Masakr na svatého Valentýna. Před 90 lety vstoupil Al Capone do dějin

Masakr na Den svatého Valentýna. Tak se nazývá dodnes nejděsivější akce, za kterou stál mafiánský boss Al Capone. Do historie vstoupila nejen svou promyšleností, ale i nezměrnou brutalitou.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Al Capone
doporučujeme

Píše se 14. únor roku 1929. Blíží se poledne a v garážích v Chicagu má dojít k předání zásilky pašovaného alkoholu. Na místě čekají muži mafiánského bosse Bugse Morana. Do garáží přijíždí ve smluvenou dobu auto, nejedná se však o dodávku s alkoholem, ale o policisty.

Z vozu vystupují dva strážci zákona a tři civilisté. Moranovi muži nekladli žádný odpor, policistů odevzdali zbraně a poté se otočili hlavou ke zdi, jak je strážníci vyzvali. Pak se garážemi rozezní štěkot samopalů a šest lidí, kteří čekali na dodávku alkoholu, padá mrtvých k zemi. Do těla se jim zarylo 150 nábojů, které vypálili falešní policisté, Al Caponeho muži.

Valentýnský masakr se odehrál na pozadí prohibice, která byla ve Spojených státech zavedena v roce 1920. Ta měla za cíl potlačit alkoholismus a zvýšit produktivitu práce, podpořila ale nárůst kriminality ve městě a pašeráci si díky ní namastili kapsy.

Pouhých několik měsíců před prohibicí se do Chicaga přestěhoval Alphonse Gabriel Capone přezdívaný Al Capone nebo Scarface. Měl za sebouněkolik kriminálních přečinů a dvě vraždy, v mafiánském žebříčku ale stoupal pomalu.

Po příjezdu do Chicaga začal pracovat pro v organizaci, kterou vedl Jim Colosimo, první mafiánský boss, který sjednotil zločince pod jednu rozvětvenou skupinu. Ta čítala 800 lidí a postupně narůstala.

Po moci ale zatoužil Colosimův synovec Giovanni Torrio, a proto ho s pomocí Al Caponeho zabil. Torrio se následně ujal vedení organizace a stal se bossem. Capone se stal jeho pravou rukou a vedl obchod s alkoholem a prostituci v Chicagu.

Ne všichni zločinci se ale nechali zlákat do členství v organizaci a někteří založili vlastní klany. Jedním z nich byl i mafiánský boss Hymie Weiss, který v polovině 20. let provedl neúspěšný atentát na Torria. Ten jej přežil, rozhodl se ale z vedení organizace odejít a svým nástupnickým bossem zvolil Caponeho.

Ten si velmi rychle získal pověst chladnokrevného a brutálního vraha. Uměl bojovat pěstmi, nožem a velmi dobře střílel. Mezi lidmi se těšil pověsti úspěšného obchodníka a stal se nesmírně populárním, především proto, že uměl sehnat nedostupný alkohol.

Striktně se vyhýbal obchodu s drogami, i přesto měl ale mnoho nepřátel. Pokusy o atentáty však nebyly příliš úspěšné, Weiss ani jeho nástupce 
George Bugs Morano nedokázali mafiánského bosse zabít. A Al Caponemu došla trpělivost.

11. října 1926 se Weiss vracel s několika společníky od soudu. Když vystoupili z auta, z oken dvou nedalekých bytů a poblíž stojícího auta se rozezněla palba. Weiss schytal deset ran a v nemocnici zemřel.

Dalším na seznamu byl jeho nástupce, Bugs Morano. K jeho smrti mělo dojít 14. února 1929. Al Capone kvůli alibi odletěl na Floridu a operaci řídil Jack McGurn. Caponeho muži zosnovali falešnou nabídku na prodej kvalitní whiskey a k předání zásilky mělo dojít v 10:30 v jedné z chicagských garáží. 

Morano ale na místě nebyl. Měl zpoždění a když viděl, že na místo míří policejní auto, schoval se. To mu zachránilo život. Po chvíli se garážemi rozezněla střelba a všichni jeho muži padli k zemi mrtví. Následně z garáže vyšli dva policisté a před nimi tři civilisté s rukama nad hlavou.

Kolemjdoucí a obyvatelé přilehlých domů měli za to, že muže policie po přestřelce zatkla. Když na místo později přijela skutečná policie, jeden z postřelených mužů žil. Neprozradil však, co se stalo. Ctil zákon omerty a do poslední chvíle tvrdil, že nikdo nestřílel. 

Al Capone i  Jack McGurn měli dobré alibi, Bugs Moran je ale přesto veřejně obvinil z valentýnského masakru. Tím však porušil zákon omerty a okamžitě přišel o veškerou vážnost a úctu. Masakr na Den svatého Valentýna tak ukončil válku mezi oběma gangy a Moran se odstěhoval do Ohia, kde se věnoval krádežím. 25. února 1957 zemřel ve vězení na rakovinu plic. Al Caponeho přesto přežil, přesně o 10 let a jeden měsíc.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tenorista Plácido Domingo zrušil vystoupení v Madridu, obvinění z…

27.02.2020 14:53 Španělský operní pěvec Plácido Domingo, který čelí obviněním ze sexuálního obtěžování, dnes zrušil…

Burunďanka, která rodila při vstupním testu, dostala práci

27.02.2020 11:03 Devětadvacetiletá Burunďanka Emilienne Manigirubuntuová začala vyučovat obchod a ekonomiku na…

V britském parlamentu objeveny tajné dveře, vedou k historickým pokladům

27.02.2020 08:35 Tajná dvířka vedoucí do průchodu používaného mimo jiné při korunovacích v 17. století v sobě…

Znečištěné prostředí přispívá ke ztrátě vlasů, prokázala studie. Jak se…

27.02.2020 07:25 Poprvé bylo vědecky prokázáno, že znečištěné ovzduší má vliv na vlasovou pokožkou, píše italský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama