Nejhledanější poklad světa může být kdekoliv. Nikdo neví, jak vypadá

Kalich, ze kterého pil Ježíš Kristus při poslední večeři, a ve kterém byla zachycena jeho krev po ukřižování, je předmětem velkého počtu legend. Celá staletí ho hledali různí dobrodruzi, kouzelná nádoba později zlákala i Nacisty. Nejčastěji je však legenda o svatém grálu spojena s rytíři kulatého stolu krále Artuše a Templářským řádem.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Svatý grál je jeden z nejzáhadnějších předmětů historie
doporučujeme

Svatý grál, relikvie, ze které údajně pil Ježíš Kristus při své poslední večeři, posloužila Josefu z Arimatie, který po Ježíšově ukřižování zachytil do nádoby jeho krev. Následně se Josef s Máří Magdalenou měl vydat do tehdejší Francie, kde měl být grál ochraňován rytířským řádem Templářů.

Jelikož je dodnes nepřeberné množství možných výkladů, co je ve skutečnosti svatým grálem, můžeme se setkat i s verzí, která říká, že svatý grál je metafora pro Máří Magdalénu – kalich by měl značit symbol ženství – ženské lůno. Grál mohl být i metaforou pro hlavu Jana Křtitele.

Samotné slovo grál je odvozeno ze staré francouzštiny, která ho převzala z řeckého crater – „misky“. Existují i teorie o složenině ze spojení Sanguis Regalis, tedy „krev královská“. Grál, mísa či pohár, měl dokonce sloužit jakožto univerzální lék, jakýsi elixír mládí a života. Za svatý grál bylo v historii považováno několik relikvií. Jednou z nich byl kalich ze Svaté země – mělo jít o stříbrný kalich v bazilice v Golgotě, dle některých teorií však nebyl ze stříbra, nýbrž z pouhého dřeva.

Dle jiného výkladu šlo o pohár z italského Janova, má jít o honosný pohár vykládaný smaragdovými kameny, který později Napoleon převezl do Paříže, následně při navrácení do Janova byl pohár vážně poškozen. Třetím místem, kde bychom v dějinách našli svatý grál, je Konstantinopol. Odtamtud byl však při čtvrté křižácké výpravě uloupen a od doby Francouzské revoluce nebyl spatřen. Za svatý grál byl považován i achátový pohár uložený ve španělské Valencii.

Velmi starý výklad legendy o svatém grálu je spojován s Anglií. Josef z Arimatie ho měl dopravit do Glastonbury, kde vznikla první křesťanská obec na britských ostrovech. Kalich se měl později dostat na Kulatý stůl samotného krále Artuše. Artuš byl navíc dle pravidla královské krve potomkem Marie Magdalény (rodová linie šla přes jeho babičku a matku, ale i přes jeho otce). Spojitost mezi grálem a králem Artušem lze vyvodit také na základě staré welšské básně z 6. století. Ta praví o výpravě Artuše a jeho mužů za magickou nádobou, kterou střeží devět panen.

Možné umístění svatého grálu v současnosti nabízí širokou paletu možností. Kromě již výše zmíněných čtyř lokací, se objevuje možnost ukrytí v skotské Rosslynu, na ostrově Bornholm v Baltském moři, mluví se také o dnešní Etiopii, Kanadě, nebo španělských Pyrenejích. Málokdo ví, že zálusk na nalezení relikvie měl i vůdce nacistického Německa Adolf Hitler. Jeho spolupracovníka Heinricha Himmlera zaujala kniha Otto Rahna o svatém grálu a následně vyslal jednotky SS, které měly pohár nalézt v oblasti jižní Francie. Mise byla neúspěšná, hledalo se dokonce i na Islandu a v Itálii.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Karel Gott drsně sestřelil ty, kteří bojovali proti režimu nebo před ním…

15.07.2019 15:41 Zpěvák Karel Gott, který v neděli oslavil 80. narozeniny, nechápe emigranty, kteří utekli za…

Skotačení v památníku holokaustu? Zpěvačka Pink hájí fotku svých dětí

15.07.2019 13:32 Americká zpěvačka Pink na instagramu zveřejnila fotografii obou svých dětí skotačících v labyrintu…

Češi se zaprodávají velkým korporacím? Ani netuší, co o jejich soukromí…

15.07.2019 12:54 Skrze věrnostní karty a mobilní aplikace jsou dnes o nás soukromé firmy schopné shromáždit obrovská…

V Londýně tragicky zahynula známá youtuberka, osudnou se jí stala…

14.07.2019 18:11 V Londýně zahynula při nehodě na elektrokoloběžce známá youtuberka a televizní moderátorka Emily…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama