Snaha o získání nacistických dokumentů ukrytých v ČSR skončila skandálem. Kvůli čemu Američané tak riskovali?

V roce 1946 bylo komando amerických vojáků posláno, aby získalo v Československu ukryté nacistické dokumenty. Jejich počínání způsobilo velký diplomatický skandál a obrovskou PR katastrofu pro USA, čehož ihned využili komunisté. Američané s hanbou museli získané dokumenty vrátit Praze.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Německo

Celý příběh začal už v říjnu 1945, kdy francouzské ministerstvo zahraničí informovalo jejich české protějšky, že od bývalého seržanta SS Guntera Achenbacha zjistili informace o ukrytých nacistických dokumentů někde blízko u Prahy. Tím místem byla rokle Dušno u vesnice Štěchovice, kdy bývala pobočka koncentračního tábora Flossenbürg.

Češi však s tím nic neudělali, navzdory snahám francouzského vojenského atašé. Francouzi po několika měsících předali informace Američanům. Ti se rozhodli dokumenty získat. Operace „Skryté dokumenty“ (Hidden Documents) byla spuštěna.

Americké komandu o 13 mužích se s Achenbachem po ubytování v hotelu prestižním pražském hotelu Alcron vydalo 11. února do rokle Dušno. Achenbach našel ukrytou štolu, kde byly ukryté dokumenty. Komando pod vedením kapitána Stephena Richardse, specialisty na výbušniny, se zbavilo celkově 32 nástražných min.

Československé úřady o jejich činnosti věděly, nic s tím však nedělaly. Až 13. února, z neznámých důvodů, se odhodlali k akci. Zatímco větší část Američanů už odjela i s nákladem do Německa, tři Američané oslavovali úspěšnou akci v hotelu Alcron. Byli zatčeni a předvedeni před Generální štáb Československé armády.

Případ vzbudil velkou pozornost médií, a to i těch amerických. Československo akci amerických vojáků vnímalo jako hrubé porušení jeho suverenity a krádež důležitého státního majetku. Americký velvyslanec se musel osobně omluvit prezidentovi Edwardu Benešovi. Americká vláda uvedla, že akce se udála bez jejího souhlasu a že dokumenty musí být vráceny. V březnu se vrátily do Prahy.

Celá událost byla hrozivou PR katastrofou pro USA, upozorňuje Igor Lukeš, profesor historie na Boston Univerzity. Komunisté se okamžitě chopili příležitosti a vykreslili celou událost jako doklad věrolomnosti Spojených států.

A obsah tajných dokumentů, kvůli kterým celá tato diplomatická rozmíška vznikla? Ke zklamání Američanů neobsahovaly žádné šokující informace či užitečné návrhy zbraní. Byl to jen osobní a administrativní archív Karla Hermanna Franka, státního ministra pro protektorát. Mnohem důležitější byl pro Československo, protože obsahoval státní dokumenty, inventury českých cenností či seznamy českých kolaborantů a vůdců špionáže. Informace získané z dokumentů byly použity k odsouzení Franka k smrti.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chřipka, HIV nebo spalničky. Lékaři spočítali šanci na nákazu při kontaktu…

18.02.2019 15:19 Moderní lékařství se snaží co nejvíce zaměřit na léčbu chorob, které ohrožují lidské zdraví nebo…

Co se stalo s angličtinou vévodkyně Meghan? Lingvistka si všimla zajímavé…

18.02.2019 07:28 Podle některých jazykovědců si Meghan Markleová od svatby s princem Harrym osvojuje britský přízvuk…

Kam s vypraným prádlem? Hlavně ho nevěšte na sušák, varují odborníci

17.02.2019 22:06 Aktualizováno Když je venku teplo a slunečno, na téměř každém balkoně či zahradě můžeme vidět hromady vypraného…

Utajený pohřeb Freddieho Mercuryho: Kde leží jeho ostatky se nikdy nikdo…

17.02.2019 19:42 Zpěvák kapely Queen patří mezi nejlepší světové umělce v historii a i po desítkách let od jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama