou kotelnici, která se pravidelně vrhá mezi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama