Epidemie chřipky ustupuje, vyhráno ale není. Lékaři se obávají další nemoci

V Česku řádí chřipková epidemie typická pro zimní měsíce. Nejde ale o jediné období v roce, kdy se můžete touto nemocí nakazit. Věděli jste, že chřipku můžete chytit i v létě?Takzvané letní chřipky jsou důsledkem teplotního šoku, kterému organismus ne vždy dokáže čelit.

Přidejte svůj názor

lékaři
doporučujeme

Zdravotní problém obvykle vyvolá klimatizace, kdy člověk z horkého venkovního prostředí přijde do vychlazené místnosti. S podobnými rychlými změnami se běžně nesetkáváme a když v zimě vyrážíme z teplé místnosti ven, dobře se oblékneme. V létě to ale opačně funguje jen výjimečně.

Většina lidí uvítá, že po příchodu do klimatizované místnosti jim není horko, málokdo si oblékne hned svetr. To je ale pro tělo veliký šok. Když je například v klimatizovaných místnostech teplota na 20 stupních a teplota venku dosahuje 34 stupňů, je rozdíl 14 stupňů.

Kdo si v místnosti chlazené klimatizací navíc ještě dá chladný nápoj s ledem, nachladí se téměř jistě. Pokud si přehřátý na sebe pustí větrák, či v autě chladný proud z klimatizace namíří přímo na sebe, může očekávat pořádnou rýmu. Tělo neumí na takovou změnu v krátké chvíli přiměřeně reagovat, výsledkem může být porucha obranyschopnosti a nemoc.

Rýma a chřipka mohou přerůst v zánět horních cest dýchacích, tedy hrtanu, případně dutin, kde hrozí porucha funkce Eustachovy trubice v uchu a zánět středního ucha.

Typická letní chřipka se často projevuje suchým škrábajícím pocitem v krku, výtokem z nosu, bolestmi hlavy a celkovou vysíleností organismu. Často se kromě rýmy dostaví i teplota, zimnice, bolesti hlavy, krku a uší, zvracení, průjem nebo bolesti břicha.

Člověk se cítí nemocný a ochablý a raději by chtěl strávit letní roční období doma v posteli než na louce na koupališti. Letní chřipku však lze většinou překonat po několika málo dnech a zpravidla není nutno ji označit za nebezpečnou. Přesto nesmí být podceněna, neboť může přerůst v závažný bakteriální zánět, letní angínu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facka Goebbelsovi, vítězství na dosah. Poslední žena v Hitlerově bunkru…

25.03.2019 10:24 Johanna Rufová je poslední žijící žena, která na vlastní oči viděla pád nacismu. Ve své knize…

Horký čaj a káva mohou podle lékařů způsobit rakovinu

25.03.2019 09:15 Horké nápoje mohou přijít vhod zejména v zimních měsících, někdo si je ale neodpustí celoročně.…

Uchovávání čokolády v lednici je to nejhorší, co vás může napadnout

25.03.2019 08:44 Čokoláda skladovaná v lednici. Někteří lidé to dělají, pokud jste mezi nimi i vy, měli byste…

Letohrádek Hvězda: Jeho stavitel Ferdinand Tyrolský byl rozporuplná…

24.03.2019 20:10 Aktualizováno Letohrádek Hvězda je mnohdy označován za prvotřídní české dílo období renesance. Při pohledu ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama