Měli jste chřipku? Vypráním prádla můžete nákazu rozšířit

Českou republiku naplno zasáhla chřipková epidemie, která si už vyžádala několik desítek obětí. Podle aktuálních údajů lékaři hlásí asi stovky akutních infekcí dýchacích cest na 100.000 obyvatel. Pokud bacil řádí i u vás doma, máme pár tipů, jak zajistit, že se nenakazíte.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

domácnosti
doporučujeme

Když nemocný člověk kašle, kýchá nebo jen mluví, chřipka se šíří - a kapénky mohou zasáhnout lidi až na 6 metrů. Chřipkové bakterie se také šíří prostřednictvím doteku povrchu, který na sobě má chřipkové viry. Experti proto doporučují, aby se nemocná osoba zdržovala jen v jedné místnosti a koupelně, protože to omezí počet místností, které bude třeba dezinfikovat. Nemocný by se navíc neměl stýkat se zbytkem rodiny.

Vzhledem k tomu, že virus chřipky může žít na tvrdých površích přežít po dobu 24 hodin, je dobré dezinfikovat povrchy, kterých se nemocný člověk dotkl. Zvláštní pozornost by měla být věnována ložnici a koupelně nemocné osoby. Nejlepší je použít antibakteriální čistič na všechna hlavní místa, jako jsou desky stolu, dálkové ovladače, klávesnice, klíče, dřezy, vypínače světel, rukojeti kohoutku, toaletní prkýnko i splachovač. A samozřejmě i vanu nebo sprchu.

„Otřete povrch dezinfekcí tak, aby byl viditelně mokrý po dobu čtyř minut a nechte vše uschnout,“ radí experti, Dávejte pozor, abyste neúmyslně nerozšířili bakterie. Po vyčištění podlah v kontaminované místnosti a na záchodě je nutné vydezinfikovat i mop. Hadr, který používáte na odstranění bakterií neutírejte nic jiného v domě a rovnou jej hoďte do pračky.

Nemocný by měl používat jednorázové kelímky na vodu. Zdravý by nikdy by neměl používat stejný ručník nebo osušku jako nemocný. Šíření bakterií zabrání například používání papírových ručníků místo těch látkových. Zubní kartáček nemocného by měl být úplně oddělený od kartáčků ostatních rodinných příslušníků.

Tyto typy je dobré využívat i při pravidelném úklidu, ne jen ve chvíli, kdy je někdo nemocný. Umístěte odpadní koš do blízkosti nemocného. Dejte do něj plastový sáček, abyste minimalizovali kontakt s bakteriemi. Vyprazdňujte ho alespoň jednou denně a vždy vyměňujte i sáčky.

Čas od času se koš na odpadky ušpiní - zvláště pokud nemocný člověk zvrací. Chcete-li jej dezinfikovat, dobře ho opláchněte, nechte dvě minuty dezinfikovat, poté opláchněte teplou vodou a vysušte na vzduchu.

Prach může být nadměrně dráždivý, když je někdo nemocný, takže je dobré ho častěji vytírat a vysávat podlahu. Vhodný je i čerstvý vzduch – větrat v ložnici by se mělo každý den. Nemusíte nechávat okna otevřená celý den, stačí jen tak dlouho, aby byl vzduch v místnosti zase svěží.

Kapesníky, ručníky, ložní prádlo a oděvy - a také oděv pečovatele - jsou plné zárodků, takže je nedávejte k běžnému špinavému oblečení, když ho nesete na vyprání To by totiž mohlo rozšířit bakterie i na vás. A po naplnění pračky si umyjte ruce. Vyperte prádlo bělidlem - běžné bělidlo pro bílé a bezbarvé bělidlo pro barvy. Po vyprání povlečení, oděvů a ručníků nemocného člena rodiny vyčistěte pračku. Vlhké prostředí v pračce je hnízdiště pro bakterie. Pusťte naprázdno cyklus s horkou vodou a přidejte bělidlo do dávkovače a poté spusťte další cyklus, abyste se ujistili, že bělidlo úplně zmizí.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peklo kvůli Karlu Gottovi: Jaromír Jágr poslal fanouška do p*dele

25.06.2019 11:45 Legendární hokejista Jaromír Jágr měl o víkendu na sociální síti pro jubilanta Karla Gotta jen…

Vědci vyšli s pravdou ven. Prozradili trik, jak poznat nevěru u partnera

24.06.2019 22:06 Aktualizováno Většina lidí je téměř bytostně přesvědčena o tom, že jejich partner by jim nikdy nebyl nevěrný.…

Kam se poděli šmejdi? Psycholožka pro EZ vysvětlila podvodné praktiky

24.06.2019 10:59 ROZHOVOR - Psycholožka Romana Mazalová z Univerzity Palackého v Olomouci se zabývá psychologií…

Seriál Černobyl si realitu přibarvil, skutečnost byla úplně jiná, říká…

23.06.2019 22:11 Aktualizováno Seriál Černobyl se stal naprostou senzací a vyvolal nebývale velký zájem o katastrofu ukrajinské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama