Jak porazit Turky? Osmané vymysleli způsob, který vstoupil do dějin

Válečná historie není jen plná násilí a krveprolití. Někteří stratégové si vzali na pomoc i poněkud nezvyklé taktiky. Jednou z nich jsou například drogy, které dokázaly zvrátit průběh bitvy.

Přidejte svůj názor

I. světová válka

Incident se odehrál v listopadu roku 1917. Britové byli uprostřed konfliktu s Osmanskou říší, která napadla v průběhu I. světové války některé jejich kolonie.

Turci byli zahnáni do města Sheria a byli připraveni ho tvrdě bránit. Člen britské rozvědky Richar Meinertzhagen se rozhodl vyřešit situaci vskutku šalamounsky.

Na obklíčené Osmany z ničeho nic začaly pršet propagační letáčky a cigarety. Nikdo už asi nezjistí, co se Turkům tehdy honilo hlavou - každopádně nikdo z nich nepojal žádné podezření a armáda začala spokojeně pokuřovat.

Cigarety ale byly plné opia. A když pak druhý den Britové Sheriu napadli, setkali se jen s velmi malým odporem. Mnozí obránci se nedokázali ani postavit na nohy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Drsňačka" Michaela Jílková? Hrála v řadě známých seriálů, ale možná jste…

18.03.2019 18:15 Aktualizováno Michaelu Jílkovou si všichni pamatují jako nemilosrdnou kotelnici, která se pravidelně vrhá mezi…

Pravda o princezně Dianě. Vyšla najevo 22 let po její smrti

18.03.2019 17:23 Aktualizováno 31. srpna 1997 se odehrála jedna z největších tragédií v dějinách britské královské rodiny. Při…

Polibek smrti? Teenager umřel kvůli cucfleku, rodina je v šoku

18.03.2019 11:12 Přirovnání k polibku smrti v české politice není vůbec mimo realitu. Polibek zabíjel v Mexico City,…

Amazon šíří bludy o očkování nebo léčbě autismu. Firemní politice to…

17.03.2019 20:45 Po Facebooku a dalších sociálních sítích se terčem kritiky kvůli šíření dezinformací, které se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama