Nejhorší vlakové katastrofy v historii? Kvůli hloupým chybám zemřely tisíce lidí

Vlakové nehody způsobené technickým selháním strojů lemovaly celý začátek 20. století a byly příčinou vzniku nových bezpečnostních opatření. Největší vlakovou tragédi má však na svědomí něco jiného.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vlak Mořská královna byl zničen vlnou tsunami

Přestože většina masových katastrof na železnici se odehrála již v dávné minulosti, událost s největším počtem obětí se datuje k roku 2004. Vlak Mořská královna byl zničen vlnou tsunami. V devíti vozech zemřelo neuvěřitelných 1700 pasažérů. Jedná se však spíše o živelnou pohromu, než o vlakovou katastrofu. Množství obětí bylo způsobeno obrovským přeplněním vozů na cestě mezi městy Colombo a Galle na Sri Lance.

Jednou z největších vlakových nehod byla událost u Saint-Michel-de-Maurienn ve Francii. Incident z konce první světové války (1917) je dodnes největším vlakovým neštěstím v Evropě. Kvůli nedostatku lokomotiv jeden stroj táhl dvě vlakové soupravy s 19 vagóny. Strojvůdce se soupravou plnou vojáků vracejících se s italské fronty původně vůbec nechtěl vyjet. Ovšem vojenské pohrůžky mu nedaly na vybranou. Při sjíždějí do údolí selhaly brzdy a vlak vykolejil. Nejdříve vzplála lokomotiva a posléze ostatní vagóny. Na následky nehody zemřelo více jak 700 z 1000 převážených vojáků.

Obdobný průběh měla další katastrofa, která se odehrála v průběhu první světové války v Rumunsku. Vlak s 26 díly soupravy vezl vojáky do stanice v městečku Ciurea. Jenže ve stanici se nacházel neplánovaně vlak, při pokusu zabrzdit vykolejila celá přijíždějící souprava, opět došlo k požáru a v důsledku nehody zemřelo přes 600 lidí.

Obzvláště tragická událost se odehrála v roce 1915 během Mexické revoluce. Vlak mířící do Guadalajara vezl rodiny vojáků, kteří město dobyli. I tento vlak byl zcela přeplněný a někteří pasažéři seděli na jeho střeše. Za ne zcela vyjasněných okolností strojvůdce ztratil kontrolu nad vlakem, který zrovna klesal z kopce k údolí kaňonu. Právě lidé sedící na střechách vagónu začali ze soupravy vypadávat. Nakonec vlak vykolejil a zřítil se do kaňonu. Neštěstí si vyžádalo 600 obětí mezi dětmi a manželkami vojáků.

img-responsive

Železniční nehoda u Stéblové je nejhorší vlaková katastrofa v dějinách Česka | foto: Wikipedia

Nejtragičtější nehoda se u nás odehrála v roce 1960 u Stéblové u Pardubic. Parní osobní vlak vjel na jednokolejnou trať, i když se na dráze nacházela protijedoucí souprava. Výpravčí ve stanici si povšiml, že průvodčí dal signalizaci vlaku, aby se vydal na trať a rozběhl se za vlakem. Zareagoval i výhybkář, který pronásledoval vlak na kole, jenže ani jeden ho nedohnal. Pracovníci dráhy se ještě pokusili varovat protijedoucí vlak telefonicky, jenže už bylo pozdě. Nehoda si vyžádala 118 mrtvých a 106 zraněných.

Podle údajů světové zdravotnické organizace WHO jsou dopravní nehody desátou nejčastější příčinou úmrtí. Ročně na následky dopravních nehod zemře celosvětově asi 1,3 milionu lidí a dalších 40 milionů je zraněno. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věštba židovského rabína předpověděla, kde začne třetí světová válka

19.03.2019 20:00 Aktualizováno Rabín Levi Saadia Nahmani před více než 20 lety předpověděl válku mezi USA a Severní Koreou. Tehdy…

Největší tajemství Michaela Jacksona: Opravdu si nechával bělit kůži?

19.03.2019 15:28 Na konci 80. let proletěla světem zpráva o tom, že si fenomenální zpěvák Michael Jackson nechává…

Harry Potter ukrýval velké tajemství. Rowlingová ho prozradila a naštvala…

19.03.2019 09:35 Knižní sága o čarodějnickém učni Harry Potterovi ukrývala nejedno skryté tajemství. Na některá…

"Drsňačka" Michaela Jílková? Hrála v řadě známých seriálů, ale možná jste…

18.03.2019 22:10 Aktualizováno Michaelu Jílkovou si všichni pamatují jako nemilosrdnou kotelnici, která se pravidelně vrhá mezi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama