Nejzáhadnější nemoc historie nutila lidi utancovat se k smrti. Možná za ní mohli Češi

Štrasburk, léto roku rok 1518. U ženy, kterou dobové prameny nazývají Frau Troffea, se objevuje podivná záliba. Žena tančí nepřetržitě 6 dní za sebou v ulicích města a zdá se, že nemůže přestat. Nakonec padá vyčerpaná mrtvá k zemi. Lidé si o ní myslí, že je blázen, do doby, než začnou tančit desítky dalších. V tu chvílích lékařům dojde, že jde o nemoc, s níž se ještě nikdy nikdo nesetkal. A počet tancujících přibývá.

Přidejte svůj názor

Taneční mor na obrázku z roku 1600
doporučujeme

"Jedno ráno se ulice zaplnily lidmi, kteří tančili. Bez únavy několik hodin, dní, pak kolabovali v divokých deliriích. Padali k zemi, vyčerpaní, naříkali, vzdychali, byli smrtelné agonii," popisuje takzvaný taneční mor Benjamin Gordon v knize Středověké a renesanční.

Po měsíci už tancovalo více než 400 osob. Lidé vypadali, jako kdyby byli v nějakém tranzu, mávali rukama, měli halucinace, křičeli a dělali zvířecí zvuky. Když už to organismus nevydržel, tak tanečníci smrti dostávali infarkt nebo mozkovou mrtvici.

Správa města doufala, že lidé se unaví a přestanou, a proto úředníci Štrasburku celou událost podpořili. Zřídili například zvláštní místo pro tančící a pronajali hudebníky. Podle církve byla to kletba sv. Vita, který seslal tuto nemoc na hříšníky, podle lékařů nemoc. Nikdo ale přesně nevěděl, co dělat.

Případ byl dopodrobna probádaný lékaři, kronikáři a kněžími. Štrasburk není jediným místem, kde došlo k takové epidemii tance smrti např. v Cáchách, ve Francii a Nizozemsku došlo ke stejné události - dohromady sedmkrát.

Dnes je tato masová hysterie známá jako „taneční mor” a v samotném Štrasburku pohltila více než 400 lidských životů. Historici ale dodnes netuší, co mohlo způsobit tuto epidemii tance smrti.

První teorií je mouka s paličkovicí. Druhou nějaké tajemné rituály. Třetí přepracovanost, nervy a stres. Mohlo jít o onemocnění způsobené námelem, které se projevuje mimo jiné i halucinacemi. Podle historika michiganské univerzity Johna Wallera byla posedlost tancem masovou psychózou vyvolanou stresem. Teorií je spousta.

A jedna sahá až do Česka. Lékařský historik Robert E. Bartholomew je kapacitou ve svém oboru a zřejmě nejuznávanějším historikem co se nemocí týče na světě. Ten tvrdí, že šlo o taneční rituály praktikované sektami poutníků, s tím, že mnoho skupin tehdy pocházelo z území dnešního Česka.

A právě Češi byli tehdy známí jako lidé popírající morálku, kteří oslavovali prostituci a sex. To, že se během tance lidé vysvlékali a vypadali jako by sváděli okolí, tak do teorie také zapadá. Jestli je ale pravdivá asi už nikdy nikdo nezjistí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facka Goebbelsovi, vítězství na dosah. Poslední žena v Hitlerově bunkru…

25.03.2019 10:24 Johanna Rufová je poslední žijící žena, která na vlastní oči viděla pád nacismu. Ve své knize…

Horký čaj a káva mohou podle lékařů způsobit rakovinu

25.03.2019 09:15 Horké nápoje mohou přijít vhod zejména v zimních měsících, někdo si je ale neodpustí celoročně.…

Uchovávání čokolády v lednici je to nejhorší, co vás může napadnout

25.03.2019 08:44 Čokoláda skladovaná v lednici. Někteří lidé to dělají, pokud jste mezi nimi i vy, měli byste…

Letohrádek Hvězda: Jeho stavitel Ferdinand Tyrolský byl rozporuplná…

24.03.2019 20:10 Aktualizováno Letohrádek Hvězda je mnohdy označován za prvotřídní české dílo období renesance. Při pohledu ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama