Nejhorší vlakové katastrofy v historii? Kvůli hloupým chybám zemřely tisíce lidí

Vlakové nehody způsobené technickým selháním strojů lemovaly celý začátek 20. století a byly příčinou vzniku nových bezpečnostních opatření. Největší vlakovou tragédi má však na svědomí něco jiného.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vlak Mořská královna byl zničen vlnou tsunami
doporučujeme

Přestože většina masových katastrof na železnici se odehrála již v dávné minulosti, událost s největším počtem obětí se datuje k roku 2004. Vlak Mořská královna byl zničen vlnou tsunami. V devíti vozech zemřelo neuvěřitelných 1700 pasažérů. Jedná se však spíše o živelnou pohromu, než o vlakovou katastrofu. Množství obětí bylo způsobeno obrovským přeplněním vozů na cestě mezi městy Colombo a Galle na Sri Lance.

Jednou z největších vlakových nehod byla událost u Saint-Michel-de-Maurienn ve Francii. Incident z konce první světové války (1917) je dodnes největším vlakovým neštěstím v Evropě. Kvůli nedostatku lokomotiv jeden stroj táhl dvě vlakové soupravy s 19 vagóny. Strojvůdce se soupravou plnou vojáků vracejících se s italské fronty původně vůbec nechtěl vyjet. Ovšem vojenské pohrůžky mu nedaly na vybranou. Při sjíždějí do údolí selhaly brzdy a vlak vykolejil. Nejdříve vzplála lokomotiva a posléze ostatní vagóny. Na následky nehody zemřelo více jak 700 z 1000 převážených vojáků.

Obdobný průběh měla další katastrofa, která se odehrála v průběhu první světové války v Rumunsku. Vlak s 26 díly soupravy vezl vojáky do stanice v městečku Ciurea. Jenže ve stanici se nacházel neplánovaně vlak, při pokusu zabrzdit vykolejila celá přijíždějící souprava, opět došlo k požáru a v důsledku nehody zemřelo přes 600 lidí.

Obzvláště tragická událost se odehrála v roce 1915 během Mexické revoluce. Vlak mířící do Guadalajara vezl rodiny vojáků, kteří město dobyli. I tento vlak byl zcela přeplněný a někteří pasažéři seděli na jeho střeše. Za ne zcela vyjasněných okolností strojvůdce ztratil kontrolu nad vlakem, který zrovna klesal z kopce k údolí kaňonu. Právě lidé sedící na střechách vagónu začali ze soupravy vypadávat. Nakonec vlak vykolejil a zřítil se do kaňonu. Neštěstí si vyžádalo 600 obětí mezi dětmi a manželkami vojáků.

img-responsive

Železniční nehoda u Stéblové je nejhorší vlaková katastrofa v dějinách Česka | foto: Wikipedia

Nejtragičtější nehoda se u nás odehrála v roce 1960 u Stéblové u Pardubic. Parní osobní vlak vjel na jednokolejnou trať, i když se na dráze nacházela protijedoucí souprava. Výpravčí ve stanici si povšiml, že průvodčí dal signalizaci vlaku, aby se vydal na trať a rozběhl se za vlakem. Zareagoval i výhybkář, který pronásledoval vlak na kole, jenže ani jeden ho nedohnal. Pracovníci dráhy se ještě pokusili varovat protijedoucí vlak telefonicky, jenže už bylo pozdě. Nehoda si vyžádala 118 mrtvých a 106 zraněných.

Podle údajů světové zdravotnické organizace WHO jsou dopravní nehody desátou nejčastější příčinou úmrtí. Ročně na následky dopravních nehod zemře celosvětově asi 1,3 milionu lidí a dalších 40 milionů je zraněno. 

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ani miliony dolarů nestačily. Vévodkyně Meghan je pořád nespokojená,…

17.06.2019 13:42 Britská královská rodina utratila miliony dolarů za opravu venkovského sídla Frogmore Cottage, do…

Je to blbost, okomentoval seriál Černobyl pamětník ze Slovenska

16.06.2019 23:14 Aktualizováno Seriál Černobyl se stal nejlépe hodnoceným fanoušky na filmové databází IMDB. Kromě řady ocenění a…

McConaughey nebo Culkin? Kariéru předpoví algoritmus

16.06.2019 14:50 Vrchol kariéry Macaulaye Culkina přišel brzy, Jane Lynchová se dostala na výsluní před padesátkou a…

Otoč se dopředu! Harry musel poučovat Meghan

16.06.2019 10:25 Zahraniční média si opět začala všímat Meghan Markle, manželky prince Harryho. Během slavnostní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama