Pražský Hrad nebyl jediný. Hradů měla metropole mnohem víc

Praha – hlavní město České republiky a pomyslná kolébka české státnosti je pevně spjatá s Pražským hradem. Vedle něho patří do povědomí širší veřejnosti též Vyšehrad. Ovšem hradů bychom zde našli mnohem více. Označení „Praha stověžatá“ již patří mezi klišé, ale do jisté míry by se Praha dala označit také jako město hradů. Kolik jich zde kdysi stálo?

Praha, ilustrační foto

Středověká Praha jako město hradů? Do určité míry ano. Pokud se vezme město Praha v rámci městských hradeb, respektive tehdy pražská města jako bylo Staré Město, Nové Město, Malá Strana atd., existovalo zde ve středověku hned deset hradů.

Mezi ty největší a neznámější patří Pražský hrad. Ten svou rozlohou patří také k největším hradům světa, byť svým charakterem zůstává na pomezí hradiště a hradu. Je to dáno jeho složitým vývojem, který trval více jak 1000 let. Někdy během 9. století zde vzniká raně středověké hradiště, které se v rukou Přemyslovců stává nejprve centrem středočeského přemyslovského knížectví, ale postupem času celého českého knížectví a následně království.

Druhý nejznámější hrad představuje Vyšehrad. Původně se též jednalo o raně středověké hradiště, bájné sídlo kněžny Libuše, která odsud věštila zářivou budoucnost velkého města pražského. Jedná se ale skutečně pouze o pověst, jelikož Vyšehrad je výrazně mladší než osídlení pražského hradu a podhradí. Vzniká až později během 10. století. Jeho rozvoj je spojen především s pražskou kapitulou, ale ve druhé polovině 11. století se též jednalo o sídlo prvního českého krále Vratislava II.

Vedle této dvojce velkých hradů měl pan král na území tehdejší středověké Prahy postupně další tři. Malý hrádek stával v dnešní Stromovce. Jednalo se lovecký hrádek vystavěný v rámci oblíbené lovecké obory, o níž jsou první zmínky již ze 13. století z doby vlády Přemysla Otakara II. Ve 14. a 15. století sloužila k panským kratochvílím a postupně docházelo k její kultivaci coby dvorské obory i s prvními stavbami. Hrádek zde vznikl nejpozději na počátku 14. století, ale na konci 15. století za Vladislava Jagellonského byl výrazně přestavěn. Dneska je známý jako Místodržitelský letohrádek, jehož podobu značně ovlivnila romantická pseudogotická úprava v 19. století.

Další královský hrad zvaný jako Hrádek na Zderaze, stával na již neexistující Břežské skále nedaleko dnešního Jiráskova mostu. Původně zde bývala malá vesnice, kterou ale ve 14. století pohltilo Nové Město. Samotný hrad byl postaven Václavem IV. okolo roku 1380 jako jeho novoměstské sídlo. Poprvé zde měl pobývat roku 1399. Hrádek byl za husitských válek velmi poškozen. Později byl využíván církevními institucemi a pustl, až zcela zanikl.

Významný hrad Králův dvůr, stával v místech dnešního Obecního domu. Jednalo se též o dílo krále Václava IV. který nechal hrad vystavět během 70. let 14. století a již v následujícím desetiletí zde často pobýval. Po husitské revoluci se hrad stal hlavním sídlem českých králů, jelikož Pražský hrad byl ve špatném stavu. Právě odsud se vládlo až do roku 1484, kdy se král Vladislav Jagellonský přestěhoval zpět na Pražský hrad. Králův dvůr bohužel zcela zanikl. V roce 1902 byl při pražské asanaci zcela zbořen a nahradil ho již zmiňovaný Obecné dům.  

Vedle královských hradů zde měl své sídlo i biskup. Jeho hrad zvaný Biskupský dvůr stával na Malé Straně, nedaleko od dnešního Karlova mostu. V tehdejších dobách zde stával ještě jeho předchůdce tzv. Juditin most. Hrad vystavěný ještě v románském stylu nejspíše ve 2. polovině 12. století je poprvé zmiňován v roce 1249. K jeho výstavbě došlo při snaze biskupa vymanit se z královské moci, tedy opustit prostor Pražského hradu. Hrad byl vážně poškozen v roce 1420 při bitvě o Malou Stranu, kdy byl vypálen a pobořen. Již nikdy nebyl obnoven.

Vedle těchto hradů zde byly ještě čtyři komandy rytířských řádů. Jeden z těchto hradů stával v místech dnešního obchodního domu Kotva. Při jeho výstavbě však došlo k jeho kompletnímu zániku.

Pokud bychom brali dnešní rozsah města Prahy, našli bychom zde mnoho dalších hradů, například Kunratický hrad, jenž byl opět dílem krále Václava IV. na začátku 15. století. Dále hrad v Kolodějích, hrad Děvín či záhadný Kuglvajt.

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Rusko zintenzivnilo ofenzivu u Doněcku, Donbas prý…

20.05.2022 12:10 Ruské invazní jednotky zesílily ofenzivu a útočné operace v doněckém směru, aby zlepšily svou…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

85. den války: Ukrajina měla útočit na ruské městečko, Rusko nasadilo…

19.05.2022 22:22 Při dnešním útoku ukrajinských sil na ruské městečko v Kurské oblasti nedaleko rusko-ukrajinských…

Typické ukrajinské pokrmy dobře známe i v Česku

15.05.2022 09:30 Ukrajinská gastronomie je typická používáním běžně dostupných surovin domácí produkce i starých…

Ukrajinci si také vyprávějí pohádky. Známe jejich příběhy i u nás?

01.05.2022 09:30 Každá země má své pohádky a Ukrajina není výjimkou. Některé ukrajinské národní pohádky se nápadně…

Vědci se chystají vysílat nový vzkaz pro mimozemské civilizace

23.04.2022 07:21 Mezinárodní tým vědců sestavil nový vzkaz, který by se měl vysílat do nejvzdálenějších koutů naší…

Ukrajinské Velikonoce. Jak se liší od těch našich?

18.04.2022 09:40 Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, kdy si věřící připomínají zmrtvýchvstání…

Pomlázka, kraslice nebo beránek. Jaký je původ velikonočních symbolů?

17.04.2022 10:30 K velikonočním svátkům bezpochyby patří pomlázka, malovaná vajíčka, sladký beránek nebo mazanec.…

The Guardian: Strašidelná Británie aneb jak se duchové stali národní…

17.04.2022 06:26 Bylo to uprostřed noci v dubnu 2020 a všude byl "naprostý klid", říká Mandy Deanová. Žije sama v…

Před 110 lety se potopil Titanic. K nejznámější námořní tragédii přitom…

15.04.2022 12:00 Od potopení Titanicu uplynulo 110 let. Legendární loď společnosti White Star Line se v noci ze 14.…

Češka Tereza H. zadržená s drogami v Pákistánu se může vrátit

12.04.2022 17:15 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Rozmnožování dvou tisíc bolenů v Želivce právě vrcholí. Rybám nesvědčí…

12.04.2022 11:09 Takzvané špičkování, kdy se mění průtok v řekách kvůli provozu vodních elektráren nebo pořádání…

Související:

Právě se děje

reklama