Nejzáhadnější nemoc historie nutila lidi utancovat se k smrti. Možná za ní mohli Češi

Štrasburk, léto roku rok 1518. U ženy, kterou dobové prameny nazývají Frau Troffea, se objevuje podivná záliba. Žena tančí nepřetržitě 6 dní za sebou v ulicích města a zdá se, že nemůže přestat. Nakonec padá vyčerpaná mrtvá k zemi. Lidé si o ní myslí, že je blázen, do doby, než začnou tančit desítky dalších. V tu chvílích lékařům dojde, že jde o nemoc, s níž se ještě nikdy nikdo nesetkal. A počet tancujících přibývá.

Přidejte svůj názor

Taneční mor na obrázku z roku 1600
doporučujeme

"Jedno ráno se ulice zaplnily lidmi, kteří tančili. Bez únavy několik hodin, dní, pak kolabovali v divokých deliriích. Padali k zemi, vyčerpaní, naříkali, vzdychali, byli smrtelné agonii," popisuje takzvaný taneční mor Benjamin Gordon v knize Středověké a renesanční.

Po měsíci už tancovalo více než 400 osob. Lidé vypadali, jako kdyby byli v nějakém tranzu, mávali rukama, měli halucinace, křičeli a dělali zvířecí zvuky. Když už to organismus nevydržel, tak tanečníci smrti dostávali infarkt nebo mozkovou mrtvici.

Správa města doufala, že lidé se unaví a přestanou, a proto úředníci Štrasburku celou událost podpořili. Zřídili například zvláštní místo pro tančící a pronajali hudebníky. Podle církve byla to kletba sv. Vita, který seslal tuto nemoc na hříšníky, podle lékařů nemoc. Nikdo ale přesně nevěděl, co dělat.

Případ byl dopodrobna probádaný lékaři, kronikáři a kněžími. Štrasburk není jediným místem, kde došlo k takové epidemii tance smrti např. v Cáchách, ve Francii a Nizozemsku došlo ke stejné události - dohromady sedmkrát.

Dnes je tato masová hysterie známá jako „taneční mor” a v samotném Štrasburku pohltila více než 400 lidských životů. Historici ale dodnes netuší, co mohlo způsobit tuto epidemii tance smrti.

První teorií je mouka s paličkovicí. Druhou nějaké tajemné rituály. Třetí přepracovanost, nervy a stres. Mohlo jít o onemocnění způsobené námelem, které se projevuje mimo jiné i halucinacemi. Podle historika michiganské univerzity Johna Wallera byla posedlost tancem masovou psychózou vyvolanou stresem. Teorií je spousta.

A jedna sahá až do Česka. Lékařský historik Robert E. Bartholomew je kapacitou ve svém oboru a zřejmě nejuznávanějším historikem co se nemocí týče na světě. Ten tvrdí, že šlo o taneční rituály praktikované sektami poutníků, s tím, že mnoho skupin tehdy pocházelo z území dnešního Česka.

A právě Češi byli tehdy známí jako lidé popírající morálku, kteří oslavovali prostituci a sex. To, že se během tance lidé vysvlékali a vypadali jako by sváděli okolí, tak do teorie také zapadá. Jestli je ale pravdivá asi už nikdy nikdo nezjistí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Karel Gott drsně sestřelil ty, kteří bojovali proti režimu nebo před ním…

15.07.2019 15:41 Zpěvák Karel Gott, který v neděli oslavil 80. narozeniny, nechápe emigranty, kteří utekli za…

Skotačení v památníku holokaustu? Zpěvačka Pink hájí fotku svých dětí

15.07.2019 13:32 Americká zpěvačka Pink na instagramu zveřejnila fotografii obou svých dětí skotačících v labyrintu…

Češi se zaprodávají velkým korporacím? Ani netuší, co o jejich soukromí…

15.07.2019 12:54 Skrze věrnostní karty a mobilní aplikace jsou dnes o nás soukromé firmy schopné shromáždit obrovská…

V Londýně tragicky zahynula známá youtuberka, osudnou se jí stala…

14.07.2019 18:11 V Londýně zahynula při nehodě na elektrokoloběžce známá youtuberka a televizní moderátorka Emily…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama