Sundejte občas sluchátka. Hudba nám neprospívá, zjistili vědci

Hudbu posloucháme často – v autě, při vaření, při cestě do školy či práce ve sluchátkách, i při práci. Vědci ale nově radí, abychom poslech hudby raději omezili – alespoň v některých případech.

Přidejte svůj názor

Pouštíte si k práci hudbu?
doporučujeme

Bez hudby si umí představit život jen málokdo. Vědci ale nyní radí, abychom při některých činnostech dali přednost raději tichu. Nový výzkum totiž ukázal, že hudba – na rozdíl od ticha – neprospívá naší kreativitě. Vědci se prozatím zaměřili pouze na jednu formu tvořivosti a tak zatím nelze dělat větší závěry, průběžné výsledky zatím ale hovoří jasně.

Lidé často tvrdí, že jim hudba pomáhá při soustředění, není proto neobvyklé přistihnout se sluchátky pracovníky v kancelářích nebo studenty v knihovnách. Doktor Neil McLatchie z Lancaster University se proto rozhodl ověřit, zda je hudba skutečně prospěšná pro tvůrčí stránku úkolů.

Účastníkům studie vědci předložili tři nesouvisející slova a požádali je, aby našli jedno slovo, které je spojuje. Je to technika, kterou psychologové často používají k testování slovní tvořivosti. V celkem třech experimentech srovnávali vědci reakci lidí, kteří poslouchali hudbu či zvuky a kteří pracovali v tichu.

Vědci zvolili tři různé druhy zvuků – popovou píseň z 80. let s textem přeloženým do španělštiny, populární písně, jejichž slova zná téměř každý, a „knihovní šum“. Podle zprávy zveřejněné v magazínu  Applied Cognitive Psychology McLatchie uvádí, že výsledky jsou jasné – ticho vždy vyhrává. Ze zvuků pak vyhrál knihovní šum, při kterém se lidé dokázali soustředit více než při hudbě. Rozdíly ale jsou v tomto případě prý minimální.

Ukázalo se ale také, že díky hudbě mají lidé lepší náladu než když je ticho. Polovina respondentů dokonce uvedla, že obvykle studuje či pracuje při poslechu hudby. Ta nicméně snižuje schopnost odpovědět na otázky ve srovnání s tichem.

McLatchie uznává, že jeho práce nevysvětluje, proč hudba zasahuje do slovní tvořivosti,. Poukazuje na konkurenční teorie, podle kterých zvuky v pozadí buď snižují celkovou pozornost, nebo že podvědomá pozornost, kterou hudbě věnujeme, snižuje naše soustředění na ten daný úkol. Je prý ale také dost dobře možné, že hudba může být dobrá pro určitý druh kreativity a špatný pro jiný. To nicméně budou muset ukázat ještě další výzkumy. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facka Goebbelsovi, vítězství na dosah. Poslední žena v Hitlerově bunkru…

25.03.2019 10:24 Johanna Rufová je poslední žijící žena, která na vlastní oči viděla pád nacismu. Ve své knize…

Horký čaj a káva mohou podle lékařů způsobit rakovinu

25.03.2019 09:15 Horké nápoje mohou přijít vhod zejména v zimních měsících, někdo si je ale neodpustí celoročně.…

Uchovávání čokolády v lednici je to nejhorší, co vás může napadnout

25.03.2019 08:44 Čokoláda skladovaná v lednici. Někteří lidé to dělají, pokud jste mezi nimi i vy, měli byste…

Letohrádek Hvězda: Jeho stavitel Ferdinand Tyrolský byl rozporuplná…

24.03.2019 20:10 Aktualizováno Letohrádek Hvězda je mnohdy označován za prvotřídní české dílo období renesance. Při pohledu ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama