Ibalgin mění složení. Nově už nebude pro každého

Ibalgin je jedním z nejužívanějších léků v Česku, jen málokdo si umí představit, že by růžová tabletka v domácí lékárničce chyběla. Už brzy ale nebude moci tento přípravek využívat každý, jako tomu bylo dosud.

Ibalgin, lék proti bolestem
doporučujeme

Obecně platí, že mírné akutní bolesti, jako jsou bolesti zad, kloubů, hlavy, či menstruační a další, si většinou Češi léčí sami . Často se uchylují k volně prodejným analgetikům. Nejčastěji užívanými léky proti bolesti jsou ty, které obsahují účinnou látku ibuprofen – to je případ i Ibalginu.

Ten v lékárnách najdeme třeba ve formě gelu, ale i klasických tabletek. A právě ty se teď změní. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informoval, že dojde ke změně složení potahových tablet Ibalgin 200 i Ibalgin 400.

Nově bude lék obsahovat monohydrát laktosy. Neměli by jej tedy už užívat ti, kteří trpí alergií na laktózu. „Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, úplným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy by neměli tyto přípravky užívat,“ varuje SÚKL.

„Pacienti s velmi nízkou aktivitou laktázy z důvodu chronických gastrointestinálních onemocnění a děti se závažnou alergií na bílkoviny kravského mléka (které pomocná látka laktóza může ve stopovém množství obsahovat) by tyto přípravky měli používat s opatrností,“ dodává ústav.

img-responsive

Ibalgin, lék proti bolestem | foto: INCORP images

Na složený by si Češi měli dávat pozor už teď. Na trhu v České republice by se totiž měly přípravky se změněným složením objevit už od 21. 2. 2019.

Složení Ibalginu 600, který je v Česku k dostání pouze na lékařský předpis, zůstává stejné jako dřív.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mor se vracel ve vlnách a nevybíral si. Zabíjel i mezi umělci a učenci

21.02.2021 19:39 Aktualizováno Mor zasáhl Evropu v několika vlnách a vyžádal si miliony obětí. Tato zákeřná choroba předčasně…

Pouštění žilou. Nebezpečná, ale častá lékařská praktika minulosti

20.02.2021 16:50 Mezi velmi časté lékařské praktiky patřilo v minulosti pouštění žilou. To mělo pacienty zbavit …

Zámek Hluboš – zapomenuté sídlo prezidenta Tomáše G. Masaryka

20.02.2021 12:10 Skutečnost, že českoslovenští a následně čeští prezidenti používali k rezidenčním účelům i jiné…

Britská vévodkyně Meghan je podruhé těhotná

14.02.2021 21:33 Britský princ Harry a jeho manželka vévodkyně Meghan čekají druhého potomka. Novinu podle deníku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama