Joshua Slocum. Muž, který obeplul svět a vyoperoval si slepé střevo

Článek k se věnuje muži jménem Joshua Slocum. Byl námořník a vůbec první člověk, který v plachetnici obeplul svět. Během toto cesty si musel sám vyoperovat slepé střevo.

Přidejte svůj názor

Joshua Slocum
doporučujeme

Slyšeli jste někdy o námořníkovi jménem Joshua Slocum? Mnoha lidem jeho jméno nic neříká. Přitom byl kdysi velmi známým mořeplavcem a prvním člověkem, který úplně sám ve své plachetnici obeplul svět. Během této cesty si navíc sám musel vyoperovat slepé střevo.

Joshua Slocum přišel na svět dne 20. února roku 1844 jako páté dítě Johna a Sarah Jane Slocumových. Celkem měl Joshua později deset sourozenců. Jeho dědeček byl správcem majáku, a tak ho už o dětství začalo přitahovat moře. Dobrodružný život na moři ho lákal více, než život v přeplněném domě s přísným otcem. Když ve čtrnácti letech Joshua utekl z domova, své útočiště našel právě v kajutě lodi. Tehdy se však brzy domů vrátil. O dva roky později však již z domova odešel navždy, když nastoupil jako námořník na obchodní loď plující do Dublinu. A od té doby byl na moři prakticky neustále.

Před Vánoci roku 1870 poznal v Sydney Virginii Albertinu Walkerovou. Tu si později, posledního lednového dne roku 1871, vzal za manželku. Virginie trávila se svým mužem mnoho času na moři. Všechny jejich děti (kterých bylo za třináct let celkem sedm) přišly na svět během námořních cest – buď se narodily přímo na lodi, nebo v nějakém přístavu. Virginie v roce 1884 vážně onemocněla a ještě téhož roku zemřela na palubě lodi Aquidneck v přístavu Buenos Aires. O malé děti se začala tehdy starat námořníkova sestra. O dva roky později se Joshua ve věku dvaačtyřiceti let znovu oženil – vzal si čtyřiadvacetiletou Henriettu Elliott.

Do dějin vstoupil Joshua Slocum zejména tím, že úplně sám obeplul celý svět. Toto jeho dobrodružství začalo v červenci roku 1895 v přístavu Yarmouth v Novém Skotsku. Joshua Slocum byl jediným členem posádky plachetnice nazvané Spray. Svou cestu popsal Slocum roku 1899 v knize, kterou nazval Sailing Alone Around the World (tedy Sám na lodi kolem světa). Námořník se plavil po moři tři roky a dva měsíce. V díle se mimo jiné můžeme dočíst o střetu s piráty u břehů Afriky a Jižní Ameriky, kdy se jim Slocum ubránil díky hřebíkům umístěným na palubě lodi. Dále je zde zmínka třeba o návštěvě prezidenta Jihoafrické republiky, který Slocuma nepřijal zrovna vlídně. Domníval se totiž stále, že Země není kulatá, a proto ji námořník nemůže obeplout.

Během plavby kolem světa si Joshua Slocum také sám dokázal vyoperovat slepé střevo! O tomto zákroku sám napsal: „Bolesti v pravé straně podbřišku stoupají ode dne ke dni. Nakonec se rozhoduji použít k odstranění zaníceného slepého střeva dezinfekci a skalpel. Pokud bych tak neučinil, plavba kolem světa by zcela určitě nebyla uskutečněna.“

V listopadu roku 1909, tedy ve věku pětašedesáti let, se Slocum opět vydal na moře. Z této plavby se už nikdy nevrátil, beze stopy zmizel v oblasti bermudského trojúhelníku. Nikdy nebyla nalezena loď nebo námořníkovo tělo. V červenci roku 1910 jeho manželka oficiálně tisku oznámila svou obavu, že se její muž ztratil na moři. Až roku 1924 byl Joshua Slocum prohlášen za mrtvého. Kuriozitou je fakt, že muž, který sám obeplul celý svět, neuměl plavat.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Karel Gott drsně sestřelil ty, kteří bojovali proti režimu nebo před ním…

15.07.2019 15:41 Zpěvák Karel Gott, který v neděli oslavil 80. narozeniny, nechápe emigranty, kteří utekli za…

Skotačení v památníku holokaustu? Zpěvačka Pink hájí fotku svých dětí

15.07.2019 13:32 Americká zpěvačka Pink na instagramu zveřejnila fotografii obou svých dětí skotačících v labyrintu…

Češi se zaprodávají velkým korporacím? Ani netuší, co o jejich soukromí…

15.07.2019 12:54 Skrze věrnostní karty a mobilní aplikace jsou dnes o nás soukromé firmy schopné shromáždit obrovská…

V Londýně tragicky zahynula známá youtuberka, osudnou se jí stala…

14.07.2019 18:11 V Londýně zahynula při nehodě na elektrokoloběžce známá youtuberka a televizní moderátorka Emily…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama