Nový hit internetu: Lidé dávají hrozny do mikrovlnky, chtějí vidět čtvrté skupenství

Pevné, kapalné a plynné. Tři základní skupenství, která se každý učil ve škole, ve skutečnosti nejsou jediná. Věda jich zná více než osm, a jedním z nich je plazma. Tu si přitom může každý vyrobit doma sám, stačí k tomu jen hrozny a mikrovlnná trouba.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Domácí plazma
doporučujeme

Většina z nás se s jiným než se základními třemi skupenstvími nikdy nesetká. Před nějakou dobou se ale na internetu objevil návod, jak si v domácích podmínkách vytvořit čtvrté, plazmu. A řada lidí se to ze zvědavosti rozhodla vyzkoušet také.

Ve skutečnosti na tom není nic těžkého. Stačí pouze překrojit hroznové víno tak, aby zůstalo z části spojené slupkou. Tedy aby jeho poloviny nebyly od sebe umístěny úplně. Ty potom dát do mikrovlnné trouby a zapnout ji na maximální stupeň. 

Jak vyrobit domácí plazmu? (1:17) | zdroj: YouTube

Výsledek se dostaví za pár vteřin, kdy se vnitřkem mikrovlnky prožene ionizovaný plyn známý jako plazma. Ten je lépe pozorovatelný, pokud se hrozný položí na skleněný talíř a zakryjí sklenicí položenou dnem vzhůru.

To, že se jedná skutečně o plazmu, potvrzují i sami vědci. "Je pravdou, že dvojice hroznových hemisfér vystavených intenzivnímu mikrovlnnému zářením vyvolá zážeh a zapálí plazmu," uvedl fyzik Aaron D. Slepkov v článku ve sborníku Národní akademie věd.

Pokus se stal natolik populárním, že jej zkoušejí tisíce lidí po celém světě a na internetu přibývá počet videí s plazmou. My ale po jejich vzoru doporučujeme jej raději nezkoušet, hrozí při něm totiž poškození mikrovlnky.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facka Goebbelsovi, vítězství na dosah. Poslední žena v Hitlerově bunkru…

25.03.2019 10:24 Johanna Rufová je poslední žijící žena, která na vlastní oči viděla pád nacismu. Ve své knize…

Horký čaj a káva mohou podle lékařů způsobit rakovinu

25.03.2019 09:15 Horké nápoje mohou přijít vhod zejména v zimních měsících, někdo si je ale neodpustí celoročně.…

Uchovávání čokolády v lednici je to nejhorší, co vás může napadnout

25.03.2019 08:44 Čokoláda skladovaná v lednici. Někteří lidé to dělají, pokud jste mezi nimi i vy, měli byste…

Letohrádek Hvězda: Jeho stavitel Ferdinand Tyrolský byl rozporuplná…

24.03.2019 20:10 Aktualizováno Letohrádek Hvězda je mnohdy označován za prvotřídní české dílo období renesance. Při pohledu ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama