Nový hit internetu: Lidé dávají hrozny do mikrovlnky, chtějí vidět čtvrté skupenství

Pevné, kapalné a plynné. Tři základní skupenství, která se každý učil ve škole, ve skutečnosti nejsou jediná. Věda jich zná více než osm, a jedním z nich je plazma. Tu si přitom může každý vyrobit doma sám, stačí k tomu jen hrozny a mikrovlnná trouba.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Domácí plazma
doporučujeme

Většina z nás se s jiným než se základními třemi skupenstvími nikdy nesetká. Před nějakou dobou se ale na internetu objevil návod, jak si v domácích podmínkách vytvořit čtvrté, plazmu. A řada lidí se to ze zvědavosti rozhodla vyzkoušet také.

Ve skutečnosti na tom není nic těžkého. Stačí pouze překrojit hroznové víno tak, aby zůstalo z části spojené slupkou. Tedy aby jeho poloviny nebyly od sebe umístěny úplně. Ty potom dát do mikrovlnné trouby a zapnout ji na maximální stupeň. 

Jak vyrobit domácí plazmu? (1:17) | zdroj: YouTube

Výsledek se dostaví za pár vteřin, kdy se vnitřkem mikrovlnky prožene ionizovaný plyn známý jako plazma. Ten je lépe pozorovatelný, pokud se hrozný položí na skleněný talíř a zakryjí sklenicí položenou dnem vzhůru.

To, že se jedná skutečně o plazmu, potvrzují i sami vědci. "Je pravdou, že dvojice hroznových hemisfér vystavených intenzivnímu mikrovlnnému zářením vyvolá zážeh a zapálí plazmu," uvedl fyzik Aaron D. Slepkov v článku ve sborníku Národní akademie věd.

Pokus se stal natolik populárním, že jej zkoušejí tisíce lidí po celém světě a na internetu přibývá počet videí s plazmou. My ale po jejich vzoru doporučujeme jej raději nezkoušet, hrozí při něm totiž poškození mikrovlnky.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidstvu hrozí zkáza, přijde už příští rok, varuje expert

21.07.2019 10:11 Společnost je na pokraji kolapsu. K tomu by kvůli politickým nepokojům mohlo dojít už příští rok.…

Revoluce v potravinářství: Nestlé zjistila, jak vyrobit čokoládu bez cukru

21.07.2019 09:14 Švýcarský potravinářský gigant Nestlé přišel na způsob, jak vyrobit čokoládu bez jakéhokoli…

Strašák jménem rakovina děložního čípku. Jaké jsou nejčastější mýty?

20.07.2019 07:57 Téma rakoviny děložního čípku je v České republice velmi aktuální, protože zde lékaři po třicet let…

Byl to závod, Západ byl frustrovaný. Astronom Dušek pro EZ promluvil o…

19.07.2019 11:59 Aktualizováno Přistání Američanů na Měsíci před 50. lety má dodnes dopad na náš život. Ty nejúspěšnější vesmírné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama