Barbie i v šedesáti vypadá k světu. Oblékla burku či kimono, došlo na soudní bitvu

Patří k ikonickým hračkám, které si zamilovaly malé děti ze všech koutů světa. Od svého zrození na sebe vzala tisíce podob a modelů a postupem času se z ní stal také komerční fenomén. Slavná panenka Barbie, která byla veřejnosti poprvé představena 9. března 1959 na veletrhu hraček v New Yorku, si snaží udržet popularitu i v současnosti, kdy musí čelit silné konkurenci v podobě chytrých telefonů, tabletů a mobilních her, které se mezi dětmi řadí k oblíbeným zdrojům zábavy.

Přidejte svůj názor

Barbie
doporučujeme

Barbie za 60 let prošla s většími či menšími úspěchy mnoha inovacemi a řídila se módními trendy jak v oblasti životního stylu, tak v oblékání, úpravě vlasů a líčení. Šaty ji navrhovala ta největší módní esa od Christiana Diora až po Giorgia Armaniho či Gianniho Versaceho. Má rodinu, která čítá partnera Kena a na dvě desítky rodinných příslušníků a přes 40 domácích mazlíčků.

zdroj: YouTube

Barbie se postupem času stala i černoškou, hispánkou, indiánkou nebo Číňankou a tělo jí zahalila burka, indické sárí, japonské kimono či tradiční africký oděv. Nejprve byla manekýnkou, pak i učitelkou, zpěvačkou, letuškou, kosmonautkou, diplomatkou, paleontoložkou, prezidentskou kandidátkou, lékařkou či atletkou. Dnes má vlastní facebookovou stránku a je popkulturním fenoménem, stala se inspirací pro mnoho písní i filmů.

Na počátku příběhu o dlouhovlasé panence s výraznými křivkami byla láska amerického páru Ruth a Elliota Handlerových, kterým se narodili dvě děti, holčička Barbie a malý Ken. Jména dětí jsou v tomto příběhu více než důležitá. Handlerovi vlastnili firmu na výrobu dřevěných rámů na obrazy a Elliot začal z odřezků dřeva vyrábět malý nábytek pro panenky. A to byl začátek jejich obchodu s hračkami. V roce 1945 si Ruth a Elliot založili se svým přítelem Haroldem Mattsonem společnost Mattel (složeninou jmen Mattson a Elliot), která se díky panence Barbie postupně rozrostla v obchodní gigant.

V roce 1956 si Ruth při své návštěvě Švýcarska koupila německou panenku Lilli, která byla původně komiksovou postavičkou. Ta se stala pro Handlerovou hlavním zdrojem inspirace pro vytvoření vlastní podobné panenky, později nazvané Barbie po její dcerce. Patent získala Barbie v roce 1958, v březnu 1959 se poprvé objevila na veletrhu hraček American International Toy Fair v New Yorku.

Barbie, která má i svůj životopis a civilní jméno Barbara Millicentová Robertsová, byla zpočátku k dispozici ve dvou variantách - blond a bruneta. V obou případech na sobě měla jednodílné černobílé pruhované plavky, zlaté náušnice, sluneční brýle a na nohách lodičky. První "barbíny" byly vyrobeny v Japonsku a v prvním roce produkce jich bylo prodáno na 350.000 kusů. Hned na počátku se panenka stala předmětem sporu. Firma Louis Marx and Company totiž tvrdila, že se Barbie příliš podobá jejich Lilli, tedy svému předobrazu. Spor řešil i soud, celá záležitost se uzavřela tím, že Mattel zakoupil patentová práva na výrobu německé panenky.

V roce 1961 se objevila také druhá postavička, nerozlučný přítel panenky Barbie, který dostal jméno Ken po synovi Handlerových a postupně k němu přibylo několik přátel a příbuzných. V roce 2004 dokonce firma Mattel oznámila, že se Barbie s Kenem rozešly, aby se pak po sedmi letech znovu daly dohromady.

Barbie je na trhu ve více než 150 zemích světa a Mattel uvádí, že se každou vteřinu prodají tři její exempláře. Slavná panenka byla ale i terčem kritiky, například za to, že svou postavou s vosím pasem a velkými prsy podporuje u dětí nereálné představy o dokonalém těle. Na trh tedy přišly i varianty s různými tvary těl, třeba s oblejší postavou a silnějšími stehny. Na jaře 2018 uvedl Mattel sérii, která představuje 17 ženských historických i současných postav úspěšných ve svých oborech. Barbie tak dostala podobu mexické malířky Fridy Kahlo, americké pilotky Amelie Earhartové či zlaté olympijské medailistky ve snowboardu Chloe Kimové.

Nejúspěšnější edicí v historii panenky je Totally Hair Barbie z roku 1992, které se celosvětově prodalo přes 10 milionů kusů. Prodej panenek však v posledních letech stagnoval. Za loňský rok ale celosvětové tržby z prodeje Barbie překročily miliardu dolarů, což je oproti roku 2017 nárůst o 14 procent a zároveň nejlepší výsledek za posledních pět let. Letos na podzim Mattel představí novou řadu panenek s různými handicapy, v nabídce bude Barbie na vozíčku či s protézou nohy.

Na československý trh nejslavnější panenka světa oficiálně vstoupila v listopadu 1990. Československo se stalo po Maďarsku druhou zemí bývalé východní Evropy, kam tyto panenky pronikly.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Karel Gott drsně sestřelil ty, kteří bojovali proti režimu nebo před ním…

15.07.2019 15:41 Zpěvák Karel Gott, který v neděli oslavil 80. narozeniny, nechápe emigranty, kteří utekli za…

Skotačení v památníku holokaustu? Zpěvačka Pink hájí fotku svých dětí

15.07.2019 13:32 Americká zpěvačka Pink na instagramu zveřejnila fotografii obou svých dětí skotačících v labyrintu…

Češi se zaprodávají velkým korporacím? Ani netuší, co o jejich soukromí…

15.07.2019 12:54 Skrze věrnostní karty a mobilní aplikace jsou dnes o nás soukromé firmy schopné shromáždit obrovská…

V Londýně tragicky zahynula známá youtuberka, osudnou se jí stala…

14.07.2019 18:11 V Londýně zahynula při nehodě na elektrokoloběžce známá youtuberka a televizní moderátorka Emily…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama