Albrecht z Valdštejna: Slavný český vojevůdce a politik zemřel velmi neslavně

Slavný Albrecht z Valdštejna byl český vojevůdce a politik, vévoda, kníže a jeden z nejvyšších velitelů císařských vojsk během třicetileté války. Jeho životní příběh, mistrovská vojenská taktika i politická strategie patří mezi nejznámější kapitoly českého dějepisu. Každý též zná konec tohoto příběhu. Kde ovšem hledat jeho začátek?

Přidejte svůj názor

Albrecht z Valdštejna
doporučujeme

Albrecht z Valdštejna, celým jménem Albrecht Vojtěch Václav Eusebius z Valdštejna, zemřel 25. února 1634 v Chebu. Předcházela tomu celá řada událostí především v podobě politických a vojenských vzestupů a pádů.

22. února se Albrecht z Valdštejna vydal na cestu do Chebu, kam dorazil 24. února. Zde na něj a jeho přátele čekala hostina od plukovníka Waltera Butlera a jeho spojenců, která ale byla jen záminkou k likvidaci Valdštejna a jeho přívrženců. Albrecht se na tuto hostinu nedostavil a zůstal v domě, kde byl ubytován. Konkrétně se jednalo o Pachelbelovský dům.

V hodovním sále byli zatím zavražděni jeho přátelé, například Vilém Kinský či Adam Trčka z Lípy. Následně se vrazi vydali do Albrechtova domu za poslední obětí. Byť je slavný vojevůdce a vévoda často na obraze v onu osudnou chvíli zobrazován ve stoje, je pravdou, že v té době již značně trpěl tzv. „uherské nemocí“, konkrétně pokročilým stádiem nemoci zvané syfilis. Toto onemocnění si zřejmě přivezl z některého uherského tažení. Sotva tedy chodil. Smrt tak našel v posteli, kde byl probodnut partyzánou.

Dodnes zůstává otázkou, zda skutečně zradil císaře. Pravdou je, že byl trnem v oku mnoha lidem. Postupem nemoci navíc jeho vojenské schopnosti klesaly, stejně jako schopnost bojovat v napjaté politické hře, což mohli využít jeho političtí soupeři. Na jiné otázky už dnes existují jistější odpovědi. Například někdy převažující názor, že se narodil na hradě Valdštejn, je zcela chybný.

Hrad Valdštejn vznikl již ve vrcholném středověku. Konkrétně se mluví o Jaroslavovi z Hruštice či jeho synovi Zdeňkovi, kteří patřili k rozrodu významného rodu Markvarticů. Ke vzniku hradu tak došlo zřejmě mezi lety 1260 až 1280. Hrad se následně stal jejich rodovým sídlem, podle něhož oni i jejich potomci používali predikát páni z Valdštejna. V době Albrechta už tedy hradu bylo přes 300 let.

Valdštejnové tu ale prve zůstali asi jen 100 let. Koncem 14. století sídlo získal rod Vartenberků, který patřil rovněž k rozrodu starého rodu Markvarticů. V době husitských válek byl hrad opěrným bohem husitů v dané oblasti. Mezi majitele patřil slavný husitský hejtman Jan Čapek ze Sán. Později neurovnané veřejné poměry a složité vlastnické poměry umožnily loupeživým rotám zmocnit se na sklonku 30. let 15. století hradu. Aby učinila přítrž jejich řádění, vypravila se v roce 1440 k Valdštejnu zemská hotovost a dobyla ho. Ani potom se však vlastnické poměry na Valdštejně nevyjasnily a během 15. a 16. století se majitelé často střídali.

V roce 1514 koupil hrad Zikmund Smiřický ze Smiřic a založil své rozsáhlé panství se střediskem na Skalách. Jeho rod je držel spolu s Valdštejnem až do českého stavovského povstání v roce 1618. V polovině 16. století hrad Valdštejn vyhořel. Byla zničena všechna dřevěná stavení, takže zůstal jen kamenný palác, zadní věž a hradby. Zda byl hrad opraven a jak, není známo. Majitelé o Valdštejn nestáli a v roce 1582 byl již ze značné části v troskách.

Albrecht z Valdštejna se narodil 14. září 1583. Jistě to nemohlo být v místě starého hradu, který byl v té době zříceninou. Ten Albrecht získal až po porážce stavovského povstání v roce 1620. Hrad se tak po dlouhé době opět vrátil do rukou původních majitelů. Staré sídlo bylo ovšem nejspíše trvale neobyvatelné a ani pozdější majitelé o hrad neměli větší zájem. Rodištěm Albrechta onoho dne byla tvrz v Heřmanicích u Jaroměře, která leží v okrese Náchod.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Princové William a Harry na kordy. Kvůli manželkám? V královské rodině je…

21.10.2019 12:31 Po několika měsících spekulací v britských bulvárních médiích princ Harry poprvé přiznal, že v jeho…

Šok pro truchlící. Vtipálek provedl poslední žert na vlastním pohřbu +VIDEO

21.10.2019 07:31 Pohřby patří mezi ty nejsmutnější zážitky, jakými si člověk v životě může projít - pokud se tedy na…

Proč s přibývajícími lety tloustneme? Vědci našli odpověď

20.10.2019 21:56 Aktualizováno Fyzička už není to, co bývala. A tak se kromě vrásek a bílých vlasů s přibývajícími lety téměř…

Jak obnovit důvěru v manželství po nevěře. Odborníci mají těchto sedm rad

20.10.2019 15:30 Náhodně objevená textová zpráva na mobilu, mail, který jsme nikdy neměli číst... a vše se náhle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama