Potlačil kýchnutí a skončil v nemocnici. Co se děje s tělem, když tomu zabráníme?

Čtyřiatřicetiletý muž z britského Leicesteru navštívil pohotovost kvůli problémům s polykáním. Jak se ukázalo, jeho trápení bylo oprávněné, roztrhl si totiž hrdlo, když zadržoval kýchání. Podle lékařů se ale něco takového může stát každému.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Muž, který navštívil pohotovost, trpěl na problémy s polykáním a mluvením. Bolelo ho v krku a měl jej oteklý. Podle zprávy BMJ Case Reports pacient uvedl, že problémy začaly poté, co potlačil kýchnutí.

Při kýchání si totiž ucpal si nos i ústa a snažil se hlasitý zvuk skrýt. Rentgen ale ukázal, že tělo si našlo jinou cestu a doslova mu udělalo díru do hrudi a krku. Vyšetření CT pak ukázalo, že tlak z kýchnutí roztrhl měkké tkáně.

Podle lékařů nejde o ojedinělý případ a hrozí každému, kdo se bude okoušet kýchnutí potlačit. Když totiž kýchneme, vzduch cestuje z našeho těla ven rychlostí zhruba 240 km/h. Pokud se ale pokusíme takový tlak zadržet, úplně se to nepovede. Podle lékaře Anthonyho Aymata z londýnské univerzitní nemocnice Lewisham se totiž vzduch může usadit kdekoli v těle.

Smyslem kýchání je dostat něco z našeho těla, například virus nebo bakterie. Pokud jej zadržíme, bakterie mohou skončit někde jinde v těle, dodal doktor Zi Yang Jiang z texaské univerzitní nemocnice.

Příběh pacienta naštěstí dobře dopadl. Lékaři mu podávali stravu nosní trubičkou, aby se jeho hrdlo mohlo zahojit, a vyléčil se. Domů ale odcházel s doporučením, ale kýchání v budoucnu nezadržoval. Podle lékařů je totiž nejzdravější právě velmi hlasité kýchání.

Loading...
Témata: Lidé | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ani miliony dolarů nestačily. Vévodkyně Meghan je pořád nespokojená,…

17.06.2019 13:42 Britská královská rodina utratila miliony dolarů za opravu venkovského sídla Frogmore Cottage, do…

Je to blbost, okomentoval seriál Černobyl pamětník ze Slovenska

16.06.2019 23:14 Aktualizováno Seriál Černobyl se stal nejlépe hodnoceným fanoušky na filmové databází IMDB. Kromě řady ocenění a…

McConaughey nebo Culkin? Kariéru předpoví algoritmus

16.06.2019 14:50 Vrchol kariéry Macaulaye Culkina přišel brzy, Jane Lynchová se dostala na výsluní před padesátkou a…

Otoč se dopředu! Harry musel poučovat Meghan

16.06.2019 10:25 Zahraniční média si opět začala všímat Meghan Markle, manželky prince Harryho. Během slavnostní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama