Kdo byl Tomáš Garrigue Masaryk? Bojoval s Čechy a nechal se přejmenovat

Donald Trump pozval na narozeniny Tomáše Garrigue Masaryka na návštěvu v bílém domě. Od 7. března uplynulo 169 let od narození prvního československého prezidenta. Každoročně probíhá řada připomínkových akcí. Přestože tatíčka Masaryka každý zná, s jeho životem je spojena řada málo známých kuriozit.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Masaryk, T.G.
doporučujeme

1. Jméno Garrigue převzal po své ženě, protože byl feminista a hrdě se k tomu hlásil. Zatímco za práva žen vždy a všude lobovaly především ženy, v Československu se o ně zasadil především muž v prezidentském úřadě. V roce 1919 dostaly ženy v Československu volební právo jako v jedné z prvních zemí na světě. Například ve Francii ženy volí od roku 1945, ve Švýcarsku od roku 1971 a v Saudské Arábii až od roku 2015.

2. Se jménem prvního prezidenta se pojí ještě jedna zajímavost, původně se totiž nejmenoval Masaryk, ale Masárik a nechal se přejmenovat až ve 22 letech.

3. Na narozeninový den Tomáše Masaryka slaví svátek všichni Tomášové. Ovšem v době kdy se Masaryk narodil, slavil svátek 7. března Miroslav.

4. Narodil se v roce 1850 v Čelákovicích u Hodonína na Moravě, což znamená, že prezidentem se stal ve značně pokročilém věku. Bylo mu 68 let a v úřadu vydržel dalších 17 let.

5. Populárním mezi Čechy se také stal až v tomto pokročilém věku. Celý život musel čelit štvavým kampaním, které byly zapříčiněny především jeho zastáváním na svou dobu liberálních názorů. Kritizoval český nacionalismus a antisemitismus. Když se postavil za žida Hilsnera křivě obviněného z vraždy, musel následně čelit kampaním i fyzickým útokům a chtěl se z Čech odstěhovat. Jeho manželka Charlotta mu to však rozmluvila.

6. Masaryk vytudoval na Vídeňské univerzitě, kde také posléze působil jako profesor. Do Prahy se z Vídně přestěhoval až v roce 1882, když dostal nabídku na post mimořádného profesora na pražské univerzitě. V té době Masaryk mluvil německy lépe jak česky.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidstvu hrozí zkáza, přijde už příští rok, varuje expert

21.07.2019 10:11 Společnost je na pokraji kolapsu. K tomu by kvůli politickým nepokojům mohlo dojít už příští rok.…

Revoluce v potravinářství: Nestlé zjistila, jak vyrobit čokoládu bez cukru

21.07.2019 09:14 Švýcarský potravinářský gigant Nestlé přišel na způsob, jak vyrobit čokoládu bez jakéhokoli…

Strašák jménem rakovina děložního čípku. Jaké jsou nejčastější mýty?

20.07.2019 07:57 Téma rakoviny děložního čípku je v České republice velmi aktuální, protože zde lékaři po třicet let…

Byl to závod, Západ byl frustrovaný. Astronom Dušek pro EZ promluvil o…

19.07.2019 11:59 Aktualizováno Přistání Američanů na Měsíci před 50. lety má dodnes dopad na náš život. Ty nejúspěšnější vesmírné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama